Ankara'yı tanıtmak için "Tanıtım Üst Kurulu" kurulacak

Ankara'yı tanıtmak için "Tanıtım Üst Kurulu" kurulacak
Ankara'yı tanıtmak için "Tanıtım Üst Kurulu" kurulacak
ANKARA (AA) - Ankara Ticaret Odası'nca (ATO), "Ankara'da Kongre Turizmi Ortak Akıl Arama Toplantısı"nda, başkentin reklam ve tanıtımı için "Tanıtım...

ANKARA (AA) - Ankara Ticaret Odası'nca (ATO), "Ankara'da Kongre Turizmi Ortak Akıl Arama Toplantısı"nda, başkentin reklam ve tanıtımı için "Tanıtım Üst Kurulu" kurulmasının kararlaştırıldığı bildirildi. 

ATO'dan yapılan açıklamaya göre, Oda'nın, başkenti kongre turizmi merkezi haline getirmek için yol haritası belirlemek ve yapılacak çalışmalara tüm tarafları dahil etmek amacıyla düzenlediği toplantıdan önemli kararlar çıktı. 

Geçen ay Ankara'da gerçekleştirilen toplantının sonuç bildirgesi de yayınlandı.

Çalışma Komisyon Başkanları Kurulu'nun kamuoyu ile paylaştığı 7 maddelik sonuç bildirgesine göre, toplantıda Ankara'nın reklam ve tanıtımı için öncelikle "Tanıtım Üst Kurulu" kurulması kararlaştırıldı. 

Ankara'nın tanıtımı için web portallarının oluşturulması ve akıllı uygulamaların sayısının artırılması gerektiği üzerinde durulan toplantıda, başkente yurtdışından direkt uçuşların artırılması gerektiği ifade edildi. 

Bildirgede, kongre turizminde Ankara'nın tercih edilmesi için yapılması gereken etkinlikler de sıralandı. Öte yandan, kongre turizminin canlandırılması için şehirdeki kongre merkezi ve fuar alanlarının yetersizliğinin giderilmesi, konaklama tesislerinin yeterli kapasiteye ulaştırılması da öncelikli hedef olarak belirlendi. 

- Ankara'nın kongre turizminden pay alması gerekiyor" 

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci de konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede,  Türkiye 'ye ihracattan sonra en çok döviz kazandıran sektörün turizm olduğunu bildirdi. Kongre turizminin tüm dünyada önemli bir konuma geldiğine işaret eden Bezci, şunları kaydetti: 

"Ankara'nın da kongre turizminden pay alması gerekiyor. Ankara sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri, ulaşılabilirliği, altyapısı, konaklama tesislerinin ve hizmet kalitesinin yüksekliği, bilgi birikimi gibi nedenlerle her çeşit konferans, kongre, toplantı, sergi, fuar ve uluslararası büyük organizasyonları kolaylıkla organize edebilecek ve dünya çapında bir kongre merkezi olabilecek özellikte bir şehirdir."