AK Parti'nin Samsun mitingi

AK Parti'nin Samsun mitingi
AK Parti'nin Samsun mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (3) - "Silahlar tamamen terk edilmedikçe, şehirlerimiz bütün illegal çetelerden temizlenmedikçe, ülkenin dört bir yanından vatandaşlarımız huzur ve emniyet içinde hissetmeye başlamadıkça bu operasyonlar durmayacak, kararlılıkla, neticeye ulaşana, bütün silahlar gömülene kadar sürdürülecektir" - "Terörü temizleyerek toplumsal barışı bir daha geri alınamaz biçimde tesis etmeye kararlıyız. Bütün bu kirli ittifakın hedefi büyük ve güçlü Türkiye'dir. Bizim hedefimiz ise onların tuzaklarına karşı büyük ve güçlü Türkiye'yi korumak ve kurmaktır" - "Açıkladığımız beyanname dolayısıyla bize soruyorlar, 'kaynak nerede?' diye. Kaynak millette. Neden biliyor musunuz? Biz 2002'de yüzde 11,5 olan merkezi yönetim bütçe açığını, 2014'te yüzde 1,3'e gerilettik. Bütçesi açık bir hazine aldık, bütçenin açığını en minimum düzeye düşürdük. İnşallah 2017'de de bütçe fazlası vereceğiz. İşte kaynak, bereket burada"

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Silahlar tamamen terk edilmedikçe, şehirlerimiz bütün illegal çetelerden temizlenmedikçe, ülkenin dört bir yanından vatandaşlarımız huzur ve emniyet içinde hissetmeye başlamadıkça bu operasyonlar durmayacak, kararlılıkla, neticeye ulaşana, bütün silahlar gömülene kadar sürdürülecektir" dedi.

Davutoğlu, partisinin Samsun Cumhuriyet Meydanı'ndaki mitinginde yaptığı konuşmada, Türkiye 'nin geçmiş dönemlerden bugünlere kolay gelmediğini, zor günlerden geçtiğini belirtti.

Kirli odakların, 7 Haziran seçimlerinden tek başına bir iktidar çıkmamasını, Türkiye'yi karıştırmak için kullanmak istediğini ifade eden Davutoğlu, DAEŞ, PKK , DHKP-C'nin eş zamanlı saldırılarla Türkiye'yi kaosa, milleti karamsarlığa sevk etmek istediğini söyledi.

Koalisyon görüşmelerinden bir hükümet formülü çıkmayınca, istediklerini yapabileceklerini, Türkiye'yi karıştırabileceklerini zannedenlerin yanıldığına dikkati çeken Davutoğlu, 24 Temmuz'da başlattıkları ve bugüne kadar kesintisiz yurtiçi ve yurtdışında sürdürülen huzur ve demokrasi operasyonuyla, Türkiye'nin sahipsiz olmadığını, Türkiye'de bir yönetim boşluğu bulunmadığını herkesin gördüğünü vurguladı.

Davutoğlu, "Silahlar tamamen terk edilmedikçe, şehirlerimiz bütün illegal çetelerden temizlenmedikçe, ülkenin dört bir yanından vatandaşlarımız huzur ve emniyet içinde hissetmeye başlamadıkça bu operasyonlar durmayacak, kararlılıkla, neticeye ulaşana, bütün silahlar gömülene kadar sürdürülecektir" diye konuştu.

Kurban Bayramı namazını Diyarbakır'da kıldığını hatırlatan Davutoğlu, Diyarbakırlıların, namaz sonrasında kulağına eğilerek "Allah aşkına devam edin, bizi bunlardan kurtarın, Allah devletimize de milletimize de zeval vermesin" dediğini aktardı.

Başbakan Davutoğlu, İstiklal Harbinin meşale şehri Samsun'dan Diyarbakırlılara, Türkiye'nin her bir köşesindeki Türk, Kürt herkese selam gönderdi.

- "Hedefimiz ülkemizin istikrarı"

Daha sonra, Dağlıca şehitlerinin, silah arkadaşlarının bulunduğu Yüksekova'ya da gittiğini, orada Samsunlu, Ordulu, Konyalı, Trakyalı, Ağrılı askerlerin bulunduğunu aktaran Davutoğlu, onların tek bir yürek, vicdan, kalp, gönül olduğunu söyledi.

AK Parti'nin bir gönül hareketi olarak milletin birliğini, beraberliğini sürdüreceğini ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

"AK Parti daima istikrar için çaba gösteren, siyaseti istikrar kavramı üzerine kuran bir parti olmuştur. Biz kurulu düzeni, statükoyu devam ettirmedik. Biz, Doğu-Batı ayrımcılığına göz yummadık, resmi ideolojinin sloganlarıyla yola çıkmadık. Devleti, o askeri dönemlerde olduğu gibi, eskisi gibi muhafaza etmeye çalışmadık. Biz, dokunulmaz alanlara dokunmadan, tabuların arkasına yaslanarak siyaset yapmadık. Devleti millet adına, bu ülkenin bütün vatandaşları adına dönüştürdük. Şehit cenazelerini, faili meçhulleri, OHAL düzenini, yol kesmeleri, örgüt içi yargısız infazları bizden öncekiler gibi görmezden gelmedik, bunu yapmadık. Aksine toplumsal barışı tesis etmek için gece, gündüz çalıştık. Bugün de mücadelemiz aynıdır. Terörü temizleyerek toplumsal barışı bir daha geri alınamaz biçimde tesis etmeye kararlıyız. Bütün bu kirli ittifakın hedefi büyük ve güçlü Türkiye'dir. Bizim hedefimiz ise onların tuzaklarına karşı büyük ve güçlü Türkiye'yi korumak ve kurmaktır. Milletimizin huzuru ve güveni, ülkemizin istikrarıdır hedefimiz. Bu saldırılar demokrasimizi tehdit etti. İnsan haklarına, özgürlüklere yönelik bir tehdit oluşturdu."

- "Memleketi namerde muhtaç etmeyeceğiz"

Türkiye'nin son 13 yıldır elde ettiği kazanımların engellenmeye çalışıldığını belirten Davutoğlu, ileri demokrasiyi hakim kılmaya kararlı olduklarının altını çizdi.

Ali Fuat Başgil'in "Çalış genç arkadaşım çalış, namerde muhtaç olmak, ölmekten beterdir" sözlerini aktaran Davutoğlu, 2002'den beri namerde muhtaç olmamak için gece, gündüz çalıştıklarını söyledi.

Kendisini dinleyenlere, "Namerde muhtaç olmamak için 1 Kasım'da meşale yakmaya var mısınız?" diye soran Davutoğlu, "Varız" cevabını alınca, "İnşallah, biz hiçbir zaman bu memleketi namerde muhtaç etmeyeceğiz" karşılığını verdi.

2002'de adeta bir felaketin eşiğindeki Türkiye'yi alarak, büyüyen ve yükselen bir ülke haline getirdiklerini vurgulayan Davutoğlu, 13 yıl boyunca milletle çalıştıklarını, büyük mücadeleler verdiklerini, sessiz devrimler gerçekleştirdiklerini anlattı.

13 yıl önce IMF'nin kapısında bekleyin bir Türkiye olduğunu anımsatan Davutoğlu, bu süre içinde IMF'ye 23,5 milyar dolar borcu ödediklerini, artık IMF'ye borç veren bir Türkiye'nin olduğunu kaydetti.

- "İhracatta rekor kırdık"

13 yılda milli geliri 230 milyardan 810 milyara, 3 bin dolarlık kişi başına geliri 10 bin dolara, Merkez Bankası rezervini 26 milyar dolardan 102 milyar dolara çıkardıklarını hatırlatan Davutoğlu, Türkiye'nin 2003-2013 arasında görülmemiş boyutta yaşanan küresel krize rağmen, dünyanın yükselen ekonomisi haline geldiğini, yüzde 5'lik büyüme gerçekleştirdiğini, bu rakamla Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olduğunu söyledi.

2 Kasım'da Türkiye'nin başbakanı olarak yeniden milletin hizmetinde olacaklarını belirten Davutoğlu, Samsunlulara "Bizlerle beraber olacak mısınız? Seçime kadar olacak mısınız? Seçimden sonra büyük Türkiye'yi inşa etmek için birlikte yürüyecek miyiz? Son nefese kadar istiklal ve istikbal için çalışmaya devam edecek miyiz?" sorularını yöneltti.

"Evet" karşılığını alan Davutoğlu, "Böyle bir gençlik varken, böyle bir Samsun varken bu millet hiçbir zorluk karşısında boyun eğmez Allah'ın izniyle" ifadesini kullandı.

AK Parti'nin döneminde, ihracatta rekor üstüne rekor kırıldığını kaydeden Davutoğlu, 36 milyar dolar olan ihracatı 158 milyar dolara çıkardıklarını bildirdi.

- "Sessiz devrim yaptık"

Türkiye'nin 2004'te, tam 34 yıl aradan sonra tek haneli enflasyonla tanıştığını hatırlatan Başbakan Davutoğlu, 2012'de en düşük enflasyona inildiğini kaydetti.

Her alanda büyük ve gerçek anlamda sessiz devrim yaptıklarını ifade eden Davutoğlu, "Şimdi, dün açıkladığımız beyanname dolayısıyla bize soruyorlar, 'kaynak nerede?' diye. Kaynak millette. Neden biliyor musunuz? Biz 2002'de yüzde 11,5 olan merkezi yönetim bütçe açığını, 2014'te yüzde 1,3'e gerilettik. Bütçesi açık bir hazine aldık, bütçenin açığını en minimum düzeye düşürdük. İnşallah 2017'de de bütçe fazlası vereceğiz. İşte kaynak, bereket burada. Azimle çalışanların kaynak derdi olmaz" diye konuştu.

2002'de 119 milyar Türk lirası bütçe varken, bunu 479 milyara çıkardıklarını anlatan Davutoğlu, sadece eğitime 89 milyar bütçe ayırdıklarını söyledi.

13 yılda 117 yeni üniversite kazandırdıklarını, 234 bin derslik, 757 hastane, bin 737 birinci basamak sağlık tesisi, 200 adalet sarayı inşa ettiklerini, Kredi Yurtlar Kurumu'nun yurt sayısını 571'e çıkardıklarını, 679 bin 382 konut, 18 bin kilometre bölünmüş yol yaptıklarını, havalimanı sayısını 55'e çıkardıklarını dile getiren Davutoğlu, bunların, 1 Kasım'dan sonraki büyük hamlelerin taahhüdü olduğunu kaydetti.

(Sürecek)