ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya:

ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya:
ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya:
-"Bankalar, sanayicilerimizi psikolojik baskı altına almaya çalışıyor. Tahsis edilen kredileri donduruyorlar, bir gece içerisinde kredi faizlerini yükseltiyorlar"

ANKARA (AA) - Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya, bankaların reel sektörü zor durumda bıraktığını öne sürerek, "Bankalar, sanayicilere psikolojik baskı uyguluyor" ifadesini kullandı.

Kaya, yazılı açıklamasında, bankaların reel sektöre verdiği kredilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Reel sektör olarak hemen her seçim döneminde talihsizlik yaşadıklarını savunan Kaya, şunları kaydetti:

"Bankalar, sanayicilerimizi psikolojik baskı altına almaya çalışıyor. Zamanından önce kredilerin kapatılmasını istiyorlar, tahsis edilen kredileri donduruyorlar, bir gece içerisinde kredi faizlerini yükseltiyorlar. Sebebini anlamakta güçlük çektiğimiz bu davranışlar sebebiyle de sanayicilerimiz üretim yapmakta zorluk yaşıyor. İhracat yapmak için birçok konuda mücadele veren, satışını yaptığı ürünün tahsilatını yapmakta zorlanan sanayicilerimizi, bir de bankaların ticari teamüllere uymayan ve eski zamanlardaki tefeci mantığı gibi çalıştığını görmek sanayicileri son derece üzmektedir."

Bankaların denetim daha fazla altında olması gerektiğini savunan Kaya, "Sanayiciyle ilgili yapılacak işlemlerin hükümet tarafından denetlenerek bankalara ikazlarda bulunulması gerekiyor. Bu tür ikazlar ve söylemler olmadığı için bankalar kendilerini kral ilan etmiş durumdalar. Bu durum büyüyen Türkiye 'nin ekonomisine zarar vermektedir" değerlendirmesinde bulundu.