AK Parti'nin Malatya mitingi

AK Parti'nin Malatya mitingi
AK Parti'nin Malatya mitingi
-Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (1) -"AK Parti'nin 12 yıl içinde katettiği mesafelerden sonra, bunlar da heveslendiler, mega projeler yapmaya, kalkıyorlar. Kılıçdaroğlu aklı ermiyor, mega proje yapmaya kalkıyor. Halbuki biz bu büyük milleti, güçlü devleti küresel aktör yapıyoruz, dünyanın öncü ülkesi yapıyoruz" -"28 Şubat'ın karalık günlerini tarihe gömmek için gece gündüz çalıştık. 28 Şubat zulmünü kim durdurdu? Başörtüsüne zulmü kim durdurdu? İkna odalarına kızlarımızı göndermişlerdi. Oralarda baskılar yaptılar. Ama şimdi bakın ikna odalarında, kızlarımıza psikolojik işkence yapanlar şimdi Meclis dışında ama başı açık, başörtülü bütün kadınlarımız onurla Meclise yürüyorlar"

MALATYA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "AK Parti'nin 12 yıl içinde katettiği mesafelerden sonra, bunlar da heveslendiler, mega projeler yapmaya kalkıyorlar. Kılıçdaroğlu aklı ermiyor, mega proje yapmaya kalkıyor. Halbuki biz bu büyük milleti, güçlü devleti küresel aktör yapıyoruz, dünyanın öncü ülkesi yapıyoruz" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Malatya'da, Yeni Belediye Meydanı'nda düzenlenen AK Parti mitinginde, halka hitap etti.

Başbakan Davutoğlu, konuşmasına, "Selam olsun, destan şehrimiz, destanlar yazan Malatya'ya selam olsun. Malatya'yı, Hazreti Peygamber'in vefatından 40 yıl sonra fetheden sahabelere, o güzel insanların şehri Malatya'ya selam olsun" sözleriyle başladı. Davutoğlu, Malatya'daki ilim adamları ve uleması ile ilçelerinin isimlerini de sayarak selamlarını iletti.

Davutoğlu, hava muhalefeti dolayısıyla Malatya'ya karayoluyla gelmek durumunda kaldığını, bu yüzden mitinge 2 saat geç katıldığını belirterek, vatandaşlardan helallik istedi.

Miting alanını dolduran vatandaşların oluşturduğu manzaraya işaret eden Davutoğlu, "O kadar güzel manzara ki Malatya bize her zaman destek verdi. Bu manzarayı hiç unutmayacağım. Malatya seni hiç unutmayacağız" ifadesini kullandı.

Alandakilerin,  "Malatya seninle gurur duyuyor" şeklindeki sloganlarına, "Ne kadar gönülden söylüyorsunuz. Bu manzarayı bize hediye eden Malatya ile gurur duyuyoruz. Allah, Malatya'yı her zaman aziz eylesin" şeklindeki sözleriyle karşılık veren Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Şunu da biliyordum, Malatyalı bir kez meydana çıktı mı o meydanı terk etmez. Çok Malatyalı dostum, kardeşim gibi sevdiğim dostum, öğrencim oldu ama hayatta hiç meydanı terk eden Malatyalı görmedim. Zulme razı olan Malatyalıyı ben hiç görmedim. Malatya, AK Parti'nin hep kalesi oldu, AK Parti'nin elif gibi duruşuna destek verdi. Ey Malatya, 7 Haziran'da bir destek daha verecek misiniz? Zalimlere karşı gür sesimize ses katacak mısınız?"

Alanda asılı olan, "Biz seninle nemrutlar karşısında İbrahim, firavunlar karşısında Musa olmaya hazırız" yazılı pankartı okuyan Davutoğlu, "Nemrutlar karşısında İbrahim olmaya hazır mıyız? 28 Şubat'lar karşısında milli irade olmaya hazır mıyız? Darbeciler, vesayetçiler karşısında milletle yürümeye hazır mısınız? Dün 27 Mayıs'tı, 27 Mayıs'ın cuntacılarına, darbecilerine karşı Adnan Menderes'in yolunda yürümeye hazır mıyız?" sorularına vatandaşlardan "Evet" yatını aldı. Davutoğlu, bunun üzerine "İşte Malatya, işte özlediğimiz tablo" dedi.

-"AK Parti hareketi milli bir yürüyüş hareketidir" 

"Tarihi bir kavşaktayız" diyen Başbakan Davutoğlu, Malatya halkının darbeler karşısında, 28 Şubat sürecinde hep dik durduğuna işaret etti. Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"28 Şubat'ın karalık günlerini tarihe gömmek için gece gündüz çalıştık. AK Parti hareketi, milli bir yürüyüş hareketidir. 28 Şubat zulmünü kim durdurdu? Başörtüsüne zulmü kim durdurdu? İkna odalarına kızlarımızı göndermişlerdi. Oralarda baskılar yaptılar. Ama şimdi bakın ikna odalarında, kızlarımıza psikolojik işkence yapanlar, şimdi Meclis dışında ama başı açık, başörtülü bütün kadınlarımız onurla Meclise yürüyorlar. Bir Başbakan, Allah rahmet eylesin ama bir hanım efendiye başını açmadığı için, 'dışarı dışarı' diye tempo tutmuştu. Şimdi herhangi birisi, başörtülü bacıma, herhangi bir kurumda 'dışarı' diyebilir mi? Diyemez. Neden? Çünkü AK Parti var. Başı dik, AK Parti var."

Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 'nin ise bir başörtülü MHP'li milletvekiline, "başını aç' dediğini söyledi. Bunun üzerine, Bahçeli'ye yönelik "yuh" çeken vatandaşları, Başbakan Davutoğlu, "Yuhalamayın, Malatyalı edeple de tepkisini gösterir" sözleriyle uyardı.

"Kim zulüm yaparsa karşısındayız' ifadesini kullanan Davutoğlu, "28 Şubat'tan bu yana, 2002'de AK Parti iktidara gelince, birer birer bütün yanlışlıkları kaldırdı, olağanüstü hali kaldırdı, Kürtçe, Zazaca ve diğer ana diller üzerindeki yasakları kaldırdı, başörtüsü yasağını kaldırdı, siyasi partilerin kapatılmasını imkansız hale getirdi. Bütün bu özgürlükleri kim getirdi? Onlar konuşur, AK Parti yapar" değerlendirmesinde bulundu.

-"Aklı ermiyor, mega proje yapmaya kalkıyor"

"Şimdi AK Parti'nin 12 yıl içinde kat ettiği mesafelerden sonra, bunlar da heveslendiler, mega projeler yapmayla, kalkıyorlar" ifadesini kullanan Davutoğlu, "Kılıçdaroğlu aklı ermiyor, mega proje yapmaya kalkıyor. Halbuki biz bu büyük milleti, güçlü devleti küresel aktör yapıyoruz, dünyanın öncü ülkesi yapıyoruz. Bakın biz iktidara geldiğimizde 2002'de bu aziz millet, bu onurlu millet, IMF kapısında borç dileniyordu. 'Bir kaç yüz milyon dolarlık borç gelecek, memur maaşları ödenecekti' diye bekliyorduk. IMF'ye borcu kim bitirdi? Bitirmenin yanında, IMF'ye borç veren ülke olduk. Bu onurlu ülkeyi kim kurdu? O günlerde bakın bir piyade tüfeği bile yapamıyorduk.  Öyle bir Türkiye kuruyoruz ki bütün dünya hayretle ve gıpta ile bakacak" dedi.

(Sürecek)