Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi
-Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek: -"Ankara'da dar gelirliler için çok ucuz ama çok lüks 150 bin konut yapmak istiyoruz"

ANKARA (AA) - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara'da dar gelirliler için ucuz ve lüks 150 bin konut yapmak istediklerini belirtti.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi toplandı. Belediye Meclisine sürpriz ziyaret gerçekleştiren Çocuk Meclisinin yeni üyeleri, Başkan Gökçek'e çiçek verdi.

 Çocuk Meclisi üyelerinin "Her mahallede engellilerin kolaylıkla ulaşabileceği parkların yapılması ya da var olanların düzenlenmesi", "Büyükşehir Belediyesinin çocuklara yönelik yayınlarının görme engelliler için kabartma harflerle basılması", "Çocukların uyuşturucu ve zararlarından korunmalarına yönelik tüm okullarda bilgilendirici eğitim seminerleri verilmesi" yönündeki önergeleri, oy birliğiyle kabul edildi.

Daha önceki toplantılarda Mamak ve Çankaya'da heyelan bölgesi sınırlarında oturan ev sahiplerine 6 ay süreyle 300 lira kira yardımı ve bir defaya mahsus bin liralık yardım yapılmasına karar verildiğini belirten Gökçek, kira yardımı süresinin 1 yıl olmasına ilişkin değişiklik teklifini oylamaya sundu. Başkanlık yazısı, oy birliğiyle kabul edildi.

Mecliste, sorumluluk sahası genişleyen Büyükşehir Belediyesince, dört bir tarafta çevre düzenlemesi, yeşillendirme ve aydınlatma çalışmaları ile ASKİ ve EGO hizmetlerinin yerine getirilmesine ilişkin madde de oy birliğiyle kabul edildi.

Yenimahalle Beştepe Mahallesi sınırlarındaki "Mertler Sokak"ın adının "Zübeyde Hanım Caddesi" olarak değiştirilmesi de kararlaştırıldı.

Toplantının ardından son nüfus istatistikleri hakkında bilgi veren Gökçek, 25 ilçenin 11'inin nüfusunun azaldığını, iş olanaklarının artırılmasıyla bu ilçelere tersine göçün başlayabileceğini belirtti. Gökçek, Ankara'nın nüfusunun ise bir önceki yıla göre 104 bin 889 artarak, 5 milyon 150 bine ulaştığını kaydetti.

İlin gelecek 4 yıl içinde 400 bin nüfus alabileceğini kaydeden Gökçek, en az 200 bin konuta ihtiyaç duyulacağına dikkati çekti. Gökçek, "Ankara'da dar gelirliler için çok ucuz ama çok lüks 150 bin konut yapmak istiyoruz" ifadesini kullandı.