AK Parti'nin Şanlıurfa mitingi

AK Parti'nin Şanlıurfa mitingi
AK Parti'nin Şanlıurfa mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (2) - "Biz çözüm süreci derken hiçbir annenin yüreğine ateş düşmesin diye bunu söyledik. Hiçbir anne ıstırap yaşamasın diye, Türkiye'de 12 Eylül kalıntısı bütün düzenlemeleri kaldırdık" - "Her türlü antidemokratik uygulamaları yok ettik. Kürtçe üzerindeki ana diller, lehçeler üzerindeki bütün yasakları kaldırdık ama hala bu terör örgütü baskıya zulme devam etmeye çalışıyor" - "Milletimiz çözüm sürecine de birliğe de beraberliğe de inşallah sahip çıkacak. Ama şimdiden diyorlar ki, '7 Haziran'da eğer Meclise giremezsek yeni bir direniş başlatırız'. Buna karşı çıkacak mıyız?"

ŞANLIURFA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, hiçbir annenin yüreğine ateş düşmesin, hiçbir anne ıstırap yaşamasın diye "Çözüm Süreci" dediklerini belirterek, " Türkiye 'de 12 Eylül kalıntısı bütün düzenlemeleri kaldırdık. Her türlü antidemokratik uygulamaları yok ettik. Kürtçe üzerindeki ana diller, lehçeler üzerindeki bütün yasakları kaldırdık ama hala bu terör örgütü baskıya zulme devam etmeye çalışıyor" dedi.

Davutoğlu, Şanlıurfa'da, Topçu Meydanı'nda düzenlenen AK Parti mitinginde yaptığı konuşmada, birilerinin çıkıp "biz Kürtleri temsil ediyoruz", bir partinin çıkıp, "biz Türkleri temsil ediyoruz" dediğini, bir diğerinin Alevileri temsil etme iddiasında olduğunu söyledi.

Türkiye'yi temsil eden, Türklerin, Kürtlerin, Arapların, Sunnilerin, Alevilerin buluştuğu partinin AK Parti olduğunu kaydeden Davutoğlu, bunların zihniyetine uyulsa Türkiye'nin Irak'a, Suriye'ye döneceğini, mezheplerin partisi olunması halinde ülkenin bölüneceğini dile getirdi. Davutoğlu, bunu yapamayacaklarını, çünkü kale gibi duran bir AK Parti olduğunu vurguladı.

Şanlıurfalılara hitaben, "HDP'lilere geldiklerinde söyleyin, o gururla dalgalandırmadıkları albayrak var ya işte bu albayrağın hilali, tevhidin hilalidir" diyen Davutoğlu, dünyada 20'ye yakın ülkede hilal olduğunu hatırlattı.

Hilalin Hz. İbrahim'in sembolü olduğunu, Türklerin, Kürtlerin, Arapların saygı duyduğu, inandığı tevhidin sembolü olduğunu anlatan Başbakan Davutoğlu, "Çünkü biz hilali tevhid, yıldızı istiklal olarak görmüşüz" ifadesini kullandı. 

Davutoğlu, Şanlıurfalılara, "Bu vatanı bu milleti bölmek isteyenlere karşı, Fransızlara verdiğiniz cevabı verecek misiniz? Burası tevhid diyarıdır, dine, Diyanet'e savaş açanlar barınamaz diyecek misiniz? Önce millete saygı duy, tevhide, inanca saygı duy sonra gel diyecek misiniz? Diyorlar ki, Şanlıurfa'yı düşüreceğiz, Şanlıurfa tevhidin kalesi, düşmez, düşürülemez" diye seslendi.

- "'Kahraman Kürt kadını Hatice Bilgen"

Davutoğlu, 29 Ekim 2011'de Bingöl'de intihar bombacısının çocukların üzerine yürüdüğünü, çocukların bulunduğu yerde bombayı patlatmak üzereyken "kahraman Kürt kadını" Hatice Bilgen'in intihar bombacısının üzerine atladığını ve şehit olduğunu anımsattı.

Şanlıurfalılardan Hatice Bilgen için Fatiha okumalarını isteyen Davutoğlu, "Düşünün ki bir anne ve üç çocuğu öksüz bıraktı. Ne mübarek bir kadındır ki o çocukların öksüz kalması pahasına başka çocukları kurtardı. Allah ondan razı olsun" dedi.

Bingöl'de miting yaptıklarında Hatice Bilgen üzerinden HDP'ye ve onun arkasındaki güçlere seslendiğini hatırlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Dedim ki, 'gelin Hatice Bilgen'in hatırasını yaşatalım, bir daha bu topraklarda terör olmasın, baskı olmasın' diye çağrıda bulunduk. Demirtaş Bingöl'deydi, ama Hatice Bilgen'den bahsetmedi. Biz çözüm süreci derken hiç bir annenin yüreğine ateş düşmesin diye bunu söyledik. Hiç bir anne ıstırap yaşamasın diye, Türkiye'de 12 Eylül kalıntısı bütün düzenlemeleri kaldırdık. Her türlü antidemokratik uygulamaları yok ettik. Kürtçe üzerindeki ana diller, lehçeler üzerindeki bütün yasakları kaldırdık ama hala bu terör örgütü baskıya zulme devam etmeye çalışıyor."

- "Çözüm sürecini baltalamak isteyenler"

Davutoğlu, 7 Haziran seçimlerinin yaklaştığına işaret ederek, "Milletimiz çözüm sürecine de, birliğe de beraberliğe de inşallah sahip çıkacak. Ama şimdiden diyorlar ki, '7 Haziran'da eğer Meclise giremezsek yeni bir direniş başlatırız'. Buna karşı çıkacak mıyız? 6-7 Ekim olaylarında olduğu gibi, şehirlerimizi, talana, vandalizme teslim etmek istediklerinde yeter artık' diyecek miyiz?" diye konuştu.

6-7 Ekim olaylarına değinen Davutoğlu, Türkiye'de ekonomik kalkınmayı, çözüm sürecini baltalamak isteyenlerin her fırsatta önlerine engel çıkardıklarını söyledi.

Davutoğlu, "Daha Cumhurbaşkanımız genel başkanken, 'muhtar bile olamaz' diye siyasi yasak getirdiler. Şanlıurfalılar, siz hep AK Parti'ye destek verdiniz. Sizin desteğinizle 'muhtar bile olamaz' dedikleri, Recep Tayyip Erdoğan , Başbakan oldu mu, Cumhurbaşkanı oldu mu? 27 Nisan'da e-muhtıra verdiler 'sizden cumhurbaşkanı çıkarmayız' dediler, Abdullah Gül AK Parti'den Cumhurbaşkanı seçildi mi? Partimizi kapatmak istediler, kapatabildiler mi? Gezi provokasyonları yaptılar, 15-27 Aralık provokasyonları, bizi durdurabildiler mi? Millet ile yola çıkanları durdurabildiler mi?" şeklinde konuştu.

(Sürecek)