AK Parti'nin Rize mitingi

AK Parti'nin Rize mitingi
AK Parti'nin Rize mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (2) "Şimdi ne yapıyorlar biliyor musunuz? Bakın dikkatinizi çekiyorum, karşımızda cephe oluşturuyorlar. CHP, HDP, paralelci çete. MHP de kenarda bekliyor, 'ne zaman katılacağım, çatı adayı başbakan yapabilir miyim?' diye. İbretlik günler yaşıyoruz" -"Dün bunlardan birisi, Cumhurbaşkanımızı ve beni alenen ölümle tehdit ediyor. Yahu bizi tanımamışlar. Biz doğduğumuz anda ölümle teslim olmuşuz. Ne zaman kader tecelli edecekse ona teslim olmuşuz. Biz, öyle veya böyle şu veya bu korkuyla bu toprakları terk ettik mi? Terk eder miyiz? Peki onların hocası nerede, Pensilvanya'da" - "İşte şu meydan gösteriyor, 3'ü değil 13'ü bir araya gelse Cumhurbaşkanlığı seçiminde nasıl bir araya geldiler, bir şeyi değiştiremediler, şimdi de bir araya gelseler bu milletin iradesine ipotek koyamazlar"

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Şimdi  ne yapıyorlar biliyor musunuz? Bakın dikkatinizi çekiyorum, karşımızda cephe oluşturuyorlar.  CHP , HDP, paralelci çete. MHP de kenarda bekliyor, 'ne zaman katılacağım, çatı adayı başbakan yapabilir miyim?' diye. İbretlik günler yaşıyoruz" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Rize'de düzenlenen AK Parti'nin mitinginde, halka hitap etti.

Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun Rize'de oy alamayacağını, "Rizeli'nin ekmeği de oyu da kime vereceğini" iyi bildiğini belirterek, "Bağrından Recep Tayyip Erdoğan 'ı çıkarmış, kolay değil" ifadesini kullandı.

 AK Parti hakkında 2008'de açılan kapatma davasını anımsatan Davutoğlu, "Zannettiler ki daha önce olduğu gibi biz korkar, çekilir, kenarda dururuz. Durduk mu? Onlar parti kapatma davası açtılar, biz geldik millete sığındık, millete ve dedik ki 'bize Allah ve millet yeter.' Şimdi de aynı şeyi söylüyoruz, işte Kılıçdaroğlu, başarı hikayesi burada. Başarı hikayesi, tarihte yer almakla yazılır. Rize'den çıkan insanlar, Rize'den çıkan lider Davos'ta 'one minute' dediğinde İstanbul'da Ankara'da bunlar telaşa düştüler ama mazlumlar, Filistinliler, Müslümanlar, insanlık ayağa kalktı, saygı duydu, Rizeli'ye saygı duydu" şeklinde konuştu.

- "İbretlik günler yaşıyoruz"

 "Şimdi  ne yapıyorlar biliyor musunuz? Bakın dikkatinizi çekiyorum, karşımızda cephe oluşturuyorlar" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"CHP, HDP, paralelci çete. MHP de kenarda bekliyor, 'ne zaman katılacağım, çatı adayı başbakan yapabilir miyim?' diye. İbretlik günler yaşıyoruz. Biz seçim kampanyasına başlıyoruz, paralelciler bir bakıyorsunuz, adliyede hiç yetkisi olmayan bir mahkemeden tahliye kararı çıkarıyorlar. Ya biz buna teslim olur muyuz? Türk yargısı, buna teslim olur mu? Gereği yapıldı, HSYK tarafından."

Davutoğlu, paralelcilerin tehditte bulunduğuna işaret ederek, "Dün bunlardan birisi, Cumhurbaşkanımızı ve beni alenen ölümle tehdit ediyor. Yahu bizi tanımamışlar. Biz doğduğumuz anda ölümle teslim olmuşuz. Ne zaman kader tecelli edecekse ona teslim olmuşuz. Biz, öyle veya böyle şu veya bu korkuyla bu toprakları terk ettik mi? Terk eder miyiz? Peki onların hocası nerede, Pensilvanya'da. Bizi kimse korkutamaz" diye konuştu.

Alandakilerin, "Vur vur inlesin Pensilvanya dinlesin" şeklinde slogan atmaları üzerine, Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi geçmişteki mesajlardan bahsediyorlar. Evet, geçmişte 'gel' dendi, ona. Cumhurbaşkanımız da dedi, bizler de. 'Gel memlekete' dendi. Gelmedi. Niye gelmediği ortaya çıktı. Meğer tuzak kuruyormuş, yapacağı darbeden sonra gelecekmiş. Biz o darbecilere teslim olur muyuz? Milletin iradesini, üç beş çeteye teslim eder miyiz? İşte Rizeli bir emanet verdiyse, Allah şahittir ki Kaçkar'ın zirvelerindeki o vakur duruşla, Karadeniz'in coşkulu  dalgalarındaki aşkla o emaneti savunuruz."

- "Paralel çete çıksın, HDP ile ne işi var, açıklasınlar" -

"Dikkatinizi çekeyim, CHP Genel Başkan Yardımcısı bir açıklama yaptı, Rizeliler bunu çok iyi dinleyin, dedi ki 'HDP barajı aşsın diye HDP'ye dikkatli davranıyoruz', yani HDP'nin barajı aşması için, CHP çalışıyor" diye konuşan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Koalisyonu anlayın. Türk baasçıları ile Kürt baasçıları yan yana. CHP ile HDP yan yana. Bugün gazetelerde var. Öte yandan dün bize tehditler savuran bu paralelcilerden biri, Ekrem Dumanlı, Diyarbakır'da, Belediye Başkanı Gülten Kışanak ile arka kapıdan girerek, konuşuyor. Şimdi çıksınlar açıklasınlar. HDP çıksın, açıklasın, paralelcilerle ne işi var? O her zaman mukaddesattan bahseden, milleti aldatan paralel çete çıksın, HDP ile ne işi var, açıklasınlar. CHP çıksın paralelcilerle ne konuşuyorlar, HDP ile ne plan yapıyor, açıklasınlar. Planı söyleyeyim; tam bir hayal peşindeler. Hep beraber bir araya gelip AK Parti'nin yükselişini durdurmak istiyorlar. Durdurabilirler mi? Siz buna izin verir misiniz, biz buna izin verir miyiz, Ankara'da? Ham hayal, ham hayal. İşte şu meydan gösteriyor, 3'ü değil 13'ü bir araya gelse Cumhurbaşkanlığı seçiminde nasıl bir araya geldiler, bir şeyi değiştiremediler,  şimdi de bir araya gelseler bu milletin iradesine ipotek koyamazlar."

- "Bu çetecilere haddini bildirmeye var mısın Rize?" - 

Alandakilere, "7 Haziran'da bu çetecilere bu kumpasçılara haddini bildirmeye var mısın Rize? Şöyle Karadeniz'in dalgaları gibi coşkulu bir sesle, 'biz buradayız, Pensilvanya'da değil Rize'deyiz' demeye var mısın? Karadeniz'in dalgaları gibi coşkulu bir sesle 'biz paralelciler, HDP'liler ile değil milletle beraberiz demeye var mısın" şeklinde sorular yönelten Davutoğlu, "evet" karşılığını alması üzerine, sözlerine şöyle devam etti:

"İşte bu. Rize Allah sizden razı olsun. Bunlar, ham halay peşinde dedik ya bakın şimdi CHP, yayınladığı beyannamede '1 artı 8 artı 4' diye bir sistem teklif ediyor, yani 28 Şubat'ın 8 yıllık kesintisiz eğitimi, yani imam hatiplerin orta kısmının kapatılması fiilen. Buna izin verir miyiz? Şimdi bu seçim ilginç seçimdi. Buradaki bacılarıma sesleniyorum, hani ikna odalarını kuran profesör vardı ya, Nur Serter, bu seçim meclis dışında. Peki meclise kim giriyor? O başörtü zulmüne uğrayan bacılarımız, onurla meclise giriyorlar, meclise yürüyorlar. Başı örtülü ile başı açık bu milletin evladı, hangi düşüncede, hangi fikirde olursa olsun, inancını özgürce bu memlekette yaşayacak, Allah'ın izniyle. Şimdi Kılıçdaroğlu ben böyle deyince diyor ki dün Balıkesir'de, 'imam hatipleri biz kurduk', tek parti dönemine atfen. Kılıçdaroğlu'na buradan sesleniyorum; sakın ha tek parti CHP'sini hatırlatma. Bu memleket tek parti CHP'sini çok iyi bir. Bilirsiniz değil mi Rizeliler? Bakın özellikle de Rizeliler bilir. Hepsine Allah rahmet eylesin. Bu Rize büyük alimler yetiştirmiştir. Kıble Dağlı Yusuf Yılmaz Hocam, Kutuz Hoca Efendi, hepsi tek parti döneminde şapka giymediği için 8 Rizeli asıldığında, Arif Ay daha sonra şöyle anlatır bir şiirle, 'tek parti döneminde başımızı göğe, boynumuzu ipe, sakalımızı yele verdik, biz ölümlerden çok zulüm gördük.' İdam sehpasına yürüyen o insanlar tek parti zulmünü yaşadı. İdam sehpasına yürüyen Adnan Menderes CHP'nin desteklediği darbe sonucunda şehit edildi."

"Şimdi CHP tarihini açarsan Kılıçdaroğlu, bu memleketin, bu milletini söyleyeceği çok sözü olur" ifadesini kullanan Davutoğlu, şöyle dedi:

"Rizeliler o zulmü unutmadı. Rizeliler bir daha tek parti dönemindeki gibi zulümlere izin verir misiniz? Darbelere izin verir misiniz? Siz burada bu meydandayken, 27 Mayıs gibi bir darbe olur mu? 28 Şubat'ın zulmüne bir daha izin verir miyiz? Peki bu zulümleri kim durdurdu, AK Parti.  Darbeyi, vesayeti bu memleketten kim kaldırdı. Türkiye'de özgürlüklerin temsilcisi, savunucusu kim? Türkiye'de başı örtülü, başı açık her kadının onurunu savunan kim? Türkiye'de demokrasiyi ve milli iradeyi taçlandıran parti hangi parti? AK Parti."

(Sürecek)