AK Parti'nin Malatya mitingi

AK Parti'nin Malatya mitingi
AK Parti'nin Malatya mitingi
- Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu: (5) "Ağrı'nın son köyündeki Mehmet ile İzmir Buca'daki Mustafa aynı anda, aynı bilgiye tek bir dokunuşla ulaşacak. Eğitimde fırsat eşitliği yaşayacağız. Gençlere ücretsiz internet vereceğiz. Yapacağımız yeni okullarla artık sabahçı öğlenci uygulamasına son vereceğiz" - "Yavrularımızı sabahın köründe uyanmaktan ve akşamın karanlığında eve gelmekten kurtaracağız. Çocuklarımızın üzerindeki sınav baskısını kaldırmak amacıyla yüksek öğretime geçişteki sınavların yılda birkaç kez yapılmasını sağlayacağız. Çocuklar bir makine veya robot değil, yükselen Türkiye'nin kurucuları olacak"

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Ağrı'nın son köyündeki Mehmet ile İzmir Buca'daki Mustafa aynı anda aynı bilgiye tek bir dokunuşla ulaşacak. Eğitimde fırsat eşitliği yaşayacağız. Gençlere ücretsiz internet vereceğiz. Yapacağımız yeni okullarla artık sabahçı öğlenci uygulamasına son vereceğiz" dedi.

Davutoğlu, partisinin Malatya'daki mitinginde yaptığı konuşmada, AK Parti'nin doğumdan, eğitime, iş hayatından evliliğe ve emekliliğe kadar hayatın her anında halkın yanında olduğunu söyledi.

Türkiye'deki 78 milyon vatandaş için hizmet ürettiklerini anlatan Davutoğlu, "Hizmetlerimiz daha doğumdan itibaren başlıyor. Sevgili anneler, sevgili babalar yeni doğan bebeğiniz doğduğunda ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için 600 lira veriyor ve ilk altını biz takıyoruz" diye konuştu.

Davutoğlu, devletin vatandaşa anne şefkatiyle yaklaştığını dile getirerek, çocuğun bakımında da annelerin yanında olacaklarını vurguladı.

Doğum izninden sonra ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü çocukta da 6 ay, yarı zamanlı ama tam maaş ödemeli dönem hakkı getireceklerini belirten Davutoğlu, böylelikle annelerin günde 4 saat çalışacağını ancak 8 saatlik maaş alacağını dile getirdi.   

Davutoğlu, doğum izninden sonra çalışmaya başlayan ancak çocuğunu bırakacak yeri olmayan anneleri de düşündüklerini ifade ederek, tüm belediyelere kreş açma zorunluluğu getireceklerini aktardı.

İlköğretime giden tüm çocuklara ücretsiz kitap ve tablet vereceklerini anlatan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Okullara akıllı tahtalar kuruyoruz. Ağrı'nın son köyündeki Mehmet ile İzmir Buca'daki Mustafa aynı anda aynı bilgiye tek bir dokunuşla ulaşacak. Eğitimde fırsat eşitliği yaşayacağız. Gençlere ücretsiz internet vereceğiz. Yapacağımız yeni okullarla artık sabahçı öğlenci uygulamasına son vereceğiz. Yavrularımızı sabahın köründe uyanmaktan ve akşamın karanlığında eve gelmekten kurtaracağız. Çocuklarımızın üzerindeki sınav baskısını kaldırmak amacıyla yüksek öğretime geçişteki sınavların yılda birkaç kez yapılmasını sağlayacağız. Çocuklar bir makine veya robot değil, yükselen Türkiye'nin kurucuları olacak."

Başbakan Davutoğlu, öğrencileri spor, sanat ve kültürle içli dışlı yaparak, insani meziyetlerini geliştirmelerine yardımcı olacaklarına dikkati çekerek, her talebeye ücretsiz müze kartı vereceklerini kaydetti.  

Üniversitelerde de her bir kız ve erkek öğrenci için barınma imkanı tanıyacaklarını aktaran Davutoğlu,

"Ben yarı zamanlı çalışmak istiyorum' diyen öğrenciler, bursu da devam edecek şekilde çalışabilecekler. Gençlerin seyahat etmeleri, ülkemizi ve dünyayı tanımaları önemli. Evet gençler, pasaportlar sizlere harçsız ve ücretsiz olarak verilecek. Türk Hava Yolları biletleri de yurt dışına gidiyorsanız yüzde 25, yurt içinde yüzde 20 indirimli olacaktır. Lise ve üniversite bitiren gençler 2 yıl süreyle Genel Sağlık Sigortası giderlerinizi de ödüyoruz. Okul bittikten sonra gençlerimiz 'İş başı eğitim' programlarına katılırsa maaşını 6 ay biz ödeyeceğiz. Fakat bir işe girersen, bir yıllık maaşın da devletten. İş arayan gençler dışında, iş kuran gençlere de projelerini getirdiklerinde 50 lira vereceğiz. Yetmezse 100 bin lira faizsiz kredi vereceğiz ve iş kuran gençlerden 3 yıl vergi almayacağız."

(Sürecek)