Başbakan Yardımcısı Akdoğan:

Başbakan Yardımcısı Akdoğan:
Başbakan Yardımcısı Akdoğan:
- "İmam hatiplilere hep ölü yıkayıcısı muamelesi yaptılar. Görelim bakalım imam hatipler cenaze mi yıkar, yoksa bu karanlık zihniyeti mi yıkarlar? Hep beraber göreceğiz. Bu karanlık zihniyet tarih olacak" - "(Dünya 5'ten büyüktür) demek için, İsrail'e katil diyebilmek için, Suriye'deki zalime zalim diyebilmek için, Mısır'daki darbeye darbe diyebilmek için, büyük bir yürek sahibi olmak için imam hatiplerdeki eğitime ihtiyaç var. İmam hatipler bunu kazandırıyor"

KIRIKKALE (AA) - Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "İmam hatiplilere hep ölü yıkayıcısı muamelesi yaptılar. Görelim bakalım imam hatipler cenaze mi yıkar, yoksa bu karanlık zihniyeti mi yıkarlar? Hep beraber göreceğiz. Bu karanlık zihniyet tarih olacak" dedi.

Kırıkkale İmam Hatip Mezunları Derneğince 17 Ağustos Spor Salonu'nda düzenlenen "İmam Hatipliler Gecesi"ne katılan Akdoğan, eski Türkiye 'yi dönmek isteyenlerin, imam hatip ve meslek liselerinin önünü kesmek için "1+8+3" eğitim modelini getirmeyi planladığına dikkati çekti.

Akdoğan, başörtülü insanları 28 Şubat döneminde "ya sev, ya terk et" söylemiyle dışlandığını ifade ederek, şimdi bazı muhalefet partilerinin, o dönemi tekrar getirmeye çalıştığını anlattı.  

Akdoğan, 28 Şubat zihniyetinin imam hatiplilere hayat hakkı tanımadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"İmam hatiplileri hep ölü yıkayıcısı muamelesi yaptılar. Görelim bakalım imam hatipler cenaze mi yıkarlar, yoksa bu karanlık zihniyeti mi yıkarlar? Hep beraber göreceğiz. Bu karanlık zihniyet tarih olacak. Evet 60 binlere düşen imam hatipleri bugün bir milyona çıkardık. İnşallah daha iyi noktalara gelecek. Bunların zihniyeti, işte o 28 Şubat'ına Türkiye'yi geri döndürmeye çalışan, din dersini kaldırmaya çalışan, diyaneti kapatmaya çalışanların zihniyeti. Partinin ismine bakmayın, hepsi aynı zihniyettir. Biri Türkçe ezan peşinde koşuyordu. Biri Kürtçe ezan peşinde koşuyor." 

- "Kızlarımız çok göz yaşı döktü"

Türkiye'nin her alanda çok iyi bir noktada olduğunu ancak bazılarının bu kazanımları kaybettirmek istediğine dikkati çeken Akdoğan, bunlara kesinlikle izin verilmemesi gerektiğini bildirdi.

Akdoğan, kazanılan hakların büyük mücadele sonucu elde edildiğini vurgulayarak, "Kızlarımız çok göz yaşı döktü. İmam hatipli yavrularımız çok göz yaşı akıttı. Hep itildiler, kakıldılar, ötelendiler. Şimdi biz istiyoruz ki ötekisi olmayan, kimsenin horlanmadığı, dışlanmadığı bir yeni Türkiye inşa edelim. Herkesin evsahibi olduğu, herkesin birinci sınıf vatandaş olduğu, onurlu bir Türkiye inşa edelim" dedi.

Siyaseti; ahlaki, insani ve vicdani bir duruş için yaptıklarını ifade eden Akdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ahlaki, insani ve vicdani duruşun en iyi öğrenileceği yer imam hatiplerdir. Bugün bütün dünyanın buna ihtiyacı var. 'Dünya 5'ten büyüktür' demek için, İsrail'e katil diyebilmek için, Suriye'deki zalime zalim diyebilmek için, Mısır'daki darbeye darbe diyebilmek için, büyük bir yürek sahibi olmak için imam hatiplerdeki eğitime ihtiyaç var. İmam hatipler bunu kazandırıyor. Biz de onlardan aldığımız güçle ve ilhamla bütün bölgelere bu hakikati haykırıyoruz. Mazlumların gür sesi olmaya çalışıyoruz."