AK Parti'nin Malatya mitingi

AK Parti'nin Malatya mitingi
AK Parti'nin Malatya mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (6) - "Malatya'yı Sivas'a, Ankara'ya, İstanbul'a hızlı trenle bağlayacağız. Aynı zamanda Malatya Elazığ arasına da hızlı tren yapacağız" - "Bütün bölgeye hizmet edecek olan onkoloji hastanesini de Malatya'ya yapıyoruz. Malatya'nın gündeminde olan Kuzey Çevre Yolunu tamamlayacağız. Elazığ'ı Malatya'ya bağlayan Kömürhan Köprüsü ve tüneli Türkiye'nin en önemli projelerinden biridir, o projeyi de hızla bitireceğiz"

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Asli işlerdeki taşeron kardeşlerimizin tümünü kadroya alıyoruz. Diğer kardeşlerimizin de haklarını sonuna kadar gözeteceğiz" dedi.

Davutoğlu, partisinin Malatya'da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, evlenecek yaştaki gençler için ailelerince açtırılan çeyiz hesabına yüzde 20 devlet katkısı verileceğini belirtti. Bir genç için biriktirilen 100 bin liraya, 20 bin lira destek verileceğini aktaran Davutoğlu, ilk kez ev almak için biriktirilen paraya da yüzde 25 peşinatın yüzde 15'inin devlet tarafından karşılanacağını söyledi. 

Asgari ücreti bin 300 liraya çıkaracaklarını dile getiren Davutoğlu, taşeron uygulamasını da yeniden düzenleyeceklerini belirterek, "Asli işlerdeki taşeron kardeşlerimizin tümünü kadroya alıyoruz. Diğer kardeşlerimizin de haklarını sonuna kadar gözeteceğiz" diye konuştu. 

TOKİ tarafından asgari ücretli ve dar gelirli vatandaşlar için uygun şartlarda evler yapılacağını ifade eden Davutoğlu, memurun, işçinin gelirini enflasyona ezdirmediklerini, bundan sonra da ezdirmeyeceklerini vurguladı. 

Çiftçilere seslenen Davutoğlu, "Yemde ve gübrede artık KDV olmayacak. Malatyalılar, kayısının üzerinde KDV olmayacak" dedi. 

Genç çiftçilere de proje karşılığı 3 bin lira karşılıksız destek vereceklerini bildiren Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün üreticilerimize sahip çıkacağız, ürününü lisanslı depolarda saklamak isteyen çiftçilerimize kira desteği uygulamasına da başlıyoruz. Seracılarımıza verdiğimiz elektriği ucuzlatıyoruz. 5 bin köye 5 bin gelir getirici orman projesiyle de orman köylülerimizin gelirlerini artıracağız."

Başbakan Davutoğlu, polislerin 2 bin 200 lira olan ek göstergelerini 3 bin liraya çıkartacaklarını kaydetti. 

Esnafın 2002'de yüzde 47 oranında faizle kredi kullanabildiğini hatırlatan Davutoğlu, "Şimdi ise yüzde 4-5 faiz oranıyla kredi kullanıyorsun ancak bundan sonra esnafımıza 30 bin liralık krediyi faizsiz olarak vereceğiz" dedi. 

Her kesime hitap eden bir beyanname ile vatandaşın karşısına çıktıklarını ifade eden Davutoğlu, meydandaki vatandaşlara da milletin rızasını alıp almadıklarını sordu. 

Basit usulde vergilendirilen esnafın 8 bin liraya kadar olan geliri için artık vergi almayacaklarını anlatan Davutoğlu, yatırımcıların talebi halinde anahtar teslimi fabrika yapıp, yatırımcıya çok sembolik kirayla teslim edeceklerini bildirdi. 

"Hiçbir vatandaşımızı değil namerde, merde dahi muhtaç etmedik, etmeyeceğiz" diyen Davutoğlu, ihtiyaç sahibi insanların hasta olduklarında da devleti yanlarında bulacaklarını söyledi. 

29 sağlık bölgesinde toplam 56 bin yatak kapasiteli şehir hastanesi kurduklarını ifade eden Davutoğlu, "İhtiyaç sahibi olan her aile için bir sosyal destek uzmanı görevlendireceğiz. İhtiyaç sahibi her bir vatandaşımızın evinde bakım hizmetlerini karşılayacağız" dedi. 

Emeklileri de unutmadıklarını ifade eden Davutoğlu, bütün emekliler için yılda bin 200 lira zam yapacaklarını, emekli esnafın maaşındaki bütün prim kesintilerini kaldıracaklarını ve emeklilere TOKİ'den 250 lira taksitle ev sahibi olma fırsatı sunacaklarını bildirdi. 

Davutoğlu, 13 yılda Malatya'ya 12 milyar lira yatırım ve destek sağladıklarını belirtti. Başbakan Davutoğlu, 3 bin 740 derslik, 38 sağlık tesisi, 23 spor tesisi, 35 dere ıslah tesisi, 9 bin 200 konut inşa ettiklerini, merkez kentsel dönüşüm projesini başlattıklarını söyledi.

Davutoğlu, 2006'da Malatya'ya doğalgaz getirdiklerini, toplam 75 restorasyon çalışması yaptıklarını dile getirdi.

Malatya'nın Adıyaman ve Kayseri'ye de bölünmüş yollarla bağlanacağını belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

"14 sağlık tesisi, 4 bin konut, 14 gölet ve sulama, 9 taşkın koruma tesisini de inşallah en kısa zamanda yapacağız. Malatyaspor'a yakışır bir stadyum yapıyoruz. 25 bin seyircili Arena Stadyumu'nun inşaatı devam ediyor. Yoncalı Barajı'nı yapıyoruz, baraj ile 171 bin dönüm araziyi sulamaya açacağız. Mermer, seramik ve çimentoyu hem hammade olarak ihraç edip ülke ekonomimize katkı sağlayacağız. Yeni fabrikalar yapıp yeni istihdam sahaları açacağız. Yeraltı zenginliklerine dayalı sanayiyi de geliştireceğiz. Malatya'da tarımsal üretimin gelişimi için teşviklerimizin yanı sıra farklı alanlarda da çalışmalarımız olacak. Kayısı üretiminin geliştirilmesi, yaş kayısının iç ve dış pazarlarda satışı ve işlenmesi, kuru kayısının işlenerek katma değerinin artırılması için yeni yöntemler ve teşvikler getireceğiz."

Davutoğlu, Malatya'daki suları turizme kazandıracaklarını, yapımı devam eden tüm bölünmüş yol ve tünel çalışmalarının tamamlanacağını ifade etti. 

Erkenek Tüneli'ni gelecek sene, Karahan Tüneli'ni ise bu sene hizmete açacaklarının müjdesini veren Davutoğlu, "Malatya'yı Sivas'a, Ankara'ya, İstanbul'a hızlı trenle bağlayacağız. Aynı zamanda Malatya Elazığ arasına da hızlı tren yapacağız" dedi.

Malatya'ya ikinci bir üniversite daha yapacaklarını anlatan Davutoğlu, üçüncü organize sanayi bölgesi için devam eden çalışmaların seçimden sonra tamamlanması için talimat verdiğini söyledi.

Davutoğlu, Malatya'yı bölgesel cazibe merkezi haline getireceklerini belirterek, "Bütün bölgeye hizmet edecek olan onkoloji hastanesini de Malatya'ya yapıyoruz. En güzel sağlık tesisleri Malatya'da olacak. Malatya'nın gündeminde olan Kuzey Çevre Yolunu tamamlayacağız. Elazığ'ı Malatya'ya bağlayan Kömürhan Köprüsü ve tüneli Türkiye'nin en önemli projelerinden biridir, o projeyi de hızla bitireceğiz" şeklinde konuştu.

1 Kasım'ın Türkiye için yeni bir başlangıç olacağını ifade eden Davutoğlu, "Bu seçimin demokrasi tarihimizde bir dönüm noktası olmasını isteyen herkesten ricam mutlaka sandık başına gitmeniz. Bütün vatandaşlarımızdan özellikle ilk kez oy kullanacak gençlerimizden mutlaka sandıklara gitmesini rica ediyorum. Sandık milli iradedir, iradenize sahip çıkın" diye konuştu.

- Notlar

Mitingin gerçekleştirileceği alana eşi Sare Davutoğlu ile gelen Başbakan Davutoğlu, konuşmayı gerçekleştireceği platforma çıkarak vatandaşları selamladı.

Konuşmasının ardından miting alanını dolduran vatandaşlarla özçekim yapan Başbakan Davutoğlu, vatandaşlarla "Malatya Malatya bulunmaz eşin" türküsünü söyledi.    

Mitinge katılan bakan ve milletvekilleriyle vatandaşları selamlayan Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile vatandaşlara karanfil verdi. 

Mitingte yapılan anonslarda vatandaşlara, mitingin ardından Türk bayraklarına dikkat edilmesi konusunda uyarı yapıldı.

Miting alanında "Emanettir sana Ademoğlu arkandayız Ahmet Davutoğlu", "Yeni Türkiye ak olacak gençlik yoluna yoldaş olacak", "Mevlana torunu bilge adam Davutoğlu", "Şafak söker sabah olur kış geçer bahar olur, karanlık dağılır aydınlık olur, tuzaklar bozulur huzur galip olur, gözyaşı diner huzur hakim olur, biz buradayız. Milletimiz, vatanımız, bayrağımız için buradayız. Bu ülkeyi birlikte, dirlikte, kardeşlikte büyütmek için buradayız. Biz milletiz, biz Türkiyeyiz", "Sayın Başbakanımız Dünya Kayısı Başkenti'ne Hoşgeldiniz"  şeklindeki pankartlar dikkati çekti. 

Mitinge Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, AK Parti Grup Başkanvekilleri Ahmet Aydın ve Mahir Ünal, milletvekilleri, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı da katıldı.

(Bitti)