Başbakan Davutoğlu Almanya'da

Başbakan Davutoğlu Almanya'da
Başbakan Davutoğlu Almanya'da
-Davutoğlu, "Düsseldorf Buluşması"nda konuştu: (5) -"Gerekli düzenlemeleri yaptık. Artık yurt dışından Türkiye'ye araba, araç getirenlerin kalış süreleri iki yıla çıktı. Yurt dışından gelişlerde mobil cihazların, telefonların Türkiye'de kalış süreleri de dört aya çıktı" - "Demiştim ki 'yurt dışında okuyan gençlerimiz, okumaları esnasında burs ihtiyacı hissettiklerinde lisansa 500, yüksek lisansa 750, doktoraya bin, doktora sonrası için bin 250 avro burs vereceğiz'. Hepsini başlattık. Bir tek lisans öğrencileri vardı, onu da başlatıyoruz." - "Türk Hava Yollarının iki ile dokuz kişi arası yani karı koca seyahat ediyorsa yanında da bereketli bir aile olup da yedi çocuğu dahi varsa dokuz kişilik aileye yüzde 20 indirim uygulaması başladı. Bugünden itibaren bilet satışları başladı, 1 Kasım'dan itibaren de uygulama başlayacak. Şimdiden o günler için bilet alanlara indirim yapılmaya başlandı"

DÜSSELDORF (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Gerekli düzenlemeleri yaptık. Artık yurt dışından Türkiye 'ye araba, araç getirenlerin kalış süreleri iki yıla çıktı. Yurt dışından gelişlerde mobil cihazların, telefonların Türkiye'de kalış süreleri de dört aya çıktı" dedi.

Davutoğlu, ISS Dome Spor Salonunda UETD tarafından düzenlenen "Düsseldorf Buluşması"nda yaptığı konuşmada, terör odaklarına yönelik operasyonlara değinerek 23 Temmuz'dan 26 Temmuz'a kadar 3 gün içinde Kuzey Irak'ta 452 hedefin yerle bir edildiğini, Doğu, Güney Doğu ve şehirlerde Türk milletinin huzuruna kim kast ediyorsa onlara cevabın verildiğini söyledi.

Türk milletini buluşturmak, demokratik, özgürlükçü, yeni bir Türkiye için seçimlere gidildiğini aktaran Davutoğlu, şöyle konuştu: 

"Seçimlerde hedefimiz çok basit, Türkiye'de demokrasiyi bir daha tehdit edilmeyecek şekilde tahkimat altına almak, insan haklarını korumak, her türlü özgürlüklerin önünü açmak. Avrupa'da ne özgürlük varsa Türkiye'de o özgürlüğü yaşanır kılmak. Kim hangi siyasi düşünceye hangi yaşam biçimine, hayat  tarzına sahipse istediği şekilde bunun yaşanmasını sağlamak, ülkemizi bir barış diyarı yapmak. Çevremizde beş-altı ülkede çöken devlet yapılarına inat, Suriye'de, Irak'ta, Ukranya'da, Yemen'de, Lübnan'da, Libya'da çöken devlet yapılarına karşı Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni milletiyle birlikte aziz ve kutlu kılmak. Birileri Türkiye'de aynı akıbetle karşı karşıya bırakmak isteyebilir, onların karşısındaki en büyük gücümüz birliğimizdir, dirliğimizdir, kardeşliğimizdir."

Atılan her adımda tek bir şeyi hedeflediklerini vurgulayan Davutoğlu, "Milletimizin selameti, kardeşliği, devletimizin gücü, kudreti, şefkati. Birileri devleti parçalamak, milleti bölmek isterken eğer dualı niyazlı ağızlar hep beraber devletin ve milletin birliği için dua ediyorsa yedi düvel gelse bütün bir alem gelse yıkılmaz bir yürekle onların karşısında durmaya hazırız" ifadesini kullandı.

Gurbetçilerden 1 Kasım'da sandıklara gitmesini isteyen Davutoğlu, "Şimdi başkonsoloslar ile konuştum ve her türlü tedbirin alınması talimatını verdim. Kim hangi partiye oy verirse versin kim hangi siyasi görüşü desteklerse desteklesin, biz Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak bütün vatandaşlarımızın siyasi iradesinin sandığa yansıması için gereken her türlü tedbiri alıyoruz" dedi.

-Başbakan'dan gurbetçilere müjdeler

Başbakan Davutoğlu, 7 Haziran seçimleri öncesi gurbetçilere verilen 10 taahhüdün 6'sının gerçekleştiğini belirterek, bir vaatte bulundukları zaman mutlaka onun gereğini yaptıklarını ve hiç bir zaman verdikleri sözden geri dönmediklerini vurguladı.

Almanya'ya gelmeden raporlarını aldığını ve müjdeleri açıklayacağını dile getiren Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Üçünde yasal düzenleme gereği var, kanunları hazırlandı, gönderildi. İnşallah Meclis açılıp çalışınca, 1 Kasım'dan sonra hayata geçecek. Birinde de mevzuat düzenlemeleri hızla ilerliyor. Birer birer söyleyeyim. Önce hepinizi ilgilendiren hususlardan başlayarak. Siz bizden Türk Hava Yollarından aile indirimi talep etmiştiniz öyle mi? Biz de size buraya gelip 3 Mayıs'ta 'Türk Hava Yolları aile ile seyahat edenlere indirip yapacak' demiştik öyle mi? Türk Hava Yollarının iki ile dokuz kişi arası yani karı koca seyahat ediyorsa yanında da bereketli bir aile olup da yedi çocuğu dahi varsa dokuz kişilik aileye yüzde 20 indirim uygulaması başladı. Bugünden itibaren bilet satışları başladı, 1 Kasım'dan itibaren de uygulama başlayacak. Şimdiden o günler için bilet alanlara indirim yapılmaya başlandı. Allah hayırlı uğurlu etsin. 

Gerekli düzenlemeleri yaptık. Artık yurt dışından Türkiye'ye araba, araç getirenlerin kalış süreleri iki yıla çıktı. Yurt dışından gelişlerde mobil cihazların, telefonların Türkiye'de kalış süreleri de dört aya çıktı. Demiştim ki 'yurt dışında okuyan gençlerimiz, okumaları esnasında burs ihtiyacı hissettiklerinde lisansa 500, yüksek lisansa 750, doktoraya bin, doktora sonrası için bin 250 avro burs vereceğiz'. Hepsini başlattık. Bir tek lisans öğrencileri vardı, onu da başlatıyoruz. Allah hayırlı eylesin."

Başbakan Davutoğlu, gençlerin sorunlarının çözümünün önemine işaret ederek "Gençlere hitap podyumlarda olmaz, gençlerin dertleri ile dertlenerek olur. Bütün gençlerimizin alınların öpüyorum, bağrımıza basıyoruz" şeklinde konuştu. 

"Gençlik köprülerini yaygınlaştırma" sözü verdiklerini de anımsatan Davutoğlu, "Bugün de başkonsoloslar toplantısında arkadaşlarıma talimat verdim, yaygınlaştırılarak devam ediyor ama daha iddialı bir hedef ortaya koyayım, dedim ki 'Avrupa'da yurtdışında tek bir Türk genci kalmayacak ki hayatı bir kez Türkiye'ye gelmemiş ve bizim tarafımızdan ağırlanmamış olsun.' Bütün gençlerimizi mutlaka Türkiye'ye götüreceğiz. Türkçemizin yaygın olarak kullanılması, dilimizin korunması için bütün Avrupa'da, Almanya merkez olmak üzere ana okulu ve kreş açma müjdesini de şimdiden size veriyorum. Her yerde anaokulu, kreş açacağız, dilimizi yaşatacağız" ifadesini kullandı.

(Sürecek)