"Alo Kadın Girişimciler Danışma Hattı" projesi başladı

"Alo Kadın Girişimciler Danışma Hattı" projesi başladı
"Alo Kadın Girişimciler Danışma Hattı" projesi başladı
ANKARA (AA) - Ankara Sanayi Odası (ASO) ile TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulunun "Alo Kadın Girişimciler Danışma Hattı" projesi başladı.Projenin...

ANKARA (AA) - Ankara Sanayi Odası (ASO) ile TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulunun "Alo Kadın Girişimciler Danışma Hattı" projesi başladı.

Projenin başlaması nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, dünyada, kadınların iş kurma sayılarında ciddi artışların olduğunu belirterek, "Kadınların işe katılım oranının en düşük olduğu Afrika ülkelerinde bile kadınların aslında ev ekonomisini ayakta tutmakta çok önemli rol aldıklarını, kendi ürettikleri ürünleri pazarladıklarını fakat bunların kayıt dışı olduğu için istatistiklere yansımadığını görmekteyiz" ifadelerini kullandı.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci de bu danışma hattı sayesinde kadın girişimci sayısının artmasını ümit ettiğini belirterek, "Bu projenin başarılı olması için elimizden gelen desteği vereceğiz" dedi.

TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serpil Polat,  Türkiye 'de ekonomiyi büyütmenin yolunun kadın girişimcilik faaliyetlerini teşvik etmekten geçtiğini ifade ederek, kadınların iş hayatında yeterince yer almadığını ve kadın girişimcilerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Polat, bu projenin hedeflerine değinerek, "Bu hatla, fikrini fiiliyata dökmek isteyen kadınlara doğru, hızlı, bilgi ve danışmanlık hizmeti vermek ve bunu 0 312 906 06 66 numaralı telefon hattından girişimci adaylarına yol gösterecek danışmanlık yapacağız. Hibelere ulaşmalarına yardımcı olacağız. Pilot bölge olarak Ankara ve ilçelerini seçtik. Daha sonra da ülke çapında hizmete başlayacağız" diye konuştu.

AK Parti Ankara Milletvekili Julide Sarıeroğlu da kadın konusunun siyaset üstü bir mesele olarak gördüğünü dile getirerek, "Bütün ideolojik bakışların ve dünya görüşlerinin bir kenara bırakılarak, kadınlar için ortak bir gayret sarf edilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu anlamda Türkiye başarılı bir sınavı vermiştir" dedi.