Ankara'da minibüsler "24 saat" takip edilecek

Ankara'da minibüsler "24 saat" takip edilecek
Ankara'da minibüsler "24 saat" takip edilecek
-Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Hacıbekir Gani: -"Ankara'daki minibüsler için araç takip sistemi 1,5 ayda kurulacak, 6 ay içinde de bütün araçlara kamera takılacak" -"24 saat, çözünürlüğü yüksek kameralarla takip edilecek minibüslerin hat ve güzergahtan çıkması durumunda sistem sinyal verecek ve anında müdahalede bulunulacak"

ANKARA (AA) - Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Hacıbekir Gani, Ankara'daki minibüslere yönelik araç takip sisteminin 1,5 ayda kurulacağını,  6 ay içinde de bütün araçlara kamera takılacağını bildirdi.

Gani, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Mersin 'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın bir minibüs şoförü tarafından öldürülmesinin ardından, panik butonu ile kameralı takip gibi önlemlerin tartışılmaya başlandığını söyledi.

Minibüslerde panik butonu sistemine, "yanlışlıkla" ya da "çocuklarca basılma" ihtimalleri nedeniyle sıcak bakmadıklarını anlatan Gani, Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararına göre, Ankara'daki bütün minibüslerin ve ticari araçların araç takip sistemi ve kamera sistemiyle donatılacağını ifade etti.

Gani, 24 saat, çözünürlüğü yüksek kameralarla takip edilecek minibüslerin hat ve güzergahı terk etmesi durumunda sistemin sinyal vereceğini  ve anında müdahalede bulunulacağını belirten Gani, şunları kaydetti:

"Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Zabıta Müdürlüğünce denetim yapılacak ve görüntüler seyredilecek. Ankara Minibüsçüler Esnaf Odasınca da bir koordinasyon merkezi kurulacak ve buradan takip edilecek. Yani şikayetler olduğu zaman anında müdahale edilecek. Emniyet veya farklı birimler de bir olumsuzluk durumunda bizden bu görüntüleri istediğinde gereken kayıtlar verilecek. Ankara'daki tüm minibüslere yönelik araç takip sistemi 1,5 ayda kurulmuş olacak, 6 ay içinde de bütün araçlara kamera takılacak. Bu çerçevede 2 bin 300 minibüse kamera takılmış olacak, biz bunları en kısa sürede taktırmaya çalışacağız"

-"Minibüsçüler, 'trafik veya kaza var' diye farklı yollara sapmayacak"

Minibüslerin güzergahından çıkması ve sinyal almaları durumunda bölgedeki görevlilerle, araç sahipleri ya da şoförlerle irtibat kuracaklarını ve anında müdahalede bulunarak, bir sorun varsa çözeceklerini anlatan Gani, herhangi bir olumsuz durumda da Emniyet yetkililerine durumu bildireceklerini söyledi.

Sistemle minibüsçülerin trafik yoğunluğunda veya kaza durumunda da farklı alternatif hatları ya da güzergahları kullanmalarının önüne geçileceğini ifade eden Gani, "güzergah değiştirmenin zaten  cezası var. Bu konuda sıkı denetim yapılacak. Kameraların takıldığı herhangi bir araçta sistemin çalışmaması ya da devre dışı kalması durumunda da sistem sinyal verecek ve bunun neden devre dışı kaldığı araştırılacak" şeklinde konuştu.