Başbakan Davutoğlu Konya'da

Başbakan Davutoğlu Konya'da
Başbakan Davutoğlu Konya'da
- Başbakan Davutoğlu: (2) - "O Ermeniler ki acılarını paylaşıyoruz, bütün milletlerin acılarını paylaşırız. Onların da o acıları yaşamasına sebep olacak şekilde tahrik edenler, şimdi sanki o olaylarda hiçbir veballeri yokmuş gibi 100 yıl sonra bizi yargılamaya kalkıyorlar. Tarihimizle yüzleşmeye hazırız, her şeyi paylaşmaya, arşivleri açmaya hazırız ama bize kibirle yaklaşana hiçbir şekilde boyun eğmeyiz" - "Ümit ederiz ki bugün Çanakkale'deki bu tablodan bütün tahrik unsuru parlamentolar ve başta Sayın Papa ders alır"

KONYA (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, "O Ermeniler ki acılarını paylaşıyoruz, bütün milletlerin acılarını paylaşırız. Onların da o acıları yaşamasına sebep olacak şekilde tahrik edenler, şimdi sanki o olaylarda hiçbir veballeri yokmuş gibi 100 yıl sonra bizi yargılamaya kalkıyorlar. Tarihimizle yüzleşmeye hazırız, her şeyi paylaşmaya, arşivleri açmaya hazırız ama bize kibirle yaklaşana hiçbir şekilde boyun eğmeyiz" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca Dedeman Otel'de gerçekleştirilen Konya Metrosu Proje tanıtımına katılan Başbakan Davutoğlu, kentin tarihi önemine değindi. 

Davutoğlu, " Türkiye Büyük Millet Meclisinin hayır dualarla açılmasının 95. yılına girdik. Allah bu millete bir daha işgal göstermesin. Mehmet Akif'in ifadesiyle bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" diye konuştu.

1915 olaylarına ilişkin taziye mesajı yayımladıklarını anımsatan Davutoğlu, "O Ermeniler ki acılarını paylaşıyoruz, bütün milletlerin acılarını paylaşırız. Onların da o acıları yaşamasına sebep olacak şekilde tahrik edenler, şimdi sanki o olaylarda hiçbir veballeri yokmuş gibi 100 yıl sonra bizi yargılamaya kalkıyorlar. Tarihimizle yüzleşmeye hazırız, her şeyi paylaşmaya, arşivleri açmaya hazırız ama bize kibirle yaklaşana hiçbir şekilde boyun eğmeyiz" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın ev sahipliğinde Çanakkale'de düzenlenen törene dikkati çeken Davutoğlu, şunları söyledi:

"Dünyanın en önemli liderleri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 'ın misafiri olarak bu tarihi anmak üzere bir araya geldi.  İstanbul 'umuzu işgal etmeye gelen ordulara bir taraftan kahramanca 'dur' diyen ecdat, sadece kahramanlık göstermedi, aynı zamanda insanlığı da gösterdi. İşgal etmek için gelen düşman askerlerini omuzlarında taşıyarak, onlara ikramda bulundular, kısa aralıklar verildiğinde bu arada dostluklar geliştirenler tarihten nasıl ders çıkarmamız gerektiğini de gösteriyor." 

Başbakan Davutoğlu,  "Ümit ederiz ki bugün Çanakkale'deki bu tablodan bütün tahrik unsuru parlamentolar ve başta Sayın Papa ders alır. Ümit ederim ki yine İslam liderleri de bundan ders alır ve gelecek yıllara yan yana, barış içinde yaşayan komşular olarak refah bölgesi oluşturmak için birlikte çalışırız" değerlendirmesinde bulundu.

Bu toprakların asırlarca birçok medeniyete beşiklik ettiğine dikkati çeken Davutoğlu, Konya'nın 12. ve 13. yüzyılda dünyanın en önemli şehirleri arasında yer aldığını vurguladı.

Başbakan Davutoğlu, son 100-150 yılda şehirlerin "vahşice kültürlerini" kaybettiğini ifade ederek, "Çocukluğumuzun Konya'sını hepimiz hatırlarız. Hepimiz o günleri yaşadık. Hala o kültür, mevcudiyetini bütün şehirlerimizde sürdürüyordu ama birkaç gelişme, şehir kültürünün Konya'da dahil olmak üzere birçok şehirde sarsılmasına neden oldu" görüşünü paylaştı.

- Törenden notlar 

Başbakan Davutoğlu, 25-26 Mart'ta Rusya'da yapılan Paraolimpik Oyunları Avrupa Şampiyonası'nda takım halinde birinci olan Tekvando Olimpiyat Milli Takımı sporcuları ile otele gelişi sırasında bir süre sohbet etti. Davutoğlu, kendisiyle fotoğraf çektiren sporcuları, Konya Metrosu'nun proje tanıtımını yaptığı yemekli toplantıya davet etti.

Başbakan Davutoğlu, konuşmasına bir süre ara vererek Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca hazırlanan Konya Metrosu Projesi tanıtım filmini izledi. Filmin ardından günün anısına fotoğraf çektirildi. Davutoğlu'nun daveti üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı vaizlerinden Abdurrahman Büyükkörükçü, sahnede dua okudu. 

Üç etaptan oluşacak Konya Metrosu'nun projelendirilen hatları için gelecek yılın ilk aylarında kazma vurulacak. 

Metronun ilk etabının 2018'deki Şeb-i Arus törenleri sırasında hizmete açılması hedefleniyor.

(Bitti)