ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya:

ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya:
ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya:
- "Ankaralı sanayici yurt dışına gitmek için İstanbul çilesi çekiyor"

ANKARA  (AA) - Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya, "Ankaralı sanayici  yurt dışına gitmek için İstanbul çilesi çekiyor" ifadesini kullandı.

Kaya, yazılı açıklamasında, Ankara'dan dünya başkentlerine direkt uçuş olmamasının sanayileri zor durumda bıraktığını ifade etti.

Ankara, Konya, Kayseri ve Eskişehir gibi sanayisi ve ihracatı gelişmiş şehirlerdeki sanayiciler ve işadamlarının yurt dışına giderken aktarma çilesi yaşadıklarını belirten Kaya, şunları kaydetti:

"Esenboğa Havalimanı terk edilmiş bir havalimanı görüntüsüne büründü. İstanbul Atatürk Havalimanı ise yoğunluktan çalışamaz hale geldi. Yurt dışından gelen işadamları (Ankara Türkiye 'nin Başkenti değil mi? Niye direkt uçuşlar olmuyor? diye soruyorlar. Bu haklı sorular karşısında cevap veremiyoruz. Yetkililerin bu problemi görmesini bekliyoruz. Günde üç uçuş olan Avrupa başkentleri var, haftanın her günü uçuş olan Avrupa şehirleri var, bunlardan en az birer tanesinin direkt Ankara uçuşu olarak kaydırılması hem İstanbul uçuşlarını rahatlatır, hem iç Anadolu Bölgesinden yolculuk yapanları rahatlatır. Bu mantıklı talebimizin yerine getirilmesini istiyoruz."