Başbakan Davutoğlu Gaziantep'te

Başbakan Davutoğlu Gaziantep'te
Başbakan Davutoğlu Gaziantep'te
- Davutoğlu: (2) - "Belli bir kesimin borç, faiz hortumunu kestik ya inanın hala öfkeleri dinmiş değil. Biliyorsunuz 13 yılda pek çok kumpasla, tuzakla, oyunla bizi bu yoldan çevirmeye çalıştılar, o tatlı kazanç günlerine dönemedikleri için de kumpas üstüne kumpas kurdular" - "Bu siyasi kadro yola çıktığı ilk günden bu yana sosyal devlet ve sosyal adalet ilkelerinin yılmaz savunucusu olmuştur ve sonuna kadar bu ilkeleri savunmuştur. Sadece savunmakla kalmamış, uygulamaya da geçirmiştir" - "Son 13 yılda 'daha çok vatandaşımız iş sahibi olsun' diye işverenlerimize tam 53 milyar lira teşvik kaynağı aktardık" - "2002'de 184 lira olan asgari ücreti, yüzde 383 artışla bin liraya biz yükselttik, inşallah 1 Kasım seçim zaferinden sonra da bin 300 Türk lirasına yükseltiyoruz"

GAZİANTEP (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Belli bir kesimin borç, faiz hortumunu kestik ya inanın hala öfkeleri dinmiş değil. Biliyorsunuz 13 yılda pek çok kumpasla, tuzakla, oyunla bizi bu yoldan çevirmeye çalıştılar, o tatlı kazanç günlerine dönemedikleri için de kumpas üstüne kumpas kurdular" dedi. 

Davutoğlu, Ortadoğu Fuar Merkezi'nde işçiler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile yemekte bir araya geldi. 

Eskiden her 1 Mayıs'ta gerilim yaşandığını hatırlatan Davutoğlu, kendilerinin ise 1 Mayıs'ı Emek ve Dayanışma Günü olarak resmi tatil ilan ettiğini dile getirdi. 

İş hayatını, iş barışını iyileştiren bir adım daha attıklarını hatırlatan Davutoğlu, 2014'te kısıtlayıcı bir yönetmeliği kaldırarak sendika ve konfederasyon kuruluşunu kolaylaştırdıklarını bildirdi. 

Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Başka neler yaptık? Çocuk haklarını, kadın haklarını koruyacak, güçlendirecek birçok düzenleme yaptık. Özellikle burada Gaziantepliler adına kendisine teşekkür ediyorum, bütün bu düzenlemelerde bakanlığı döneminde Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin Hanımefendinin olağanüstü katkıları oldu. Ülkemizdeki bütün kadınlar, bütün çocuklar, bütün Gaziantepliler adına kendisine teşekkür ediyorum. Şimdi de Gaziantep'in hizmetinde. Başarılı çalışmalarını iftiharla takip ediyoruz. Bugüne kadar yaptıklarımıza baktığınızda iki önemli unsurun öne çıktığını görürsünüz. Bu iki unsur, bizim siyaset anlayışımızın, AK Parti zihniyetinin temel taşlarıdır. Nedir onlar? Birincisi; bu siyasi kadro yola çıktığı ilk günden bu yana sosyal devlet ve sosyal adalet ilkelerinin yılmaz savunucusu olmuştur ve sonuna kadar bu ilkeleri savunmuştur. Sadece savunmakla kalmamış, uygulamaya da geçirmiştir."

Bu alanda hayal edilemeyenleri yapılır hale getirdiklerini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, siyasetin öncelikli olarak garip gurebanın derdi için çalışmak, sonra da aşama aşama toplumdaki dezavantajlı kesimlerin durumlarını iyileştirmek olduğunu belirtti. Başbakan Davutoğlu, "Son tahlilde ise ülke sathında sosyal adaleti, gelir dağılımını ve kesin bir şekilde eşit vatandaşlık ilkesine dayalı adaleti sağlamaktır" dedi. 

- "Allah şahittir, sizler de şahitsiniz"

"Allah şahittir, sizler de şahitsiniz. Biz 13 yıldır bunun mücadelesini verdik, bunun mücadelesini vermeye devam ediyoruz" ifadesini kullanan Davutoğlu, millet adına ne kadar kaynak üretirlerse onu milletle paylaştıklarını bildirdi. 

Davutoğlu, eskiden kazanılan her 100 liranın tam 74 lirasının borca gittiğine dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yani ana para ve faize gidiyordu. Böylece bir avuç rantiye, ülkenin milli gelirinin yüzde 74'üne giden borç sarmalından inanılmaz haksız kazançlar sağlardı. Gecelik faizler 2 bini, 3 bini bulurdu. Üretmeyen, istihdam oluşturmayan, yattığı yerden para kazanan bir kesim vardı. Peki biz ne yaptık? Mali disiplini sağladık. Maliye Bakanımız da burada. Türkiye 'de mali disiplini sağladı, şimdi de Gaziantep'te büyük atılımların önüne mali kaynak bulacak inşallah. Yerel yönetimler anlamında da genel merkezde tecrübe kazanmış, şimdi de Genel Sekreter olarak partimizde büyük hizmetler veren Abdülhamit Bey aramızda. Çok kuvvetli, güçlü bir siyasi kadroyla huzurunuzdayız. Ortaya çıkan fazlayı bir yandan sosyal devlet olmanın gereği kalemlere harcadık, diğer yandan büyük yatırımlar gerçekleştirdik ve fukarının yüzünü güldürdük."

- "Ağzımızın tadı hiç bozulmasın"

Şehri gezerken baklavanın tadına baktıklarını belirten Davutoğlu, "Ağzımızın tadı, Türkiye'nin ağzının tadı hiç bozulmasın" dedi. 

Bunları yaparken bir yandan da  yatırımlara yöneldiklerini ve yeni iş alanları açtıklarını bildiren Davutoğlu, böylece evine ekmek götürenlerin sayısını artırdıklarını ifade etti. 

Davutoğlu, "Belli bir kesimin borç, faiz hortumunu kestik ya inanın hala öfkeleri dinmiş değil. Biliyorsunuz 13 yılda pek çok kumpasla, tuzakla, oyunla bizi bu yoldan çevirmeye çalıştılar, o tatlı kazanç günlerine dönemedikleri için de kumpas üstüne kumpas kurdular. Bu bazen terör oluyor, bazen paralel yapılanma oluyor. Medyatik linç girişimleri oluyor, milli başarıları sabote etmek oluyor, oluyor da oluyor. Ama onlar bildiğini yapsın, biz de bildiğimiz yoldan, hakkın, halkın yolundan yürümeye devam edecek, bu yoldan asla dönmeyeceğiz" diye konuştu. 

Emeğin, insanoğlunun tarih sahnesine çıktığı andan itibaren en temel değer ölçüsü olduğunu aktaran Davutoğlu, emeğe saygı göstermeyen toplumların herhangi bir şekilde sosyal adaleti gerçekleştirmesi ve ekonomik verimliliği hayata geçirmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

AK Parti olarak hep uzun dönemli istikrar içinde işçilerin haklarının sağlam zeminde gerçekleşmesine büyük önem verdiklerine değinen Davutoğlu, kısa dönemli, popülist uygulamalardan kaçındıklarını anlattı. 

Davutoğlu, "Biz emek dünyasına, işçi dünyasına her zaman yakın olmuş, onlarla bir arada olmuş bir iktidarız. Her zaman işçi ve işverenin, bir uçağın iki kanadı gibi birbirinin tamamlayıcısı olduğu gerçeği ile hareket ettik. Bir yandan 'işçimizin haklarını daha fazla nasıl iyileştirebiliriz' diye kafa yorarken, diğer yandan da risk alan, yatırım yapan müteşebbislerimizi korumaya büyük önem verdik" dedi. 

Emeğin talepleri ile iş hayatının gereklerini optimal noktada buluşturduklarını vurgulayan Davutoğlu, bu anlamda ülkenin bütün kaynaklarını en doğru şekilde kalkınmaya kanalize ettiklerini ifade etti. 

Çalışma hayatını iyileştiren uygulamalarla yatırımları teşvik eden programları eş güdümlü şekilde yürüttüklerini de belirten Davutoğlu, yapısal çok sayıda değişikliğe imza attıklarını dile getirdi. 

AB ve Uluslararası Çalışama Örgütü normlarına uygun bir iş kanununu hayata geçirdiklerine işaret eden Davutoğlu, "Son 13 yılda, 'daha çok vatandaşımız iş sahibi olsun' diye işverenlerimize tam 53 milyar lira teşvik kaynağı aktardık" açıklamasını yaptı. 

Davutoğlu, örgütlenme özgürlüğünü sağlayan Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'nu da hayata geçirdiklerini hatırlatan Davutoğlu, sendikaya üyelikte noter şartını kaldırdıklarını bildirdi. 

- "Sigortalı sayımız 12 milyondan 21 milyona çıktı"

Ulusal İstihdam Stratejisi'ni yürürlüğe koyduklarını anlatan Davutoğlu, küresel krizlere rağmen istihdam paketlerini devreye soktuklarını, İŞKUR aracılığıyla son 10 yılda 852 bini kadın olmak üzere 3 milyon 638 bin kişiyi işe yerleştirdiklerini belirtti.

Ayrıca 140 bin kişiye girişimcilik eğitimi verdiklerini aktaran Davutoğlu, 4 bin iş ve meslek danışmanının göreve başlamasıyla, iş arayanla işveren arasında bir köprü kurduklarını söyledi. 

Davutoğlu, "Son 13 yılda iş gücümüz 8 milyon 541 bin kişi artarken, istihdamımızda ise 7 milyon 752 bin kişilik bir artış oldu. Sigortalı sayımız 12 milyondan 21 milyona çıktı. 2002'de 184 lira olan asgari ücreti, yüzde 383 artışla bin liraya biz yükselttik, inşallah 1 Kasım seçim zaferinden sonra da bin 300 Türk lirasına yükseltiyoruz" diye konuştu. 

Başbakan Davutoğlu, 300 bin sözleşmeli personeli kadroya geçirdiklerini vurgulayarak, 214 bin geçici işçiye kadro verdiklerini, torba yasayla kamudaki taşeron işçilerin özlük haklarına ilişkin önemli iyileştirmeler yaptıklarını ifade etti. 

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın yürürlüğe girdiğini de hatırlatan Davutoğlu, esnaf ve ziraat odası kayıtlarındaki hatalar nedeniyle oluşan mağduriyetleri giderdiklerini, kısmi süreli çalışanlara da ay içindeki eksik sürelerini borçlanma ya da isteğe bağlı sigorta ile tamamlama hakkı verdiklerini kaydetti. 

(Sürecek)