Ankara'daki terör saldırısı

Ankara'daki terör saldırısı
Ankara'daki terör saldırısı
- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: - "Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın hak sahiplerine 820 lira, malul kalan vatandaşlarımıza da maluliyet derecelerine göre 497 ile 820 lira arasında aylık bağlanacaktır"

ANKARA (AA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin hak sahiplerine 820 lira , yaralananlara da maluliyet derecelerine göre 497 ile 820 lira arasında aylık bağlanacağını bildirdi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, 10 Ekim'de Ankara'da yaşanan terör saldırısında 97 kişinin yaşamını yitirdiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı anımsatıldı.

2012 ve 2013 yıllarında yapılan yasal düzenlemelerle terör eylemleri nedeniyle ölenlerin hak sahipleri ile yaralanan sivillere aylık bağlanması ve kamuda istihdam hakkı getirildiği belirtilen açıklamada, söz konusu saldırı sonucu yaralananlar ile hayatını kaybeden vatandaşların hak sahiplerinin mağdur edilmeyeceği kaydedildi.

Saldırıda ölenlerin hak sahiplerine aylık bağlanacağı bildirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yaralananlardan maluliyeti tespit edilenlere maluliyetleri oranında (yüzde 40 ile 100 arasında) aylık bağlanacaktır. Kişilerin sigortalılıklarından dolayı almış oldukları aylıklar, bu kapsamda bağlanacak aylıkları etkilemeyecektir. Aynı anda iki aylığı alma imkanı bulunmaktadır. Hak sahiplerinden biri kamuda istihdam hakkından faydalanacak, eğer hak sahiplerinin şartları atanmasına uygun değilse bu haktan kardeşlerinden biri faydalanabilecektir. Aylığa bağlanmış kişilerin sağlık yardımları genel sağlık sigortası kapsamında karşılanacaktır. Aylık bağlama işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ilgili valiliğe yapılacak müracaatlar esas alınarak gerçekleştirilecektir. Bu vatandaşlarımızdan terör suçlarından hüküm giymemiş olanlara, sağlık kurulu raporu ile durumlarını belgelemeleri halinde aylıkları bağlanacaktır. Tüm bu çalışmaların sonucunda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın hak sahiplerine 820 lira, malul kalan vatandaşlarımıza da maluliyet derecelerine göre 497 ile 820 lira arasında aylık bağlanacaktır."

Açıklamada, vatandaşların tazminat ve diğer haklar için valiliklere müracaat etmeleri gerektiği belirtildi.