Başkan Acehan, öğrencilerin Konya gezisine eşlik etti

Başkan Acehan, öğrencilerin Konya gezisine eşlik etti
Başkan Acehan, öğrencilerin Konya gezisine eşlik etti
- YHT ile Çubuk'tan Konya'ya giden Çubuk Akademi öğrencilerinin gezisine, Başkan Acehan da eşlik etti

ANKARA (AA) ? Çubuk Belediyesi tarafından düzenlenen "Çubuk Akademi'den Konya'ya Vuslat Yolculuğu" gezisinin ikinci gününde Belediye Başkanı Tuncay Acehan ve eşi Müberra Acehan da öğrencilere eşlik etti.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, bir süre önce okullarında başarılı lise öğrencileri arasından seçilerek kurulan "Çubuk Akademi"  eğitim ve öğretim çalışmalarını sürdürüyor. 

Akademi öğrencilerine yönelik eğitim ve kültür gezisi kapsamında hazırlanan "Çubuk Akademi'den Konya'ya Vuslat Yolculuğu" devam ediyor.  Yüksek Hızlı Trenle (YHT) Konya'ya giden 100 öğrencinin devam eden programına, Başkan  Tuncay Acehan ve eşi Müberra Acehan da eşlik etti.

YHT ile Çubuk'tan Konya'ya eşiyle gelen Başkan Acehan, öğrencileri yalnız bırakmamak ve onların her zaman yanında olduğunu hissettirmek için geziye eşlik ettiğini söyledi.

Çubuk Akademi'nin var oluş nedeninin ilçedeki eğitim ve öğretimdeki başarıyı artırmak olduğunu belirten Acehan, "Çubuk Akademi eğitim ve öğretimine konferanslar ve bazı eğitimsel faaliyetlerle başladı. Biz Çubukumuzda özel yetenek sahibi, özellikle de sanatta, müzikte veya kendi okulunda başarılı ve yetenekli öğrencilerden bir grup oluşturduk. Bu öğrencilerimizi yıllar boyu izleyerek, onların kendilerini geliştirmeleri için imkanlar vereceğiz.  Geziler, oturumlar, tiyatrolar gibi imkanlar sağlayacağız. Bu yolla da ilçemizde gelişme istikameti gösteren çocuklarımızın önünü açacağız" diye konuştu.

Bu tür gezilerin hem yurtiçinde hem de yurtdışında devam edeceğini vurgulayan Acehan, "Benim gördüğüm kadar öğrenciler çok mutlu. Gezmek, görmek insanın bilgisini ve deneyimini artıran önemli bir vasıtadır. Bununda iyi bir şekilde bu gezide sağlandığına inanıyorum. İlk geziye özellikle Konya'dan başladık. Çünkü Konya insanlık tarihi açıdan önemli medeniyetlere sahne olmuş, oldukça zengin bir kültürün izlerini bağrında taşıyan, Mevlana gibi yetiştirdiği İslam büyükleri ile gönülleri fetheden, müze şehir kimliğine sahip olan istisna bir şehirdir" ifadesini kullandı.

Çubuk Akademi öğrencileri ile yakından ilgilenen Acehan, öğrencilerle bir süre sohbet etti. Acehan, daha sonra öğrencilerle Mevlana Müzesi, Yeşil Türbe, Şems-i Tebrizi Türbesi, Alaaddin Tepesi Cami ve Sarayı, Karatay Medresesi Müzesi, İnce Minareli Medrese, Sille, Japon Parkı, Kapı Cami, Üçler Mezarlığı ve Sultan Selim Cami'sini ziyaret ederken, Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi'nde yapılan sema programını izledi.

Öğretmenleri ve rehber eşliğinde Konya'nın tarihi ve turistik yerlerini tek tek gezen Çubuk Akademi öğrencileri, Konya'nın manevi havasını teneffüs ederken, alışveriş yapma fırsatı da buldu.  Gezdikleri yerleri kimi cep telefonuna kaydetti.

Kendileri için düzenlenen gezi için Başkan Acehan ve ekibine teşekkür eden öğrenciler, gezide hayatları boyunca unutamayacakları anlar yaşadıklarını ve büyük mutluluk duyduklarını söyledi.