Antalya'daki "mavi Işık" hastası bebek

Antalya'daki "mavi Işık" hastası bebek
Antalya'daki "mavi Işık" hastası bebek
- Sağlık Bakanlığından mavi ışık hastası bebeğin tedavisine çocuk hastalıkları servisinde devam edildiği bildirildi

ANKARA (AA) - Sağlık Bakanlığından, mavi ışık hastası bebeğin sağlık durumunun değerlendirildiği, tedavisinin çocuk hastalıkları servisinde sürdürüldüğü belirtildi.

Bakanlık, bazı basın yayın kuruluşlarında yer alan mavi ışık hastası (Crigler Najar sendromu)  bebeğe evde ışın tedavisi (fototerapi) yapıldığı haberleri üzerine yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, habere konu olan bebeğin, doğduktan üç gün sonra Antalya Atatürk Devlet Hastanesi Yenidoğan Polikliniğine vücudundaki sarılık nedeniyle getirildiği, yenidoğan uzmanı tarafından muayene ve tetkiklerinin yapıldığı belirtildi.

Tetkikler sonucu bebeğe mavi ışık (Crigler Najar sendromu) teşhisi konulduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bebeğin çocuk gastroenteroloji uzmanı bulunan, gerektiğinde nakil tedavisi yapılabilen bir merkezde takibinin yapılabilmesi amacıyla ileri tetkik ve tedavi için Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevki uygun görülmüştür. Bebeğin, ambulansta fototerapi yapılarak Tıp Fakültesi Hastanesine sevki sağlanmış, tedavi ve takibine burada devam edilmiştir.  

Konu ile ilgili haberler üzerine Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği bebeğin babası ile irtibata geçerek durumu hakkında  ayrıntılı bilgi almıştır. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli yenidoğan uzmanı ve çocuk gastroentoloji uzmanı, bebeğin durumunu değerlendirerek, çocuk hastalıkları servisine yatışını uygun görmüştür. Bebeğin takip ve tedavilerine burada devam edilecektir."