Ankara ve Kırşehir'de sahte para operasyonu

Ankara ve Kırşehir'de sahte para operasyonu
Ankara ve Kırşehir'de sahte para operasyonu
- Kırşehir'deki matbaada bastıkları sahte ABD dolarlarını başkentte piyasaya sürmeye hazırlanan 5 kişi yakalandı

ANKARA (AA) - Başkent ve Kırşehir'de düzenlenen eş zamanlı operasyonda piyasaya sahte ABD doları sürme hazırlığındaki 5 kişi gözaltına alındı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi Sahtecilik Suçları Büro Amirliği ekipleri, Kırşehir'in Kaman ilçesinde kurdukları matbaada bastıkları sahte parayı başkentte piyasaya sürmeye hazırlanan çeteyi takibe aldı.

Yaklaşık 3 aylık takibin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Kırşehir ve başkentteki adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Başkentte yakalanan Z.O, S.U, Ö.D. ve İ.A'nın adreslerinde yapılan aramada 77 adet 100 dolarlık sahte banknot ve sahte para basımında kullanılan 2 kalıp ele geçirildi.

Zanlıların, Kırşehir'in Kaman ilçesinde sahte para basmak amacıyla kurdukları matbaada da A.Y. gözaltına alındı. İş yerindeki 2 dijital ofset baskı makinesi, bir giyotin (para kesme makinesi), kalıplar, bol miktarda kağıt, çeşitli boyalar ve 780 bin 500 dolarlık sahte banknotlara el konuldu.

Ayrıca, matbaada bir ruhsatlı silah, 35 kalaşnikof mermisi ve bir ruhsatsız pompalı tüfek ele geçirildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan İ.A. ve A.Y. tutuklandı, Ö.D, S.U. ve Z.O. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Olayla ilgili bir şüphelinin arandığı öğrenildi.