Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Midyat'ta

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Midyat'ta
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Midyat'ta
- Kurtulmuş: - "İnşallah Suriye'de hür ve özgür bir Suriye oluştuktan sonra, bütün bölge halkları emniyet içerisinde, kendi memleketlerinde olduktan sonra, bütün bu bölge halkları olarak emniyetli bir Ortadoğu'yu kuracağız. Barış içerisinde, huzur içerisinde güçlü bir şekilde hep beraber olacağız"

MİDYAT (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "İnşallah Suriye'de hür ve özgür bir Suriye oluştuktan sonra, bütün bölge halkları emniyet içerisinde kendi memleketlerinde olduktan sonra, bütün bu bölge halkları olarak emniyetli bir Ortadoğu 'yu kuracağız. Barış içerisinde, huzur içerisinde güçlü bir şekilde hep beraber olacağız" dedi. 

Numan Kurtulmuş, AFAD tarafından kurulan Midyat Barınma Merkezi'indeki iftarda konuştu. İftar sofrasında Irak ve Suriyeli mağdurlarla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Kurtulmuş, " Türkiye olarak Suriye ve Irak'tan gelen mülteci kardeşlerimize kapılarımız aşmaktan dolayı ve Türkiye olarak insani yardımda en cömert ülke olmamızdan dolayı elbete bundan büyük bir gurur duyuyoruz" diye konuştu. 

Türkiye Devleti ve halkı olarak ellerinden gelen her türlü desteği mültecilere sağlamaya devam edeceklerini ifade eden Kurtulmuş, şöyle devam etti: 

"Elimizde yarım ekmeğimiz varsa, yarım lokmamız varsa bunu elbette paylaşacağız. Ancak mesele bizim burada sadece siz değerli misafirlerimize iyi evsahipliği yapmamızdan da ibaret değildir. Fakat arzu ederiz ki bunun çok ötesinde inşallah en kısa sürede Suriye'de ve Irakt'a yaşanan bu insanlık trajedileri sona erer ve en kısa zamanda her biriniz kendi memleketlerine salimen, emniyetli bir şekilde geri dönersiniz. Biz de sizleri misafir ettiğimiz dostlar olarak hatırlarız ve  siz de Türkiye'yi dost elini size uzatmış bir ülke olarak hatırlarsınız."

Türkiye'nin, bütün dünyanın gözleri önünde yaşanan trajediye seyirci kalmadığının altını çizen Kurtulmuş, "Dostlarımıza, kardeşlerimize kapılarımızı açtık, gönüllerimizi açtık, sofralarımızı açtık. İnşallah Suriye'de hür ve özgür bir Suriye oluştuktan sonra, bütün bölge halkları emniyet içerisinde kendi memleketlerinde olduktan sonra, bütün bu bölge halkları olarak emniyetli bir Ortadoğu'yu kuracağız. Barış içerisinde, huzur içerisinde güçlü bir şekilde hep beraber olacağız" diye konuştu. 

Kurtulmuş, AFAD'ın büyük hizmetler yaptığını, 2 milyona yakın Suriyeli ve Iraklı mültecilere 6 milyar dolara yakın bir para harcandığına dikkati çekerek, "Kardeşliğimizi gösterdiğimizden dolayı iftihar ediyoruz" dedi. 

Bütün dünyanın, yaptığı bu büyük hizmetten dolayı Türkiye'yi takdirle andığını ifade eden Kurtulmuş, "Ancak biz dünyada ekonomik durumu iyi olan ülkeleri, bütün bölge halklarımızı ve bütün dünyadaki güçlü devletleri de Türkiye'nin yapmış olduğu bu yardıma desteğe çağırıyoruz. Onları da bu mülteci sorunlarına karşı duyarsız olmamaya davet ediyoruz" diye konuştu.

Kurtulmuş, hiç kimsenin mülteci durumuna düşmediği bir dünyanın kurulmasını istediklerini söyleyerek, "Bütün insanların kendi aileleriyle, komşularıyla, eşleriyle, dostlarıyla huzur ve barış içinde yaşamasını istiyoruz. Bu mübarek ramazan günlerinin özellikle coğrafyamıza, İslam dünyasına yeniden bütün bunları hatırlamaya vesile olmasını diliyoruz" diye konuştu.

Ramazanın barış ve esenlik getirmesini dileyen Kurtulmuş, "İnşallah gelecek olan bayramın da sadece Ramazan Bayramı değil, bütün Müslüman coğrafya başta olmak üzere bütün insanlık dünyası için barışın bayramı olmasını diliyorum" dedi.