ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya:

ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya:
ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya:
- "İşsizliğin artışını engellemenin yolu yatırım ve üretimin önündeki engelleri kaldırmak, yüksek faizleri düşürmektir"

ANKARA (AA) - Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya, "İşsizliğin artışını engellemenin yolu yatırım ve üretimin önündeki engelleri kaldırmak, yüksek faizleri düşürmektir" ifadesini kullandı.

Kaya, yazılı açıklamasında, doların lira karşısında değer kazanması ve TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamları ile ilgili değerlendirmede bulundu. 

Geçen yıl işsizlik oranının artarak yüzde 9,9 seviyesinde gerçekleştiğini hatırlatan Kaya, "Bu rakam üretim ve yatırım da sıkıntılar olduğunu göstermektedir. Her zaman ifade ettiğimiz gibi üretmeyen ülkeler kalkınamazlar. Üretimin önündeki engeller kaldırılmalı, yüksek faiz ve baskılı kur politikalarından vazgeçilmelidir" ifadesini kullandı.

Kaya, doların dünyadaki ekonomik gelişmelere göre Türk Lirası karşısında değer kazanmasının olağanüstü bir kriz varmış gibi değerlendirilmesinin yanlış olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Dünyadaki diğer ülkelere baktığımızda dolar karşısında avro dahil olmak üzere diğer ülke paraları da değer kaybetmektedir. Son zamanlarda Merkez Bankamızın enflasyonun düşürülmesini hedef alarak faiz oranlarını düşürmemesi ve ortaya çıkan durumun dövizi baskı altına alması sanayicinin aleyhine olmuştur. Sonuçta lira, döviz karşısında aşırı değerli kalmış, faizler yüksek olarak devam etmiştir. Döviz kurunun düşük olması ithalatın artması ve yerli üreticinin ithal ürünler karşısında rekabet edememesi ve döviz borçlarımızın artması sonucunu çıkartmıştır."

Kaya, Merkez Bankası bu güne kadar uygulamış olduğu enflasyon ve faiz politikalarını gözden geçirmesini ve değiştirmesini isteyerek, "faizlerin arttırılması yolunu hiç düşünmemeli, yatırımcının ve üretimin önündeki engelleri kaldırmalıdır" ifadelerini kullandı.