ATO Başkanı Bezci:

ATO Başkanı Bezci:
ATO Başkanı Bezci:
- "İflas erteleme alacaklıları iflasa sürüklemesin"

ANKARA (AA) - Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, borçlarını ödemekte sıkıntıya düşen şirketlerin, iflas erteleme kararı alarak faaliyetlerine kısıtlı devam ettiği iflas erteleme sisteminin, kötü niyetliler tarafından borçları ödememek için kaçış aracı olarak kullanılabildiğini belirterek, "İflas erteleme sistemi, alacaklıları iflasa sürüklemesin" ifadesini kullandı.

Bezci, yaptığı yazılı açıklamada, iflas erteleme sisteminin kötüye kullanılmasının yol açtığı sakıncalara değinerek, borçlu şirketlere rahat bir nefes aldıran iflas ertelemenin alacaklılar için zor bir süreci başlattığını vurguladı. İflas erteleme fırsatını yakalayan borçlunun, kamu, bankalar ve diğer alacaklılara karşı koruma altına alındığını anlatan Bezci, "İflas erteleme kararı ile alacaklılarını kendinden uzaklaştıran borçlu, alacaklılar için zor günleri başlatmış oluyor. Ne kadar süreceği belli olmayan süreçte alacaklılar da iflasla burun buruna geliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Alacaklıların kendilerini yalnız ve korumasız hissettiklerine işaret eden Bezci, çek ve senetlerin değersiz hale geldiğini belirterek, "Yazılan çek ve protesto olan evrak sayısını kontrol ettiğimizde işin vahameti açıkça ortaya çıkacaktır. Sistem koruma kalkanına dönüşürse, vadeli çalışan reel sektörün mağduriyeti artar" ifadelerini kullandı. Bezci, iyi niyetli borçluların halen yürürlükte olan konkordato sistemini kullandıklarına da işaret etti.

- "İflas erteleme işe yaramıyor"

İflas erteleme kararı ile süreci uzatan borçluların çok azının durumunu düzeltebildiğine dikkati çeken Bezci, iflas erteleme almış şirketlerin geri dönüş oranının yüzde 2 civarında olduğunu söyledi. Verilen süreler içerisinde atanan kayyumlara rağmen şirketlerin içinin planlı bir şekilde boşaltıldığını anlatan Bezci, "Sürenin bitmesiyle birlikte karşımıza hiçbir şeyi kalmamış, hatta daha fazla borçlanmış bir şirket çıkıyor. Ne devletin ne de alacaklıların eline bir şey geçiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Kayyum müessesinin de iyi işlemediğine ve iflas erteleme sürecinde tüm kontrolün şirketi iflas ertelemesine götürmüş yetkilinin elinde bulunduğuna dikkati çeken Bezci, sistemin revize edilmesi gerektiğini vurguladı. İflas sürecinde firma yetkilisinin yanı sıra alacaklıları da içine alan uzman bir komite tarafından firmanın yönetilmesi gerektiğini belirten Bezci, kayyumun şirket ve finansal kriz yönetimi konusunda gerekli tecrübeye sahip olmasının şart olduğunu ifade etti.