Başbakan Yardımcısı Akdoğan:

Başbakan Yardımcısı Akdoğan:
Başbakan Yardımcısı Akdoğan:
- "AK Parti bütün şehirlerde oyunu artırdı. MHP hiçbir ilde birinci olamadı, Osmaniye'de bile. Biz sadece 3 şehirde milletvekili çıkaramadık. CHP 34 şehirde milletvekili çıkaramadı. MHP 57, HDP ise 60 şehirde milletvekili çıkaramadı. Peki siz Türkiye'nin yarısından fazla şehirde milletvekili çıkaramıyorsanız, nasıl Türkiye partisi olacaksınız, nasıl Türkiye'yi kucaklayacaksınız"

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "AK Parti bütün şehirlerde oyunu artırdı. MHP hiçbir ilde birinci olamadı, Osmaniye'de bile. Biz sadece 3 şehirde milletvekili çıkaramadık. CHP 34 şehirde milletvekili çıkaramadı. MHP 57, HDP ise 60 şehirde milletvekili çıkaramadı. Peki siz Türkiye'nin yarısından fazla şehirde milletvekili çıkaramıyorsanız, nasıl Türkiye partisi olacaksınız, nasıl Türkiye'yi kucaklayacaksınız" dedi.

Akdoğan, partisinin Gölbaşı ilçe teşkilatını ziyaretinde yaptığı konuşmada, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nin sonuçlarının herkese hayırlı olması temennisinde bulundu.

Seçim sürecinde emeği geçen parti teşkilatının tüm kademelerine teşekkür eden Başbakan Yardımcısı Akdoğan, AK Parti'nin 1 Kasım seçimlerinde tarihi bir zafer kazandığını belirtti.

Akdoğan, kazanılan bu zafere sadece Türkiye'nin sevinmediğini, bu başarının Makedonya, Bosna Hersek, Arnavutluk, Filistin ve Somali gibi dünyanın pek çok ülkesindeki insanları da mutlu ettiğini aktardı. 

Bu başarının ve teveccühün AK Parti'ye büyük sorumluluk yüklediğine işaret eden Akdoğan, "Hem Türkiye'nin mukadderatı bu seçimlerle belirlendi hem de Türkiye artık bölgesel bir güç olduğu için bölgedeki insanlar da komşularımız da Türkiye'den medet umuyorlar. Türkiye güçlü ve istikrarlı olsun istiyorlar. Bundan dolayı bütün bölge halkları da Türkiye'deki seçimleri yakından takip ettiler" diye konuştu.

Başbakan Yalçın Akdoğan, bu seçimde birçok anlayışın çöktüğünü, AK Parti'nin iktidara gelmesini engellemek için yapılan tüm kampanyaların ve saldırıların, halkın gösterdiği irade neticesinde boşa çıktığını vurguladı.  

AK Parti'nin Türkiye'nin geleceği için ne kadar önemli olduğunun 7 Haziran seçimlerinden sonra anlaşıldığına dikkati çeken Akdoğan, şunları söyledi:

"AK Parti bütün şehirlerde oyunu artırdı. MHP hiçbir ilde birinci olamadı, Osmaniye'de bile. Biz sadece 3 şehirde milletvekili çıkaramadık. CHP 34 şehirde milletvekili çıkaramadı. MHP 57, HDP ise 60 şehirde milletvekili çıkaramadı. Peki siz Türkiye'nin yarısından fazla şehirde milletvekili çıkaramıyorsanız, nasıl Türkiye partisi olacaksınız, nasıl Türkiye'yi kucaklayacaksınız." 

- "Vatandaş, uzlaşmadan kaçan partileri cezalandırdı"

Yalçın Akdoğan, seçim sürecinde halkın söylediği her şeyi yaptıklarını belirterek, vatandaşların, uzlaşmadan kaçan, inatlaşan, her şeye "hayır" diyen ve sorumlu davranmayan partileri cezalandırdığını kaydetti.

Uzlaşma kültürünün gelişmesi gerektiğine vurgu yapan Akdoğan, "Türkiye'nin menfaati için birlikte hareket edebilmek, masada oturup konuşabilmek, uzatılan ellerin havada kalmaması, bunlar çok büyük önem taşıyor. Konu ne olursa olsun, iktidarıyla muhalefetiyle hareket edebilmek önemli. Yeni anayasa tartışmalarına kadar, ülkenin önemli milli meseleleri, ne varsa bütün bunlarda bir araya gelebilmemiz, birlikte hareket etmemiz önemli" değerlendirmesinde bulundu.