"AVM'ler ekonomiye damga vurdu"

"AVM'ler ekonomiye damga vurdu"
"AVM'ler ekonomiye damga vurdu"
- ATO Başkanı Bezci: - "AVM'ler Türkiye'ye çağ atlatmış projelerdir. Ankara ve İstanbul'daki AVM'ler son 10 yılda ekonomiye adeta damga vurdu" - AYD Başkanı Belgü: - "AYD çok yakın bir süre içinde Ankara'da şubeleşmeye gidecek. Sonrasında da diğer Anadolu şehirlerini gezmeye başlayacağız"

ANKARA (AA) - Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, "AVM'ler Türkiye 'ye çağ atlatmış projelerdir. Ankara ve İstanbul 'daki AVM'ler son 10 yılda ekonomiye adeta damga vurdu" dedi.

Bezci, "Yetkinlik Geliştirme ve Deneyim Paylaşım Atölyesi" projesinin tanıtımı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında, AVM'lere ilişkin sorunların olduğunu ancak bunlara çözüm yollarının bulunduğunu söyledi. 

Perakende ticarete büyük önem verdiklerini kaydeden Bezci, bu noktada ellerinden gelen bütün destekleri vereceklerini belirtti. 

Bezci, AVM'lerin önemine değinerek, "AVM'ler Türkiye'ye çağ atlatmış projelerdir. Ankara ve İstanbul'daki AVM'ler son 10 yılda ekonomiye adeta damga vurdu" ifadelerini kullandı.

- "Ankara'da şube açacağız"

 Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü de perakendeciler ile yatırımcılar arasında köprü oluşturmak istediklerini söyledi. 

Türkiye'de şu anda 343 AVM olduğu bilgisini veren Belgü, eğitimli işgücü noktasında sıkıntısı yaşadıklarını vurguladı. Belgü, bu noktada AYD'nin personel eğitimine destek verdiğini anlattı. Eğitimlere  Anadolu 'da da başladıklarını bildiren Belgü, bu noktada Ankara'nın ilk olduğunu dile getirdi.

Belgü, Ankara'nın, İstanbul'un ardından AVM'lerin en yoğun olduğu ikinci il olduğuna dikkati çekerek, "AYD çok yakın bir süre içinde Ankara'da şubeleşmeye gidecek. Sonrasında da diğer Anadolu şehirlerini gezmeye başlayacağız. Oradaki sorunları dinleyeceğiz" diye konuştu.

Belgü, dolar kurundaki oynaklığa rağmen, AVM ciro endeksinin bu yılın Ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,1 arttığını ifade etti.