AK Parti'nin Zonguldak mitingi

AK Parti'nin Zonguldak mitingi
AK Parti'nin Zonguldak mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (3) - "Bütün o bölgede (Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da), o aziz vatan topraklarında şiddet, terör olaylarını destekleyen HDP, batıda barış mesajı söylemeye kalktı" - "CHP, HDP ve MHP seçim beyannamelerine bakın, hepsi aynı dili kullanıyorlar, olamayacak vaatler peşinde ilanatta bulunuyorlar ve aynı yaklaşım içindeler" - "Bunların hesabı ne biliyor musunuz, 1990'ların Türkiye'sini geri getirmek ve yeni Türkiye'yi temsil eden AK Parti'ye darbe vurmak" - "Yeni Türkiye yolunda, milletle birlikte yürüyoruz. Yürümeye devam edeceğiz"

ZONGULDAK (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde şiddet ve terör olaylarını desteklediğini, batıda ise barış mesajı söylemeye kalktığını ifade etti. 

Davutoğlu, partisinin Madenci Anıtı Meydanı'nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, Zonguldak'ta hem üretimin artırılacağını hem de daha fazla Zonguldaklıya iş imkanı oluşturulacağını belirtti.

Türkiye'nin üçüncü büyük limanının Zonguldak'a kurulacağını bildiren Davutoğlu, Karadeniz'den Akdeniz'e gidecek bütün yolların kuzey-güney hattında, Zonguldak'ı merkez kılacağını ifade etti.

Zonguldak Filyos Limanı'na ilişkin ne kadar aksaklık varsa, hukuki bakımdan hepsini aşacaklarını söyleyen Davutoğlu, "Filyos'u öyle ya da böyle Türkiye'nin üçüncü büyük limanı olarak hizmete açacağız" diye konuştu.

Davutoğlu, Zonguldak'a yapılan yatırımlara ilişkin bilgi vererek, şunları söyledi:

"Zonguldak'ın özellikle madenden kaynaklanan mülkiyet sorunlarının tümünü çözdük, çözmeye de devam edeceğiz. Bülent Ecevit Üniversitesine kampüs yapılması konusunda Ereğli'deki milli emlak arazisi de dahil olmak üzere bütün sorunları çözeceğiz inşallah. Zonguldak, 'karaelmas diyarı', 'ak gelecek diyarı' olacak. Sadece 'karaelmas diyarı' değil 'ak istikbalin diyarı' olacak. Ayrıca gelirken Orman ve Su İşleri Bakanımız ve Kalkınma Bakanımızla konuştum. Yepyeni bir proje başlatıyoruz; Batı Karadeniz Gelişim Projesi. Bununla dere ıslah çalışmaları, 250 milyon fidan dikimi ve birçok barajla Batı Karadeniz'i yeni bir gelişim proje havzası olarak ilan ediyoruz."

- "Birileri 'hesap' peşinde"

"Zonguldak mutlu oldukça, huzurlu oldukça, alın teriyle kazanan emekçilerimiz evlerine huzur içinde gittikçe biz de vazifemizi yapmış addedeceğiz" diyen Davutoğlu, "Türkiye'de emekçi haklarını koruyan AK Parti'ye destek vermeye hazır mısınız? İş güvenliği yasasını çıkaran AK Parti'ye destek vermeye hazır mısınız? Madencilerin haklarını koruyan, o hakları genişleten AK Parti'ye, karaelmasla birlikte, ak bir geleceğe yürümeye hazır mısınız?" sorularına "Evet" yanıtını aldı. 

Davutoğlu, AK Parti'nin gururla ve onurla 7 Haziran'a yürüdüğünü, birilerinin de "hesap" peşinde olduğunu belirtti.

Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Birileri şiddet ve nefret peşinde. Dün, HDP'nin Adana ve Mersin bürolarına bazı saldırılar oldu. Karaman mitingindeydim, anında, şiddetle lanetledim. Hemen gerekli talimatları verdik. Erzurum'da ilk mitinge çıktığımda da söyledim; 'Gelin bu seçimleri barış ve şenlik içinde yapalım' diye. Ama Ağrı'da milletvekili adayımıza saldırılar oldu, Van'da milletvekili adayımız Burhan Bey'in otobüsüne saldırılar yapıldı. Siirt'te milletvekili adayımız Yasin Aktay saldırıya uğradı. Bir köy muhtarı öldürüldü. Bütün o bölgede, o aziz vatan topraklarında şiddet, terör olaylarını destekleyen HDP, batıda barış mesajı söylemeye kalktı. O zaman kimse AK Parti'ye dönük saldırılara karşı tek bir kelime etmedi. Doğan Medyası sustu, Gülen ve paralel medya, tahrikkarlık yaptı."

"HDP ile ilgili bu saldırı söz konusu olduğunda, biz anında tavrımızı ortaya koyduk" diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ne oldu biliyor musunuz, HDP açıklama yaptı, 'Bu saldırıların bir kısmını MHP işareti yapanlar yapıyor ama onlar değildir' diye. MHP topu aldı hemen dedi ki, 'Bunu AK Parti yapıyor.'  CHP 'liler, 'Bunu AK Parti yapıyor.' HDP Eş Başkanı, 'Bunu iktidar partisi yapıyor' dedi. Görüyor musunuz ittifakı, üçü bir arada. AK Parti'yi hedef tahtasına koymaya çalışıyorlar. Güya HDP ve MHP ayrı çizgideler. Ama İç Güvenlik Yasası Meclis'te konuşulurken üçü birden bize karşı harekete geçti. Şimdi de bu şiddet olaylarıyla ilgili aynı dili kullanıyorlar. Üniversite sınavında 4 yanlış 1 doğruyu götürür. Paralel çete, akıl hocaları bunlara dedi ki 'MHP, CHP, HDP bir araya gelin, artı paralel cephe bir araya gelin, 4 yanlış 1 doğruyu götürsün.' Doğru da AK Parti, elifin partisi, bu hesap siyasette tutmaz. Siyasette 1 doğru, 4 yanlışı götürür."

- "Bunların hepsinin ortak bir adı var: ETP"

Davutoğlu, alandakilere yönelttiği, "Bunları siyasi tarihin çöplüğüne atacak mıyız? Elif gibi duran AK Parti kadrosuna destek verecek misiniz" sorularına da olumlu yanıt aldı

Davutoğlu, "İşte dördü bir arada. Dün, HDP bu şiddet olayları üzerine, bir kez daha ispat edildi ki bunlar aynı kaptan su içiyorlar, birbirlerinden besleniyorlar. Daha önce CHP, HDP ve MHP seçim beyannamelerine bakın, hepsi aynı dili kullanıyorlar, olamayacak vaatler peşinde ilanatta bulunuyorlar ve aynı yaklaşım içindeler. Bunun da sebebi şudur; 12 yıl içinde AK Parti ile kazanılan bütün kazanımları durduracak şekilde bu yürüyüşe bir darbe vurmak. Allah aşkına eski Türkiye'ye dönmek ister misiniz? Koalisyonların olduğu, istikrarsızlık Türkiyesi'ne dönmek ister misiniz? Esnafın yazar kasa kırdığı, işçinin maaşını alıp alamayacağını bilmediği eski Türkiye'ye dönmek ister misiniz? Türkiye'nin en küçük ihtiyaçta dahi dışarı muhtaç olduğu, eski Türkiye'ye dönmek ister misiniz? O zaman bakınız, bunların hepsinin ortak bir adı var: ETP, Eski Türkiye Partisi" dedi.

- "Yeni Türkiye yolunda, milletle birlikte yürüyoruz"

Davutoğlu, muhalefet parti liderlerine, "İktidar olmayı düşünüyor musunuz? İktidar olamazsanız istifa edecek misiniz?" diye sorduğunu ancak üç günün sonunda cevap alabildiğini anlattı.

Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

" Kılıçdaroğlu dedi ki, 'Ben oyumu korursam istifa etmem.' Oyu ne? Yüzde 24-25. Yüzde 24 ile iktidar olamayacağına göre iktidar hedefin yok. MHP, oyu yüzde 14-15. O da aynı şeyi söyledi, 'Oyumu korursam istifa etmem.' Onun da niyeti yok. HDP ise 'Barajı geçersem istifa etmem.' Bunların hesabı ne biliyor musunuz, 1990'ların Türkiye'sini geri getirmek ve yeni Türkiye'yi temsil eden AK Parti'ye darbe vurmak. Vurabilirler mi? Partimizi kapatmak istediler. Bizi durdurabildiler mi? Gezi provokasyonları yaptılar. Bizi engelleyebildiler mi? Paralel çeteyi devreye soktular. 17-25 Aralık... Bizde en ufak bir tereddüt çıkarabildiler mi? Çünkü milletle birlikte yürüyoruz. Yeni Türkiye yolunda, milletle birlikte yürüyoruz. Yürümeye devam edeceğiz."

(Sürecek)