Ankara Uluslararası Fuar Alanı'nın temeli salı günü atılacak

Ankara Uluslararası Fuar Alanı'nın temeli salı günü atılacak
Ankara Uluslararası Fuar Alanı'nın temeli salı günü atılacak
- Fuar alanı, Ankara'nın ve sektörlerin gelişimine göre büyütülebilecek bir yapıda dizayn edilecek, tamamlandığında dünyanın en büyük ilk 100 fuar alanı içinde yer alacak - Dünyada havacılık fuarı düzenlenebilecek dördüncü fuar alanı olacak

ANKARA (AA) -  Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nin temelinin 26 Mayıs Salı günü atılacağı bildirildi. 

Ankara Ticaret Odası'ndan (ATO) yapılan yazılı açıklamaya göre, Akyurt'ta yapılacak Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nin temel atma törenine, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz'un katılması bekleniyor.

Kare kurgu şemasına sahip fuar merkezinin konumlanacağı alan, 600 bin metrekareden oluşuyor. 175 bin metrekare inşaat alanı bulunan fuar merkezinde, 50 bin metrekarelik kapalı alan yer alacak. Fuar alanında 124 bin 750 metrekare açık sergileme alanı, 7 bin 230 araçlık otopark, fuar yönetimine ait katlar, farklı büyüklere bölünebilir çok amaçlı toplantı ve konferans salonları, yiyecek, içecek ve restoran alanları, basın odası, VIP odaları ve fuar katılımcılarının kullanabileceği toplantı odaları ve servis mekanları bulunacak.

Fuar alanı, Ankara'nın ve sektörlerin gelişimine göre büyütülebilecek bir yapıda dizayn edilecek. Tamamlandığında dünyanın en büyük ilk 100 fuar alanı içinde yer alacak. Uluslararası Fuarları Birliği verilerine göre, dünyada 5 bin metrekare ve üzerinde kapalı alana sahip toplam bin 197 fuar alanı bulunuyor.

 Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nin inşaatının bir yıl içinde tamamlanması planlanıyor. İnşaat tamamlandığında Başkent Ankara'da uluslararası düzeyde ihtisas fuarları düzenlenerek mal ve hizmet üretenler buluşturularak ticari iş birliği ve bilgi değişimi ortamı sağlanacak. Alanda, yaz kış farkı gözetmeksiniz tüm mevsimlerde fuarlar düzenlenebileceği gibi, yüksek katılımlı kongreler de gerçekleştirilebilecek.

Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi, dünyada, havalimanlarına yakınlıklarından dolayı Dubai, Paris ve Berlin'den sonra, havacılık fuarı düzenlenebilecek dördüncü alan olacak.

Ankara Uluslararası Fuarcılık ve Kongre Anonim Şirketi'nin yüzde 20'lik hisseyle ortağı olan Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, "Ankara'nın uluslararası fuar alanına kavuşmasıyla, sadece fuar işletmeciliği yapmayacak, şehrimizde her yıl onlarca kez düzenlenecek ihtisas fuarlarıyla teknolojiden tutun da aklınıza gelecek her alandaki gelişmeleri yakından takip etme imkanı bulacağız. Bu nedenle, fuar alanı sadece Ankara ekonomisine ivme kazandırmayacak, şehrimizin ufkunu da açacaktır" ifadelerini kullandı.