Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Temel:

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Temel:
Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Temel:
- "Anız yakanlara, yaktıkları her dekar için 38,71 lira idari para cezası uygulanacak. Yakılan alanın orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahalde olması halinde ceza 5 kat artacak"

ANKARA (AA) - Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, anız yakanlara, her dekar için 38,71 lira  idari para cezası uygulanacağını, yakılan alanın orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahalde olması halinde cezanın 5 kat artacağını bildirdi.

Temel, yazılı açıklamasında, çiftçilerden anız yakmamalarını isteyerek, anız yakmanın cepteki parayı yakmaya eş değer olduğunu ifade etti.

Ankara'da hasadın henüz başı olmasına rağmen Şereflikoçhisar'da münferit bir olay yaşandığını belirten Temel, hiçbir faydasının olmayan ve toprağın havalanmasını sağlayan böcekler dahil yaşayan tüm canlıları öldüren anız yakmanın, toprağın doğal yapısını bozarak toprağa zarar veren ve gelecek yıllarda verimi düşüren bir uygulama olduğunu kaydetti.

Anız yakanlara, her dekar için 38,71 lira idari para cezası uygulanacağını bildiren Temel, yakılan alanın orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahalde olması halinde cezanın 5 kat artacağının altını çizdi.

Ankara'nın anız yangınlarıyla ilgili önemli bir mesafe kat ettiğini ve 5 yıl öncesine göre büyük oranda azaldığını ifade eden Temel, "Ancak yine de bazı çiftçilerimiz toprağı gelecek ekim dönemine hazırlamak için anızı yakmak gibi bir hataya düşmektedir. Anızı yakıp toprağa zarar verirken, yangını kontrol edemeyip çevreye ve kendilerine de zarar verebilirler. Nitekim Şereflikoçhisar'da böyle üzücü bir hadiseyle karşılaştık. Çiftçimize geçmiş olsun diyorum. İnşallah bu olay Ankara'da anız yangınlarıyla ilgili ilk ve son olay olur. Çiftçilerimiz hasat sonu kesinlikle anız yakmasınlar" ifadesini kullandı.

Çiftçilere hem daha ucuz ve zahmetsiz olan hem de anızı yakmaya gerek duymayan toprağın işlemesiz anıza ekim yöntemini öneren Temel, çiftçilere bol kazançlı, bereketli bir hasat dönemi diledi.


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Ucuz

  ,

  Tarım

  ,

  Para

  ,

  gıda

  ,

  lira

  ,

  orman