ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya:

ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya:
ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya:
- "Milletimiz her zaman 'olamaz' denilen şeyleri gerçekleştirmiştir, 'yapılamaz' denileni yapmış, 'başarılamaz' denileni başarmış, ihracatımızı 50 milyon dolardan 171 milyar dolara çıkarmıştır"

ANKARA (AA) - Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya, "Milletimiz her zaman 'olamaz' denilen şeyleri gerçekleştirmiştir, 'yapılamaz' denileni yapmış, 'başarılamaz' denileni başarmış, ihracatımızı 50 milyon dolardan 171 milyar dolara çıkarmıştır" ifadesini kullandı.

Kaya, yazılı açıklamasında, Türkiye ekonomisi ve ülkenin 2023 vizyonu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin 1923'de ihracat rakamının 50 milyon dolar olduğunu hatırlatan Kaya, "İhracat 1973'de 1 milyar dolar, 1987'de 10 milyar dolar, 1995'de 20 milyar dolar, 2002'de 36 milyar dolar, 2014'de ise 158 milyar dolar oldu. Dün elinde çantası ticaret yapmak ve nasip aramak için yola çıkan ihracatçılarımız, bugün dev tır filolarıyla, gemilerle, uçaklarla dünyayı hakikaten küresel bir pazar haline getirdiler. İhracatçılar yeni pazarlar buldukça, yeni siparişler aldıkça, üretim artacak, istihdam artacak, ekonomi daha da canlanacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Kaya, daha çok çalışarak Türkiye'nin büyüme trendini yukarılara doğru yükseltmek zorunda olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Milletimiz her zaman 'olamaz' denilen şeyleri gerçekleştirmiştir, 'yapılamaz' denileni yapmış, 'başarılamaz' denileni başarmış, ihracatımızı 50 milyon dolardan 171 milyar dolara çıkarmıştır. İstikrar ve güven ortamını bozmaya çalışacak dedikoduları, provokasyonları boşa çıkarmak ülkemiz ve milletimiz için son derece önemlidir. Türkiye'nin, genç ve dinamik nüfusu ve hükümetimizin kararlı tutumu gibi avantajlarıyla birlik ve beraberlik içerisinde ortaya koyduğu 2023 vizyonunu gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Bizler geleceğin büyük Türkiye'sine yatırım yapan sanayiciler olarak dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olma hedefinde üzerimize düşeni yapacağız."