Ankara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Temel:

Ankara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Temel:
Ankara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Temel:
- "Türkiye'nin tahıl ambarlarından Ankara'da, hububat hasadı için hazırlıklar sürerken, Ankara Valiliği de biçerdöver kontrolleri hizmetlerinin usul ve esaslarını belirledi" - "Buna göre dane kaybı vererek biçim yapan operatörlere 208 lira, anız yakanlara ise yaktıkları her dekar alan için 38,71 lira idari para cezası uygulanacak"

ANKARA (AA) - Ankara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel,  hububat hasadı öncesinde Ankara Valiliğinin de biçerdöver kontrolleri hizmetlerinin usul ve esaslarını belirlediğini belirterek, "Dane kaybı vererek biçim yapan operatörlere 208 lira, anız yakanlara ise yaktıkları her dekar alan için 38,71 lira idari para cezası uygulanacak" ifadesini kullandı.

Temel, yazılı açıklamasında, biçerdöver operatörlerini dane ve sap kaybını önlemek için tekniğine uygun biçim yapmaları konusunda uyardı. Bu yıl 140 personel ile hasat süresince sahada olacaklarını belirten Temel, denetimlerde belgesiz veya yüzde 2'den fazla dane kaybına neden olacak şekilde biçim yapıldığının tespit edilmesi halinde operatör ve biçerdöver sahiplerine her fiil için ayrı ayrı 208'er lira idari para cezası uygulanacağını kaydetti.

Çiftçilerin bir yıllık emeklerinin karşılığını almaya hazırlandığı şu günlerde biçim hataları nedeniyle çiftçinin emeklerinin toprağa gömülmesine müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Temel, dane kaybının sadece çiftçilere değil, ülke ekonomisine de büyük zararlar verdiğini, yüzde 1'lik dane kaybının bile 10 binlerce ton ürünün değerlendirilememesi anlamına geldiğini bildirdi.  

Hasat zamanında önemli bir çalışmanın da anız yangınlarıyla mücadele olduğuna dikkati çeken Temel, çalışmaların hasat öncesi eğitimlerle başlayacağını ifade etti.

Bu konuda birçok kurumun koordineli çalışacağını belirten Temel, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün tüm okullarda öğrencilere yönelik eğitim vereceğini, müftülüklerin camilerde anız yangınlarıyla ilgili hutbeler okutacağını bildirdi.

Anız yakanlara, yaktıkları her dekar için 38,71 lira idari para cezası uygulanacağını ve yakılan alanın orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallelerde olması halinde cezanın 5 kat artacağının altını çizen Temel, "Anız yakmanın hiçbir faydası olmadığı gibi toprağın doğal yapısı bozulduğu için toprağa zarar veren ve gelecek yıllarda verimi düşüren bir uygulamadır. Anız yakan çiftçilerimiz, ceplerindeki parayı çıkarıp yakıyorlar, bunu bilsinler. Çiftçilerimiz hasat sonu tekrar ekim için anız yakmasınlar. Biz çiftçilerimize hem daha ucuz hem daha zahmetsiz hem de anızı yakmaya gerek duymayan toprak işlemesiz anıza ekim yöntemi konusunda yardımcı olmaya hazırız" değerlendirmesinde bulundu.

 


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Ucuz

  ,

  Tarım

  ,

  Para

  ,

  gıda

  ,

  personel

  ,

  ülke

  ,

  lira

  ,

  orman

  ,

  eğitim