Başbakan Yardımcısı Akdoğan:

Başbakan Yardımcısı Akdoğan:
Başbakan Yardımcısı Akdoğan:
- "Karayılan çıkmış 'Biz tehdit etmiyoruz' diyor. Sen onu benim külahıma anlat, Güneydoğu'da kapı kapı geziyorsunuz, insanlara haraç mektupları gönderiyorsunuz, üstünde HPG damgası var" - "Ondan sonra da neymiş, 'Ben güçlenirsem demokrasi gelişir'. Öyle bir şey yok, bunların güçlenmesi demokrasiyi geliştirmiyor. Sıkıştığında hemen terör örgütü arkasından konuşmaya başlıyor. Bunun için diyorum ki, 'HDP'nin barajı geçmesi büyük riskler barındıran bir durumdur" - "Bu hastalıklı örgütün vesayeti altındaki bu partinin güçlenmesi, siyaset kurumunu şantaja açık hale getirir, demokrasiyi zedeler, siyaseti terörize eder. Çünkü bu şiddetle yoğrulmuş bir yapıdır"

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Karayılan çıkmış 'Biz tehdit etmiyoruz' diyor. Sen onu benim külahıma anlat, Güneydoğu'da kapı kapı geziyorsunuz, insanlara haraç mektupları gönderiyorsunuz, üstünde HPG damgası var" dedi.

Akdoğan, Şereflikoçhisar ilçesinde  AK Parti bölge mitingindeki konuşmasında, 7 Haziran'daki milletvekili genel seçiminin büyük bir mücadelenin önemli bir kilometre taşı olduğunu söyledi. Bu mücadelenin tarafları bulunduğunu belirten Akdoğan, yeni Türkiye'de derin devlet yapılanmalarına asla yer olmayacağını sadece milletin dediğinin olacağını dile getirdi. 

CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu 'nun SSK Genel Müdürü iken SSK emeklisinin geceden kuyruğa girdiğini dile getiren Akdoğan, insanların kuyruklarda öldüğünü ve kurumun o dönemde iflas ettiğini anlattı.

Akdoğan, Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı, "Türkiye Ekonomik Yükseliş Projesi"ne değinerek, "Megakentler yapacaklarmış. Biz, bunu iki seçim önce söyledik ve yapıyoruz. 2019'a kadar bizim bu dönemde yapacağımız şeyleri de 2035'e kadar yapacaklarını söylüyorlar. Bunlar palavra siyaseti yapıyor, üfürükçü bunlar, Paralel Yapı üflüyor, bunlar oynuyor" diye konuştu.

Kendi ülkesine tuzaklar kuran, milli kurumlarını çökertmeye çalışan, milletin iradesine tasallut eden bu ihanet şebekesinin şu anda bunları kullandığına işaret eden Akdoğan, bir şer cephesinin bulunduğunu, amaçlarının kazanmak değil AK Parti'ye seçimi kaybettirmek olduğunu ve buna izin vermeyeceklerini vurguladı.

- "Taşeronu oldukları için o açıklamayı yaptılar"

Düne kadar birbirine her türü lafı söyleyen partilerin şimdi HDP'nin kuyruğuna takıldıklarını ve bir proje geliştirdiklerini belirten Akdoğan, şöyle devam etti:

"Bu dış tezgahtır. Şimdi HDP'yi bir proje olarak ortaya attılar, onu parti olarak seçime soktular, 'Seni destekleyeceğiz, sen barajı geçersen AK Parti'yi durdururuz' dediler. Onlar da hemen ilk gün ' Tayyip Erdoğan 'ı başkan yaptırmayacağız' dedi. Niye? O cephe, AK Parti karşıtı bir cephe, Tayyip Erdoğan karşıtı bir cephe. Onun taşeronu oldukları için o açıklamayı yaptılar. Eskiden 'Muhtar bile olamaz' diyorlardı şimdi 'Başkan yaptırmayız' diyorlar, bunlar aynı zihniyet."

HDP ile "terör bitsin" diye görüştüklerinin altını çizen Akdoğan, bunların terör örgütünün vesayetinde bulunduğunu, terör örgütünün kuklası olduğunu söyledi.

Akdoğan, Doğu'da, Güneydoğu'da milletin siyasetçilere oy verdiğini sandığını fakat "elinde silahı olan adamın sözünün geçtiğini" dile getirdi.

- "Bu partinin güçlenmesi siyaset kurumunu şantaja açık hale getirir"

"HDP'nin milletvekili listelerini Kandil'in ve örgütün belirlediğini" ifade eden Yalçın Akdoğan, şunları söyledi: 

"Bu yüzden HDP'ye oy vermek, 'Demokrasiye güç katmak' anlamına gelmiyor. Selahattin Demirtaş'ın yüzde 10'u geçince milleti sokağa dökmeyeceğinin garantisi var mı? Ortada bir terör örgütü var, orada duruyor ve milleti tehdit ediyor. Şimdi Karayılan çıkmış 'Biz tehdit etmiyoruz' diyor. Sen onu benim külahıma anlat, Güneydoğu'da kapı kapı geziyorsunuz, insanlara haraç mektupları gönderiyorsunuz, üstünde HPG damgası var. 'Şu partiyi bırakın, bu partiye geçin' diye tehdit ediyorsunuz. 

Ondan sonra da neymiş 'Ben güçlenirsem demokrasi gelişir'. Öyle bir şey yok, bunların güçlenmesi demokrasiyi geliştirmiyor. Bu hastalıklı örgütün vesayeti altındaki bu partinin güçlenmesi siyaset kurumunu şantaja açık hale getirir, demokrasiyi zedeler, siyaseti terörize eder. Çünkü bu şiddetle yoğrulmuş bir yapıdır. İşte sıkıştığında hemen terör örgütü arkasından konuşmaya başlıyor. Bunun için diyorum ki, HDP'nin barajı geçmesi büyük riskler barındıran bir durumdur."

Yalçın Akdoğan, Kürt meselesinde hangi adım atıldıysa hepsini AK Parti'nin yaptığını, HDP'nin ise hep engel olduğunu, tehdit ettiğini ve bunları Kürtlerin çok iyi bildiğini belirtti.

AK Parti olduğu sürece Çözüm Süreci'nin, yeni anayasanın, güven ve istikrarın olacağına işaret eden Akdoğan, bu yüzden 7 Haziran seçimlerinde herkesin sandığa gitmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Mitinge Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, AK Parti Ankara milletvekili adayları, parti teşkilatı ile Şereflikoçhisar Belediye Başkanı Ferda Polat da katıldı.