"Barış Kılıcı" ile organ bağışına destek

"Barış Kılıcı" ile organ bağışına destek
"Barış Kılıcı" ile organ bağışına destek
- Tezhip ve hat sanatçısı Mehmet Tolga Ayvazlar, Topkapı Sarayı'nın kutsal emanetler bölümünde sergilenen Hazreti Muhammed'in kılıcını resmettiği eserinin satışından elde edilen gelirin bir bölümünü organ bekleyen hastalar için bağışlayacak -"Barış Kılıcı" adını taşıyan ve bazı bölümleri altınla işlenen tablo alıcısına organ nakliyle hayata tutunan çocuklar, cerrahlar ve hastalar ile teslim edilecek

ANKARA (AA) - YEŞİM SERT KARAASLAN - Tezhip ve hat sanatçısı Mehmet Tolga Ayvazlar, Hazreti Muhammed'in kılıcını birebir resmettiği "Barış Kılıcı" tablosundan elde edeceği gelirin bir bölümünü organ nakli bekleyen hastalar için yürütülen çalışmalara destek amacıyla bağışlayacak.

Çalışmalarını hat, tezhip, minyatür, klasik sanatlar ve 3D tekniklerini harmanlayarak yürüten sanatçı Ayvazlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İslam dini ve peygamberi Hazreti Muhammed'in her zaman barış ve huzurdan yana olduğunu vurguladı.

İslamiyetin bu yönünü eserlerine yansıtmak istediğini anlatan Ayvazlar, "Huzurun ve barışın temsilcisi olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'e ait kutsal emanetin tablolarını yaparak barışı simgeleştirme arzusu ile bu eserleri yaptım. Eserimin adını 'Barış Kılıcı' koydum. Bu ismi koyarken İslam kelimesinin barış ile eş anlamlı olmasından da esinlendim" diye konuştu. 

Ayvazlar, Hazreti Muhammed'in kılıcının yer aldığı ve farklı motiflerle bezenen toplam 25 eser yapmak üzere yola çıktığını, tamamladığı ilk eserin Tekirdağ Valiliğinin protokol salonunda sergilendiğini, diğerinin ise bir sanatseverde olduğunu anlattı.

-"Fetih suresinin ilk iki ayeti 22 ayar altın Celi Divani hattıyla yazıldı"

Hazreti Muhammed'in kılıcını aynı boyutta resmettiği ve 4 ayda tamamladığı üçüncü eseriyle de organ bağışına destek olacağını bildiren Ayvazlar, şu bilgileri aktardı:

"99 santimetre uzunluğundaki kılıcın kabzası 23 ayar, gövde kısmı ise 14 ayar beyaz altınla bezendi. Tablonun üst tarafının sol köşesinde Fetih suresinin ilk iki ayeti 22 ayar altın Celi Divani hattıyla yazıldı. Tablonun sağ alt köşesinde Fetih suresinin 3. ve 4. ayetleri yer alıyor. Ortadaki yazılı lalelerden sağ tarafta kalanda Fetih suresinin 28. ayetinin sonu, sol alttakinde ise Fetih suresinin 29. ayetinin başı yazıldı. 70'e 140 santimetre ölçülerinde tablo haline getirilen eserin birebir baskısı tarafımdan imzalanarak seri numarası ile birlikte sanatseverlerin beğenisine sunulacak."

-Satıştan elde edilen gelirden bağış yapacak

Bir sanatçının sosyal sorumluluk sahibi olması gerektiğini dile getiren Ayvazlar, bu amaçla toplumda organ bağışı bilincini oluşturmak için harekete geçtiğini ifade etti.

Ayvazlar, "Tablo bu alanda çalışan Hayata Bağış Derneği ile alıcısına organ nakli olan çocuklar, organ nakli cerrahları ve hastalar ile teslim edilecek. Düzenlenecek törende organ bağışına dikkat çekilecek. Tablo satışından elde edilen gelirin bir bölümü de organ bağışına katkı sağlayan çalışmalara destek olmak amacıyla derneğe bağışlanacak" diye konuştu.

Hayata Bağış Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Yıldırımıoğlu da sanatçı Tolga Ayvazlar'a organ bağışına dikkat çekmek için verdiği katkılarından dolayı minnettarlığını dile getirdi. 

Organ bağışı konusunda toplumsal farkındalığın artırılması gerektiğini vurgulayan Yıldırımıoğlu, "Toplumumuzda kanaat önderleri ile sanatçılarımızdan alacağımız bu ve bunun gibi desteklerle gelecekte organ bağışı konusundaki sıkıntıları hep beraber aşacağımıza inanıyorum. Bugüne kadar destek olan ve olacak tüm sanatçılarımıza teşekkür eder şükranlarımızı sunarız" dedi.