Başbakan Yardımcısı Akdoğan:

Başbakan Yardımcısı Akdoğan:
Başbakan Yardımcısı Akdoğan:
- "Şimdi birisi diyor ki 'Yolun sonuna gelindi.' Arkadaş, biz bu yola çıktığımızda sen yoktun. HDP barajı filan geçmemişti, HDP gurubu da yoktu, sizin hiçbiriniz yoktu, yoktunuz biz bu yola çıktığımızda. Çözüm Süreci'ni Tayyip Erdoğan başlattı, AK Parti devam ettiriyor" - "Kabe'si Taksim olan, kıblesi Nişantaşı olanlardan Türkiye'ye de hayır gelmez, Kürtlere de hayır gelmez, bunu çok iyi bilmemiz lazım" - "Arkadaş sizin ne olduğunuz belli, ne yaptığınız belli. Sizin Kürtlere bir faydanız yok. Siz hep takoz oldunuz, hep engel oldunuz, hep baş ağrısı oldunuz. Biz hizmet yaptık" - "Çözüm Süreci'ni biz başlattık ve biz devam ettiriyoruz, yolun sonu biz 'geldi' dediğimizde ve sorun çözüldüğünde, mesele geride bırakıldığında yolun sonuna gelinecek"

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Şimdi birisi diyor ki 'Yolun sonuna gelindi.' Arkadaş, biz bu yola çıktığımızda sen yoktun. HDP barajı filan geçmemişti, HDP gurubu da yoktu, sizin hiçbiriniz yoktu, yoktunuz biz bu yola çıktığımızda. Çözüm Süreci'ni Tayyip Erdoğan başlattı, AK Parti devam ettiriyor" dedi. 

Seçim çalışmaları kapsamında, Gölbaşı'nın Karagedik köyünü ziyaret eden Akdoğan, Karagedik Kültür Merkezi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yeni bir seçime daha girdiğini ve karşılarında bir "cephe"nin bulunduğunu belirtti. Akdoğan, "Uzun zamandır harekete geçmiş durumda. Bir şer cephesi var. Bunların derdi aslında Türkiye'yle. Ama baktığımızda diyorlar ki 'Bu AK Parti'nin bir şekilde bileğini bükmemiz lazım, bu Tayyip Erdoğan'ı durdurmamız lazım.' Bunun için hepsi bir araya geldiler, yapmadık şey bırakmadılar. Ama başarılı olamadılar. Çünkü aziz milletimiz hep kendi iktidarına sahip çıktı. Çünkü bu iktidar, milletin iktidarıdır" ifadesini kullandı.

Akdoğan, AK Parti'nin yükselişinin durdurulmaya çalışıldığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bu seçimde yeni bir aktör piyasaya sürdüler. Diyorlar ki 'HDP barajı aşarsa AK Parti'yi durdururuz, Tayyip Erdoğan'ın önünü keseriz. Açık açık da söylüyorlar 'Biz, Tayyip Erdoğan'ı başkan yaptırmayacağız, AK Parti'nin iktidar olmasını engelleyeceğiz' diyorlar. Bu oyunu yine milletin bozması gerekiyor. Soruyorum size, şimdi bunlar birlikte hareket ediyorlar. HDP ile MHP  yan yana gelebilir mi? Yani MHP, Çözüm Süreci'ne destek verir mi? AK Parti olmazsa Çözüm Süreci olabilir mi?  

Şimdi birisi diyor ki 'Yolun sonuna gelindi.' Arkadaş, biz bu yola çıktığımızda sen yoktun. HDP barajı filan geçmemişti, HDP gurubu da yoktu, sizin hiçbiriniz yoktu, yoktunuz biz bu yola çıktığımızda. Çözüm Süreci'ni Tayyip Erdoğan başlattı, AK Parti devam ettiriyor. Sessiz devrimler hayata geçirdik, hangi birine destek oldunuz, hangi birine? Kürt meselesinde ret, inkar, asimilasyon politikaları vardı. İnsanlar 'Kürdüm' demeye korkuyordu, yargısız infazlar, faili meçhullere kadar her türlü kötü muameleler. Bütün bunlar geride kaldı. Bu ret, inkar, asimilasyon politikasına kim son verdi? Yani cezaevinde anne, çocuğuyla Kürtçe konuşamıyordu. Kürtçe okullar açılması, burslar açılması, enstitüler kurulması, hutbe verilebilmesi, vaaz verilebilmesi. Kürtçe'nin temel eserlerini ilk defa bu iktidar yayınladı. Eskiden deniyordu ki 'Devletin televizyonunda acaba 10 dakika Kürtçe yayın yapılabilir mi?' Bırakın 10 dakika yapmayı, özel kanalların yapmasını, bir kanal kurduk, kanal ve adına 'TRT Kürdi' dedik. Bunlar devrim niteliğinde adımlardı."

- "Şer cephesinin taşeronu olarak piyasaya atıldılar"

Eskiden Güneydoğu'da vatandaşını hor gören, hakkını vermeyen bir devlet algısı olduğunu ifade eden Akdoğan, şöyle devam etti:

"Şimdi ise bölgede hizmet eden devlet ve hükumet var. Ama zulüm eden, baskı yapan, yolunu kesen, haraç alan, çocuğunu dağa kaldıran bir örgüt var. Bu gerçeği görmemiz lazım. Devlet değişti, hükümet dev adımlar attı ama bugün Kürtlere kim zulüm ediyor? Kürde kim kötü muamele yapıyor? Sandığa giderken yolunu kim kesiyor, kim baskı yapıyor? Bunu da çok iyi görmek gerekiyor. İşte bunlar şimdi kalktılar, düne kadar bunlara her türlü hakareti yapan, Kürt meselesinde her türlü direnci gösteren şer cephesinin taşeronu olarak piyasaya atıldılar. Dediler ki 'Şimdi beni kullanın, bizi kullanın, ancak biz bunları durdururuz.' Yani CHP 'si, MHP'si dış odaklar durduramadı, ben durduracağım. Taşeronluğa soyundular, bunu çok iyi görmemiz lazım.

Kabe'si Taksim olan, kıblesi Nişantaşı olanlardan Türkiye'ye de hayır gelmez, Kürtlere de hayır gelmez, bunu çok iyi bilmemiz lazım. Din derslerini, Diyanet'i kaldırmayı vaat eden bir anlayış, Güneydoğu'nun o Müslüman insanına, hamuru maneviyatla yoğrulmuş insanına nasıl onun temsilcisi olabilir, nasıl söyleyecek sözü olabilir. Bu kandırmacayı görmemiz lazım."

"Bu örgüt, Marksist, Leninist, ateist bir örgüt. Var mı bir tane namaz kılanı?" görüşünü dile getiren Akdoğan, "Bu örgütün, tasallutu altında, vesayeti altında olan parti, binlerce insanın ölmesine sebep olan bu örgütün uzantısı olan parti, Batı'da bambaşka bir şey konuşuyor. Arkadaş sizin ne olduğunuz belli, ne yaptığınız belli. Sizin Kürtlere bir faydanız yok. Siz hep takoz oldunuz, hep engel oldunuz, hep baş ağrısı oldunuz. Biz hizmet yaptık" değerlendirmesinde bulundu.

Yalçın Akdoğan, "Çözüm Süreci'ni biz başlattık ve biz devam ettiriyoruz, yolun sonu biz 'geldi' dediğimizde ve sorun çözüldüğünde, mesele geride bırakıldığında yolun sonuna gelinecek" dedi.

Milletin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a ve AK Parti'ye güven duyduğu için sürece de inandığına dikkati çeken Akdoğan, "Sen kiminle yapacaksın? MHP ile mi yapacaksın? Siz yokken biz bu işi başlattık, siz daha ortalıkta yokken 30-40 yıl önce bu meseleleri biz konuşuyoruz. Sadece AK Parti varken değil, biz bu meselenin dertlisiyiz, bu yolun sevdalısıyız. İnsanca bir yaşamı hazırlayacağız, yeni Türkiye bu demek" şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından, Karagedik Camisi'nde cuma namazını kılan Akdoğan, köyde ağaç dikti. Akdoğan, daha sonra ilçe merkezine geçerek, Cumhuriyet Caddesi'nde esnaf ziyaretinde bulundu. Akdoğan'a, ziyaretleri sırasında AK Parti Ankara 1. bölge milletvekili adayı Mücahit Arslan da eşlik etti.