ATO Yönetim Kurulu Başkanı Bezci:

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Bezci:
ATO Yönetim Kurulu Başkanı Bezci:
"Çek Cumhuriyeti'nde yaklaşık 80 Türk firması faaliyet gösteriyor, bu firmalar tarafından gerçekleştirilen yatırım miktarı 150 milyon dolar civarında"

ANKARA (AA) - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, Çek Cumhuriyeti'nde yaklaşık 80 Türk firmasının faaliyet gösterdiğini belirterek, bu firmalar tarafından gerçekleştirilen yatırım miktarının 150 milyon dolar civarında olduğunu bildirdi. 

ATO'dan yapılan açıklamaya göre, Çek Ticaret Odası ile iki ülke arasındaki yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi amacıyla çalıştay ve toplantı düzenledi.

Bezci, ATO Congresium Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen toplantının açılışında, Çek Cumhuriyeti'nde yaklaşık 80 Türk firmasının faaliyet gösterdiğini, bu firmalar tarafından gerçekleştirilen yatırım miktarının 150 milyon dolar civarında olduğunu kaydetti. 

Türkiye 'de faaliyet gösteren Çek sermayeli şirketlerin yatırımlarının 2 milyar doları aştığını ifade eden Bezci, ağırlıklı olarak enerji sektöründe faaliyet gösteren Çek firmalarının ilaç sektörüne de girdiklerine dikkati çekti. 

Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasındaki ticaret hacminin 2014 yılı sonu itibarıyla 3 milyar 256 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten Bezci, bunun 836 milyon dolarının Türkiye'nin ihracatı olduğunu bildirdi.