Antakya Medeniyetler Korosu'ndan başkentte konser

Antakya Medeniyetler Korosu'ndan başkentte konser
Antakya Medeniyetler Korosu'ndan başkentte konser
- Koro, Hatay günleri kapsamında Ankaralı müzikseverlere konser verdi

ANKARA (AA) - Hatay Valiliğinin öncülüğünde, başkentte düzenlenen "Hatay Günleri" etkinliğinde, 3 semavi din ve 6 mezhebin mensuplarından oluşan Antakya Medeniyetler Korosu tarafından konser verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'ndaki konseri Hatay Valisi Ercan Topaca, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Birlik Vakfı Başkanı İhsan Aydeğer, Hataylılar ve Ankaralılar izledi.

Antakya Medeniyetler Korosu, farklı meslek gruplarının bir araya gelmesi ile de dikkati çekiyor. Koroda imamlar, hemşireler, kuyumcular, öğretmenler, öğrenciler, emekliler, serbest meslek sahibi sanatçılar ve üç semavi dinin mensupları yer alıyor. 

Hatay Valisi Ercan Topaca, konser öncesinde yaptığı konuşmada, koronun ilin evrensel nitelikli değerlerinden biri olduğuna dikkati çekerek, "Bu koroyu özellikle sizlerle buluşturmak istedik. Koromuzun, Hatay'ın sahip olduğu zenginlikleri, güzellikleri, yansıtması açısından çok önemli bir işlevi var" dedi.

Topaca, Hatay'ın kozmopolit yaşam tarzının koronun seslendirdiği eserlerle aktarıldığını dile getirdi.

Koro Şefi Yılmaz Özfırat  da Hatay'ın çok farklı bir şehir olduğunu, üç farklı mezhebe ev sahipliği yaptığını vurgulayarak, "Bugün hepiniz konser sonrası bu kapıdan çıkarken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunuz için bir kez daha kendinizle gurur duyacaksınız" diye konuştu.

Konserde farklı dil ve lehçelerde söylenen ilahi ile türkülerden oluşan bir repertuvar sunan Antakya Medeniyetler Korosu, izleyenlere unutulmaz bir akşam yaşattı.