Aynı gün iki sevinci birlikte yaşadı

Aynı gün iki sevinci birlikte yaşadı
Aynı gün iki sevinci birlikte yaşadı
- AK Parti İzmir 2. Bölge milletvekili adayı Savcı Sayan, milletvekili adaylığının açıklandığı gün, eşi de doğum yaptı - Sayan: ''7 rakamının sihirli olduğunu düşünüyorum. 7 Nisan'da listeler açıklandı, çocuğum dünyaya geldi, 7. sıradan adayım ve 7 Haziran'da seçim yapılıyor''

ANKARA (AA) - MERVE YILDIZALP - AK Parti İzmir 2. Bölge 7'nci sıra milletvekili adayı Savcı Sayan, adaylığının açıklandığı gün, baba olmanın sevincini de yaşadı.

Sayan, AA muhabirinin milletvekili adaylığına ilişkin sorularını yanıtladı. 24 çocuklu bir ailenin 12'nci çocuğu olarak 1971'de Ağrı Tutak'ta dünyaya geldiğini belirten Sayan, adını aşiret lideri olan babasının koyduğunu söyledi.

Adı nedeniyle mesleğinin savcı olduğunu düşünenlerin bulunduğunu dile getiren Sayan, dört eşi bulunan babasının 24 çocuğu, şu an hayatta olmayan tek bir annenin üzerine kaydettirdiğini ifade etti.

Öz annesinin yaşadığını anlatan Sayan, üniversitede işletme bölümünü bitirdikten sonra eğitim fakültesinde pedagojik formasyon eğitimini tamamlayıp, çeşitli okullarda öğretmenlik yaptığını söyledi.

Siyasetle okul yıllarında tanışan, ailesi her zaman siyasetin içinde olan Sayan, "Tek partili dönemde bütün ailemiz CHP 'liydi, çok partili hayat döneminde amcalarım Demokrat Parti'ye geçmiş, babam CHP'de kalmış. 12 Eylül darbesinden sonra abilerim Sosyal Demokrasi Partisinin Ağrı'daki yerel teşkilatında bulundular. Ben de o gün bugündür siyasetle ilgiliyim" diye konuştu.

CHP'de farklı kademelerde görevlerde bulunduğunu anlatan Sayan, ''CHP'de komplo iddialarının ardından, beş yıldır ayrı bir siyaset yaptığını ifade etti.

- "Önce aleyhinde çok konuşuyordum, tanımıyordum"

AK Parti'nin "one minute" olayından sonra Türkiye için ne kadar gerekli olduğuna karar verdiğini dile getiren Sayan, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın çok önemli işler yaptığına inandım. Önce aleyhinde çok konuşuyordum, tanımıyordum. Bu ülkenin çocuklarını 30 yıl boyunca savaştıran güçler, enformasyon taktiğiyle algı operasyonuyla bizi bir dönem kandırdılar. Biz de küçük yerde siyaset yaptığımız için, Ankara'ya gelip görmediğimiz için çok değişik, hakaretvari söylemlerde de bulunduk ama daha sonra böyle olmadığını, ülkemizin gerçekten dış güçlere karşı mücadele eden milli liderlere ihtiyacının olduğunu, milli liderlere operasyon yapıldığını gördüm va kararımızı verdik. İnanarak, tatmin olarak, ikna edilmiş olarak, AK Parti'de siyaset yapmaya devam ediyorum, inşallah siyasetimi de burada bitiririm."

Sayan, CHP'nin yeni yöneticilerinin birilerinin dizaynıyla geldiğini ileri sürerek, ''Oyunu gördüm, paralel örgütle ve dışarıdaki iş birlikçilerinin operasyonuyla CHP'nin değiştiğini gördüm, ülkeme fayda sağlamayacağına kanaat getirdim. Onun karşısında da ülkeye büyük hizmetler getirmek isteyen, engellenmek istenen özellikle Kürtler ve hakları elinden alınmış insanların haklarının birçoğuna kavuştuğunu gördüm. Bunun da AK Parti sayesinde gerçekleştiğini görünce ülkemin yararına olan safta yer almaya karar verdim" diye konuştu.

- "Geçmişime küfür etmiyorum"

"Geçmişime küfür etmiyorum, geçmişimi eleştirebilirim ama o yaşadıklarım da benim için önemlidir, başarılarımın yanında büyük tecrübelerim ve hatalarım olmuştur" diyen Sayan, yaşadıklarından ders çıkararak ülkeye hizmet edeceğini söyledi.

Sayan, 7 Haziran'daki seçimin, Türkiye'yi Suriye yapmak isteyenlerle buna karşı direnenlerin seçimi olacağını söyledi. AK Parti'nin yüzde 50'yi aşacağını savunan Sayan, Başkanlık sistemine mutlaka geçilmesi gerektiğini, bu sistemin Türkiye'nin yapısına ve değerlerine uyduğunu vurguladı.

Adaylığının açıklandığı gün farklı heyecanlar yaşadığını, Ağrı'dan aday olmayı beklediğini ancak daha sonra İzmir'den gösterildiğini ifade eden Sayan, "Bizim için memleketin her köşesi aynıdır. AK Parti'nin iddiası da bu yönde, bir bölgenin, kıyının, mezhebin, rengin partisi değiliz. Bir de 7 rakamının sihirli olduğunu düşünüyorum. 7 Nisan'da listeler açıklandı, çocuğum dünyaya geldi, 7. sıradan adayım ve 7 Haziran'da seçim yapılıyor. Biz de 7 gün 24 saat vatandaşın hizmetinde olmayı düşünen siyasetçiyiz" dedi.

Çok çocuklu kalabalık bir aileden geldiğini anlatan Sayan, "2012'de evlendim, eşim İzmirli bir öğretmen. İlk çocuğum, ismini Asya Almila koyduk. Asya'yı ben, Almila'yı da eşim koydu. Başka bir duygu, insan seviniyor. Bir de çocuğumun doğmasıyla birlikte anne hakkını keşfettim, anneme çok haksızlık etmişim. Gece ben yatarken, eşimin uykusuz hallerini gördükten sonra, sabaha kadar karnının doyması ve ağlamaması için mücadelesini gördükten sonra, annelerin ne kadar mücadele ettiklerini çok daha iyi öğrendim. Hatta annemi ilk gördüğüm de ayağının altını öpeceğim dedim" şeklinde konuştu.

- "Kadınların yaşadığı sıkıntılarla ilgilenmek istiyorum"

Kendisini, "çalışkan ve hiperaktif" biri olarak tanımlayan Sayan, "Sosyal hayatımda hobilerim yoktur. En büyük hobim, insanların işlerini çözmektir, bundan mutlu oluyorum. Alkol almam, gece alemi alışkanlığım yok, kahveye bile gitmem. Dostlarla, arkadaşlarla olmayı severim. Bu da tam Anadolu siyasetine uygun bir durum. İzmir'e gidip hizmet etmek benim için büyük onurdur" ifadesini kullandı.

Kadınların yaşadığı sıkıntılarla ilgilenmek istediğini belirten Sayan, feodal bir yapı içerisinde büyüdüğünü, o yapı içerisinde kadınların yaşadığı zor hayatı yakından takip ettiğini dile getirdi. Eğitimin anneden geçtiğine inanan Sayan, okumanın ve özgürlüğün annenin hayalini de değiştirdiğini söyledi.

Dört annesi olduğunu, ikisinin vefat ettiğini, kalanlara ise her zaman eşit davrandığını dile getiren Sayan, annesiyle köyde yaşadığı bir anıyı anlatırken duygulanarak, gözyaşlarını tutamadı.

Sayan, "İzmir'de ki bir anneyle Ağrı'daki bir annenin farkının olmadığını, hayat hikayelerinin aslında birbirine çok benzediğini anlatmaya çalışacağım" dedi. 

Makam ve mevkilerin çok önemli olmadığını dile getiren Sayan, "Önemli olan bulunduğunuz makam ve mevkide insanlara ne kadar hizmet ettiğiniz. Koltuğunuz ve makamınız yükseldikçe yüreğiniz küçülüyorsa, o yüreği halkın hizmetine sunabiliyorsanız, o zaman siz başarılı bir siyasetçisinizdir" diye konuştu.