Bakan Yıldız soruları cevapladı:

Bakan Yıldız soruları cevapladı:
Bakan Yıldız soruları cevapladı:
- "(HDP'nin seçim hükümetinde yer alması) HDP, 7 Haziran seçimlerinde, bir oy oranıyla beraber gelmiştir ve demokratik bir seçimle gelmiştir. İster bunu temenni edelim, ister etmeyelim ne olursa olsun demokratik seçimle gelmişlerdir ve anayasanın verdiği yetkiyle beraber, kendilerine bu görev tevdi edilmek durumundadır"

ÇORUM (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,  HDP'nin seçim hükümetinde yer almasına yönelik, "HDP, 7 Haziran seçimlerinde, bir oy oranıyla beraber gelmiştir ve demokratik bir seçimle gelmiştir. İster bunu temenni edelim, ister etmeyelim ne olursa olsun, demokratik seçimle gelmişlerdir ve anayasanın verdiği yetkiyle beraber, kendilerine bu görev tevdi edilmek durumundadır" ifadelerini kullandı.

Yıldız, Kargı Hidroelektrik Santrali açılış töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

HDP'nin erken seçim için oluşturulacak hükümette yer alması ihtimalinin sorulması üzerine Yıldız, Meclis'te bulunan partilere seçim hükumetinde yer almaları için teklif yapılmasının, tercih değil anayasal zorunluluk olduğunu söyledi.  

Yıldız, "HDP, 7 Haziran seçimlerinde, bir oy oranıyla beraber gelmiştir ve demokratik bir seçimle gelmiştir. İster bunu temenni edelim, ister etmeyelim ne olursa olsun demokratik seçimle gelmişlerdir ve anayasanın verdiği yetkiyle beraber, kendilerine bu görev tevdi edilmek durumundadır" dedi.

Bakan Yıldız, bunların Anayasanın verdiği görevden kaynaklanan zorunluluklar olduğunun bilinmesi gerektiğini belirterek, "Bu bir tercih olmasa da bu bir zorunluluktur. Niçin teklif ediyorsunuz milletvekillerine veya siyasi kimliklere derseniz, bunun cevabı son derece net. O da anayasal zorunluluktur. O yüzden kurallara, kanunlara riayet etmek hepimizin görevidir. HDP de bunun bir sonucudur" diye konuştu.  

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı için seçim hükumetinde CHP veya MHP 'li birisinin görevlendirilmesi ihtimaline ilişkin görüşleri sorulan Yıldız şunları kaydetti:

"CHP veya MHP'den herhangi bir arkadaşın tevdi edilen görevi kabul etmesi halinde, Türkiye 'nin yönetimi adına, Türkiye'nin hükümetinin devamı adına, ben o görevi kendilerine tabii ki tevdi edeceğim. Ama kabul etmiyor olmaları halinde, mutlaka bir başka arkadaşımıza da bu görevleri her birimiz tevdi etmek ve bu görevleri devretmek durumundayız. Malumlarınız olduğu üzere makamlar geçici ama Türkiye'nin büyümesi, Türkiye'nin ilerlemesi, Türkiye'nin gelişmesi inşallah devamlı olacak. Bizlerin şahısları, isimleri her zaman olduğu gibi ön planda değildir. Önemli olan ülkemizin işleridir." 

Yıldız, seçimlerde aday olup olmayacağına ilişkin ise şahsıyla alakalı tasarrufunun olmayacağını ve görev verilmesi halinde aktif siyasete devam edeceğini belirtti.  Şahsi bir isteğinin söz konusu olmayacağını söyleyen Yıldız, "Önemli olan ülkemizin şu anki bulunduğu sıkıntıdan, şu anda bulunduğu terör belasından ve bu kamburlarından kurtulması esastır. Burada çalışacak arkadaşlarımızın adının şu veya bu olması bu gerçeği inşallah değiştirmeyecektir. Önemli olan ülkemizin gelişmesi olacaktır" dedi.