AK Parti'nin Mersin mitingi

AK Parti'nin Mersin mitingi
AK Parti'nin Mersin mitingi
-Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (3) -"AK Parti denilince akla siyasi ahlak gelir, erdem gelir, mahviyet gelir. Siz hiç AK Parti'nin emanete ihanet ettiğini duydunuz mu, sizin verdiğiniz emanete sahip çıktık mı, bize güveniyor musunuz? Güveniniz tam yerindedir. Bilin ki Toros Dağları çökmedikçe, Akdeniz kurumadıkça emanetinize bir saniye dahi ihanet etmeyiz, emanetinizi sahipsiz bırakmayız"

MERSİN (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti denilince akla siyasi ahlak, erdem ve mahviyet geldiğini belirterek, "Siz hiç AK Parti'nin emanete ihanet ettiğini duydunuz mu, sizin verdiğiniz emanete sahip çıktık mı, bize güveniyor musunuz? Güveniniz tam yerindedir. Bilin ki Toros Dağları çökmedikçe, Akdeniz kurumadıkça emanetinize bir saniye dahi ihanet etmeyiz, emanetinizi sahipsiz bırakmayız" dedi.

Davutoğlu, partisinin, Mersin'de Tevfik Sırrı Gür Stadyumu yanında düzenlenen mitinginde, çocukluğunda Toroslar'da, Silifke'nin, Mut'un ötelerinde yazı geçirdiğinde Mersin'den, Anamur'dan, Silifke'den gelen Karakeçilileri, Sarıkeçilileri, Mersinlileri gördüğünü belirterek, Mersinlilerle en az 300-400 yıllık ata dostlukları bulunduğunu, bu nedenle kendisini Konyalı olduğu kadar Mersinli olarak da tanımladığını söyledi.

Türkiye'nin küçük bir numunesi olan Mersin'de her etnik ve mezhebi kökenden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olduğunu vurgulayan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onun üzerinde duracağım ama Mersin'in, Mersinli kadınların, bacıların öyle bir destanı var ki bunu herkes duysun. Özellikle de CHP duysun. Bakın, seçim beyannamesini yazarken, yeni Türkiye Sözleşmesi'ni bizzat kaleme aldım. Orada bir tek ilden bahsettim, bir tek topluluktan bahsettim, Arslanköylü kadınlardan bahsettim. Arkadaşlar dedi ki 'Diğer iller alınabilir, acaba hiçbir ili zikretmesek mi' Dedim ki Mersin Arslanköylü yiğit kadınları yazacağız. Çünkü onlar sayesinde bugün biz demokrasiden bahsediyoruz. 1947 muhtarlık seçimlerinde, CHP'nin tek parti döneminde,  Arslanköy'de seçim yapıldığında, tek partinin istemediği bir aday seçildiği için sandıklara el koymak istediler. Ama Mersinli kadınlar var ya o yiğit Mersinli kadınlar. Allah onlardan razı olsun. Yarın Anneler Günü. Demokrasimizin anaları Arslanköylü kadınlardır. Ne yaptılar biliyor musunuz? Sandıklara kapandılar. Gelen jandarmaya dediler ki 'Sandık bizim namusumuzdur.' İşte Mersin kadınları böyle yiğittir. Mersin erkekleri demokrasiyi kimseye bırakmaz. Demokrasimiz o günden bugüne çok darbe yedi. 27 Mayıs ihtilali, 12 Mart muhtırası, 12 Eylül ihtilali, 28 Şubat muhtırası ve ardından post modern darbesi. Biz iktidardayken dahi nice darbeler, darbe teşebbüsü gördük, 27 Nisan e-muhtıra. Arslanköylü o yiğit kadınların torunları demokrasiye sahip çıkacak mısınız? 'Sandık namusumuzdur' diyecek misiniz? Sandıkta kimi seçersek, Türkiye'yi o idare eder diyecek misiniz? Demokrasi, özgürlük, barış için 7 Haziran'da sandıkları dolduracak mısınız? Sandıktan Toroslar gibi dik başlı bir zafere imza atacak mısınız? Şimdi CHP Genel Başkanı buradan duysun, MHP Genel Başkanı, HDP Genel Başkanı, paralel çete ve işbirlikçileri duysun, Türkiye'de artık milli iradeye kimse gem vuramaz."

- "7 Haziran akşamı istifa ederim"

Başbakan Ahmet Davutoğlu,  muhalefet partilerinin liderlerine seslenerek, "Eğer bu millet, emaneti bana vermezse, benim arkadaşlarıma, benim partime vermezse 7 Haziran akşamı istifa ederim. Siz de istifa etmeye hazır mısınız? Edemezler, 'Hazırız' diyemezler. Çünkü onlar iktidar olamayacaklarını biliyorlar" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 'nin 12 seçim kaybettiğini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun ve HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın girdikleri seçimlerden galip çıkmadıklarını ancak istifa etmediklerini kaydeden Davutoğlu, AK Parti'nin 3 genel, 3 mahalli seçimle 2 referandum kazandığını, 7 Haziran'ı da kazanacaklarını söyledi.

Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve bazı bakanların üç dönemi bitirdiğini, başarılı oldukları halde görevi arkadaşlarına devredeceklerini ve gözlerinin arkada olmadığını ifade ederek, "İşte AK Parti'nin siyasi erdemi budur. AK Parti denilince akla siyasi ahlak gelir, erdem gelir, mahviyet gelir. Siz hiç AK Parti'nin emanete ihanet ettiğini duydunuz mu, sizin verdiğiniz emanete sahip çıktık mı, bize güveniyor musunuz? Güveniniz tam yerindedir. Bilin ki Toros Dağları çökmedikçe, Akdeniz kurumadıkça emanetinize bir saniye dahi ihanet etmeyiz, emanetinizi sahipsiz bırakmayız" şeklinde konuştu.

-"İşte aramızdaki fark bu"

Taşkent'te bir Kıble kayası bulunduğunu anlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Yarabbi bu Kıble kayası gibi, bir an dahi zalimin, namerdin karşısında boynumu eğme, 78 milyonu temsil ederken bir an dahi zillet tattırma bize. Kıble kayası ne kadar dikse, Toroslar ne kadar dikse biz bu al bayrak için dünyaya dimdik durduk. Bir tarafta vatanın her köşesinde al bayrağı dalgalandıranlar, dünyada dalgalandıranlar, diğer tarafta ise acaba Türkiye tökezler mi diye bekleyenler. İşte aramızdaki fark bu."

Başbakan Davutoğlu, muhalefet partilerinin, Türkiye'nin bazı bölgelerine gidebilirken, kendilerinin Türkiye'nin her yerine gittiğini, milli birlik ve kardeşliği savunduğunu anlattı.

Al bayrağı Türkiye'nin her yerinde dalgalandırmaya devam edeceklerini vurgulayan Davutoğlu, demokrasiye sahip çıktıkları gibi Türkiye'ye de sahip çıkacaklarını söyledi.

(Sürecek)