Başbakanlık İzmir Ofisi açıldı

Başbakanlık İzmir Ofisi açıldı
Başbakanlık İzmir Ofisi açıldı
- Başbakan Davutoğlu: - "Siyasi irademiz, İzmir'i hükümetimizin karar merkezlerinden biri haline getirmektir. Bu çerçevede de Ankara ve İstanbul ile birlikte önemli karar mercilerinden, mekanlarından biri İzmir olacaktır" - "İstiklalimizin mühür şehri, tarihimizin ufuk şehri, merkezi yönetimin de önemli sac ayaklarından biri olacak"

İZMİR (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık İzmir Ofisi'nin açılmasına ilişkin, "Siyasi irademiz, İzmir'i hükümetimizin karar merkezlerinden biri haline getirmektir. Bu çerçevede de Ankara ve İstanbul ile birlikte önemli karar mercilerinden, mekanlarından biri İzmir olacaktır" dedi.

Davutoğlu, Başbakanlık İzmir Ofisi'ni hizmete açmasının ardından incelemelerde bulundu.

Burada konuşan Davutoğlu, kendisi için özel bir günün yaşandığını belirterek, "Çünkü İzmir'i tanıyıp da İzmir'i sevmemek mümkün değil. İzmir'i tanıyıp da tarihimizin içindeki önemli rolünü hissetmemek mümkün değil" diye konuştu.

İzmir'in milletin batıya doğru ufkunu gösteren bir şehir olduğunu söyleyen Başbakan Davutoğlu, geçmişte Asya'dan gelen boyların buraya yerleştiğini ve buradan Akdeniz ve Avrupa'ya uzandığını anlattı.

Kentin, 16. yüzyılda Akdeniz'in Türk gölü haline gelmesinin ardından merkez bir şehir olduğunu ifade eden Davutoğlu, daha sonra devletin küçülmeye başladığında Balkanlar'dan, Girit'ten, Libya'dan, Kuzey Afrika'dan Anadolu'ya geri dönme çabası olan tüm ecdat yadigarı soydaşların geldiği ilk durak olduğunu söyledi.

Bu nedenle kenti "küçük bir Türkiye" olarak nitelendiren Başbakan Davutoğlu, şehrin tarihi öneminin de açık olduğunu vurguladı. "En büyük hususiyeti tabii Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde istiklalimizin İzmir'de bir daha hiçbir zaman kaybedilmemek üzere tarihe bir mühür olarak vurulmuş olmasıdır" diyen Davutoğlu, Atatürk, Hasan Tahsin ve tüm istiklal şehitlerini rahmetle andıklarını belirtti. İzmir'i onlardan bir yadigar olarak gördüklerini dile getiren Davutoğlu, bunun gelecek nesillere de çok iyi aktarılması gereken bir miras olduğunu kaydetti.

Başbakanlık görevine geldikten sonra her şehir için özel tasavvurlarının olduğunu, İzmir için de Başbakanlık Ofisi'nin açılmasını istediğini belirten Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın başbakanlığı döneminde Başbakanlık İstanbul Ofisi'ni açtığını anlattı.

Başbakanlık İzmir Ofisi açılmasını istişare ettiği Erdoğan'ın kendisine büyük destek verdiğini aktaran Ahmet Davutoğlu, "Böylece istiklalimizin mühür şehri, tarihimizin ufuk şehri merkezi yönetimin de önemli sac ayaklarından biri olacak. Üçlü bir sac ayağı Ankara, İstanbul ve İzmir bu anlamda, bundan sonra Bakanlar Kurulu'ndan arkadaşlarımızın burada toplanması, gerektiğinde belki Bakanlar Kurulumuzun toplanması, yine yurtdışından gelen misafirlerimizin İzmir'de ağırlanması ve mümkün olan en sık aralıklarla İzmir'e gelerek burada bazı toplantıları gerçekleştirmem, her an İzmir'imizi ülke gündemine getirecek, ülke gündemini de İzmir'e taşıyacak" diye konuştu.

- "Batı ufuk şehri"

Yeni Türkiye vizyonunun en önemli yansıma alanlarından birinin İzmir olacağına yönelik düşüncesini paylaşan Başbakan Davutoğlu, İzmir'in Anadolu ve Asya hinterlandı ile Avrupa'yı ve Akdeniz'i birleştiren özel bir konuma sahip olduğunu söyledi.

İzmir-İstanbul otoyolu, İzmir-Ankara hızlı treni ve Çandarlı Limanı ile entegre bir projenin hayata geçeceğini, demiryollarının, karayollarının, hava ulaşımının ve limanın İzmir'de birleşeceğini ifade eden Davutoğlu, tüm bu yatırımların İzmir'i batı ufuk şehri haline dönüştüreceğini bildirdi.

İzmir'in eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in demokrasi hareketinde oynadığı rol açısından da siyasetin tüm değerlerini yansıtan bir şehir olduğunun altını çizen Davutoğlu, çok kapsamlı bir çalışmanın ardından mevcut mekanın Başbakanlık İzmir Ofisi olarak hazırlandığını söyledi.

Mekanın kentin her iki yakasına da hakim olduğuna dikkati çeken Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

 "Belki ileride tekrar yeni düzenlemeler olabilir ancak her ne suretle olursa olsun mekan kadar önemli olan esas itibarıyla siyasi irade ve niyettir. Siyasi irademiz İzmir'i hükümetimizin karar merkezlerinden biri haline getirmektir. Bu çerçevede de Ankara ve İstanbul ile birlikte önemli karar mercilerinden, mekanlarından biri İzmir olacaktır. Bu mekanın, binanın İzmir'imizin güzel kararlarına mesnet teşkil edecek mekanlardan biri olmasını diliyorum. İnşallah burada alınan kararlar hem İzmir için hem ülkemiz için hayırlı sonuçlar doğuracaktır. Bu bina Başbakanlık ofisidir yani ben geldiğimde makam olarak, Başbakanlık burada ama ben olmadığım durumda da bakanlarımız, Başbakanlık bürokrasisinin buradaki uzantıları, danışmanlar ve diğer Başbakanlık bürokrasisinin buradaki yansımaları her an hizmet verecek. Başbakanlık binası İstanbul'da ve Ankara'da nasıl aktif olarak çalışıyorsa ve sürekli faaliyetlere, hizmetlere devam ediyorsa İzmir binası da aynı şekilde bu hizmetleri sürdürecektir." 

- Eroğlu kendi yaptığı resmi hediye etti

Konuşmasının ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ebru sanatıyla yaptığı bir resmi Başbakan Davutoğlu'na hediye etti.

Normalde hediye kabul etmediğini hatırlatan Başbakan Davutoğlu, "Veysel Bey'in el ürünü olduğu için alıyorum ve bunu burada sergileyeceğiz" dedi.

Bakan Eroğlu'nun yaptığı eseri bir meydan okuma olarak gördüğünü ve bundan sonra da her bakandan bir sanat eseri beklediğini ifade eden Davutoğlu'nun, "Belki bu bakanlık şartlarından biri de olur. Bu bir şiir olur, bir resim olur ya da bir tünel olur" diye espri yaptı. Davutoğlu, Eroğlu'nun eserinin Başbakanlık İzmir Ofisi'ne asılması talimatını da verdi.

Öte yandan Başbakanlık İzmir Ofisi'nin açılışında davetlilere bazı ikramlarda da bulunuldu. Bunların arasında İzmir'e özgü yiyeceklerle "boyoz" da yer aldı.