AK Parti'nin Mardin Mitingi

AK Parti'nin Mardin Mitingi
AK Parti'nin Mardin Mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (4) - "AK Parti'ye, Siirt'te Yasin Aktay'a, Van'da Burhan Kayatürk'e, Erzurum'da Abdurrahim Fırat'a saldırı olduğunda bu özgürlükçü aydınlar neredeydiler? Niye sadece HDP'ye yapılan saldırılar gözüküyor? 13 yıldır her türlü vesayete karşı direnen, her türlü saldırıya karşı özgürlüğü savunan AK Parti'ye niye bir destek beyan etmezler? Ama gerek yok. AK Parti'ye desteği millet veriyor, Mardin veriyor" - "Doğuda müftüyü aday gösterip, batıda ateistler veya başkalarıyla işbirliği tutarsanız, bu inançlı Kürt halkı size sorar; 'Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu' der"

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "AK Parti'ye, Siirt'te Yasin Aktay'a, Van'da Burhan Kayatürk'e, Erzurum'da Abdurrahim Fırat'a saldırı olduğunda bu özgürlükçü aydınlar neredeydiler? Niye sadece HDP'ye yapılan saldırılar gözüküyor? 13 yıldır her türlü vesayete karşı direnen, her türlü saldırıya karşı özgürlüğü savunan AK Parti'ye niye bir destek beyan etmezler? Ama gerek yok. AK Parti'ye desteği millet veriyor, Mardin veriyor" dedi. 

Başbakan Davutoğlu, partisinin Mardin mitinginde yaptığı konuşmada, "Bir selam da Beyrut'a gönderelim. Niçin biliyor musunuz? 24 Nisan dolayısıyla oradaki bir takım Ermeni aşırı yanlıları, Türkiye 'yi soykırımla suçlamaya kalkınca, Beyrut'taki Mardinliler ayağa kalktı. Al bayraklarıyla Mardinliler, Beyrut'u ayağa kaldırdı. Selam olsun al bayrağa sahip çıkan Mardinlilere. Selam olsun 'biz buradayız' diyen Mardinlilere" diye konuştu. 

- "Sen kim adına özür diliyorsun?"

HDP lideri Selahattin Demirtaş'ın Ermenilere soykırım yapıldığını iddia ettiğini ve Kürtler adına da özür dilediğini hatırlatan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Sen kim adına özür diliyorsun? Ne Kürtler ne Araplar ne Türkler bu topraklarda soykırım işlemediler. 7 bin yıl hep beraber omuz omuza yaşadık. Kimseyi dışlamadık, kimseyi ötekileştirmedik. İnşallah 7 bin yıl daha kıyamete kadar Mardin hep özgürlükler diyarı olacak. Gelişmişlik diyarı olacak."

Hayatının bir bölümünü geçirmek isteyeceği yerlerden birinin Mardin olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Mardin'de Kudüs kokusu var, Medin'e kokusu var, Semerkand kokusu, Artuklu kokusu, Selçuklu kokusu, Osmanlı kokusu var" dedi. Davutoğlu, "Bir kartal yuvası gibi, Mezapotamya'ya bakan iki uhrevi göz gibi duran Mardin'i arkasına alanlar baş eğerler mi, herhangi bir tehdide boyun eğerler mi?" diye sordu. 

Davutoğlu, 2002 yılında Mardin'deki toplam ihracatın 23 milyon dolarken, şimdi bu rakamın 932 milyon dolara yükseldiğine dikkati çekerek, "Geçen ocak ayının ihracatı 58 milyon dolardı. 2002 yılında bir yılda yapılan ihracattan daha fazla Mardinli bir ayda yapmış" şeklinde konuştu. 

- "Bu özgürlükçü aydınlar neredeydiler?" 

Başdanışmanlarından Hatem Ete'nin de Mardinli olduğunu dile getiren Davutoğlu, "Mardinliye güvenimiz Mardin kimliğinden, ruhundan gelir. Mardin, biz size güveniyoruz, siz de bize güveniyor musunuz? Şu 7 Haziran'da en güçlü desteği verecek misiniz? Bu milleti Kürt, Arap, Türk diye bölmek isteyenlere birlik dergahı AK Parti'dir diyecek misiniz? Biz tevhide inanırız, vahdete inanırız, birliğe inanırız diyecek miyiz? Suriye'de, Irak'ta, çevre ülkelerde yaşananları gördükten sonra bu topraklarda ezeli ve ebedi kardeşlik diyecek miyiz?

"Buradan öyle bir çağrı yapalım ki bugün HDP'ye destek beyanında bulunan aydınlar da duysun" diyen Davutoğlu, özgürlük ifade eden her metnin altına imza atacaklarını ancak bu bölgede özgürlükleri tehdit eden bir terör baskısı olduğunun altını çizdi. HDP'ye saldırı olduğunda herkesin telin edildiğini belirten Davutoğlu, "Peki AK Parti'ye, Siirt'te Yasin Aktay'a, Van'da Burhan Kayatürk'e, Erzurum'da Abdurrahim Fırat'a saldırı olduğunda bu özgürlükçü aydınlar neredeydiler? Niye sadece HDP'ye yapılan saldırılar gözüküyor? 13 yıldır her türlü vesayete karşı direnen, her türlü saldırıya karşı özgürlüğü savunan AK Parti'ye niye bir destek beyan etmezler? Ama gerek yok. AK Parti'ye desteği millet veriyor, Mardin veriyor" diye konuştu. 

- "Esas 7 Haziran akşamı çatlayacaklar"

Meydanda bulunan kalabalığın kendisine "Işığa gerek yok, yüzün parlıyor" dediğini belirten Davutoğlu, "Allah nurumuzu eksik etmesin. Sabaha kadar durur muyuz, sabaha kadar dertleşir miyiz? Onları dışarıdaki lobiler desteklesinler, onlar onlarla konuşsun. Biz sizinle sabaha kadar göz göze gönül diliyle konuşur muyuz? O zaman çatlasınlar" dedi. 

"Kıskananlar çatlasın" sloganları üzerine Davutoğlu şöyle konuştu:

"Esas 7 Haziran akşamı çatlayacaklar. İçerideki işbirlikçiler, bu dörtlü çete diye söylediğim,  MHP , CHP , HDP, paralelciler, hepsi birbirini destekliyor. Kandil, arkasından da DHKP-C destek beyan etti. Peki onların karşısında elif gibi duran AK Parti'ye bir zafer verecek misiniz? Onları 7 Haziran akşamı bütün tuzaklarıyla baş başa bırakacak mısınız?"

Düğmeye basıldığını ifade eden Davutoğlu, "Herkes dostlarıyla beraber. Biz milletle beraberiz. Bir tarafta bakıyorsunuz Fransa Komünist Partisi HDP'ye destek beyanında bulunuyor. Yine bakıyorsunuz çok aşırı Taşnakçı Ermeni diaspora kuruluşları HDP'ye destek beyan ediyor ama bakın destek beyanatlarına dikkat edin. Fransa Komünist Partisi ateist bir yaklaşım içinde. İnançları kendilerini ilgilendirir ama eğer doğuda müftüyü aday gösterip, batıda ateistler veya başkalarıyla işbirliği tutarsanız, bu inançlı Kürt halkı size sorar; 'Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu' der."

( Sürecek)