Asırlık nine bahçesinde çapa yapıyor

Asırlık nine bahçesinde çapa yapıyor
Asırlık nine bahçesinde çapa yapıyor
- Beypazarı ilçesinde yaşayan 105 yaşındaki Fatma Tezer, yaşına rağmen bahçe işleri de dahil her işini kendi yapıyor

ANKARA (AA) - Ankara'nın Beypazarı ilçesinde yaşayan 105 yaşındaki Fatma Tezer, bahçesinde çapa yapıyor, tüm ihtiyaçlarını kendi karşılıyor.

Kızıyla birlikte oturan Tezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 14 yaşında evlendiğini, bu evliliğinden 6 çocuk ve 10 torun sahibi olduğunu söyledi. 

Babasının Çanakkale Savaşı'nda şehit düştüğünü ifade eden Tezer, "O dönemleri çok net hatırlıyorum. Babam askere gitti ve bir daha gelmedi. 'Çanakkale'de şehit düştü' dediler. Biz sürekli ona dualar ederdik" dedi. 

Memur eşini uzun süre önce kaybettiğini dile getiren Tezer, küçük kızıyla kendi evinde yaşamını sürdürdüğünü belirtti. 

Bu yaşına kadar pek çok şey yaşadığını ifade eden Tezer, "Yokluk yılları, bolluk yılları ve çok şeyleri gördük geçirdik. Ben okumuş biri değilim. Okuyamadım. Atatürk'ü çok net hatırlıyorum. Çok yenilikler getirdi ve Cumhuriyet'i kurdu. 14 yaşında evlendirildim. Evime, eşime çok bağlıydım. Eşlerin birbirilerini sevmesi, akşam olunca sohbet etmesi çok önemli. Hala sohbeti çok severim" diye konuştu.   

Yaşına rağmen tüm ihtiyaçlarını kendinin karşıladığını, bağına bahçesine özenle baktığını anlatan Tezer, yediklerine çok dikkat ettiğini, bahçesinde yetiştirdiği sebze ve meyvelerle beslendiğini aktardı. 

Tezer, sağlıklı olmasının nedenlerini ilişkin de, şunları söyledi:

"Havalar çok iyi olduğunda, evimizin bahçesine çıkarak, bağda bahçede çalışmak, çapa yapmak, bel bellemek, zamanı değil ama bağ budamak insanı dinçleştiriyor. Her sebzeyi zamanında yenmesini tavsiye ederim. Özellikle akşamları çok fazla yemek yemem. Bol su, süt içerim. Evimde ve bahçede gezilerimi yaparım. Allah'ıma bol bol dua ederim. Küçük yerleşim birimlerinde, köylerde mahallelerde komşuluk ilişkileri çok önemli. Bayram günleri evimiz dolar taşar ziyaretimize gelenlerle. Yakın komşularımız merhaba demeden, hal hatır sormadan geçmezler, Allah onlardan razı olsun."