ATO Yönetim Kurulu Başkanı Bezci:

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Bezci:
ATO Yönetim Kurulu Başkanı Bezci:
- "Sigorta acenteleri ivedilikle KOBİ statüsüne kavuşturulmalı ve böylece KOBİ desteklerinden yararlandırılmalıdır"

ANKARA (AA) - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, sigorta acentelerinin KOBİ (Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler) statüsüne kavuşturularak, desteklerden yararlandırılması gerektiğini belirtti. 

ATO'dan yapılan açıklamaya göre, Bezci, sigorta acentelerinin kayıtlı olduğu 67 numaralı Sigortacılık Meslek Komitesi Başkanı Kemal Gazioğlu ile komite üyelerini makamında kabul etti.

Sigorta acentelerinin sektörde karşı karşıya kaldıkları sorunlar hakkında bilgi alan Bezci, sigorta acentelerine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.

Gazioğlu'nun son dönemde bazı sigorta şirketlerinin hasar prim oranlarındaki olumsuzluğu gerekçe göstererek acente komisyonlarını indirmeye çalıştığını anlatması üzerine Bezci, "Primlerle ilgili tüm hesaplamaları sigorta şirketleri yapıyorsa, hasar süreçlerini de kendileri yönetiyor demektir. Bu hesaplamalardan zarar ediyorlarsa bunun sorumlusu ne acenteler, ne de acente komisyonlarıdır. Acente komisyonlarının düşürülmesi, ülke genelinde istihdam ettiği personelle birlikte 200 bin kişilik zümreyi teşkil eden 17 bin sigorta acentesini zor duruma düşürecektir" ifadelerini kullandı. 

Sigorta acentelerinin, sigortalıların her türlü işlerini kolaylaştırmak üzere 7 gün 24 saat çalıştığına dikkati çeken Bezci, şunları kaydetti:

"Sigorta acenteleri, sigortalılar ile sigorta şirketi arasında, herhangi bir hasar sonrasında da sigortalılarla eksper arasında köprü vazifesi görüyor. Yerine göre avukat oluyor, yerine göre doktor, psikolog, muhasebeci, danışman. Kısacası acentelerimiz sigortalıların ve sigorta şirketlerinin vefakar ve cefakar yol arkadaşlarıdır. Acentelerin hali hazırdaki ekonomik yükleri itibarıyla gerek işletme sermayesine gerekse yenileme yatırımları için yüksek faizle kredi kullanacak durumda olan bir sektör değildir. Bu nedenle, sigorta acenteleri ivedilikle KOBİ statüsüne kavuşturulmalı ve böylece KOBİ desteklerinden yararlandırılmalıdır."