Başkentli çocuklar kortları sevdi

Başkentli çocuklar kortları sevdi
Başkentli çocuklar kortları sevdi
- ATK Tenis Akademisi Başkanı Kaya: "Kentin altyapısını büyük oranda karşılayan yaz ve kış okullarımızda, yılda, 4-16 yaş arası yaklaşık 3 bin çocuk eğitim alıyor" - "Yoga, drama, görsel sanatlar, oryantring ve ilk yardım gibi derslerle desteklenen yaz okulları sonrasında, çocuğun kişisel ve sosyal gelişiminde hızlı bir değişim gözleniyor"

ANKARA (AA) - Ankara Tenis Kulübü (ATK) Tenis Akademisi Başkanı Aytekin Kaya, bu yıl özellikle küçük yaş gruplarında tenise ilginin arttığını belirterek, oldukça yoğun bir sezon geçirdiklerini söyledi.   

Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 19 Mayıs Spor Kompleksi içindeki Ankara Tenis Kulübü'nün bünyesinde hizmet verdiklerini ve kentin altyapısının büyük oranda buradan karşılandığını dile getirdi.

Okullarda, yaz ve kış dönemlerinde olmak üzere yılda, 4-16 yaş arası yaklaşık 3 bin çocuğun eğitim aldığını anlatan Kaya, "5 yaş altı gruplarını geçen yıl başlattık ve çok verimli geçti. Bu programda çocuklara tenisi, sanki bir macera yaşıyorlarmış gibi oyunlarla öğretiyoruz, gerçekten çok eğleniyorlar" dedi.

Hem altyapı hem de yetişkin okullarının halka açık olduğunu anlatan Kaya, "Çocukları yaş gruplarına ve seviyelerine göre ayırıyoruz. 7-8 yaş grubunda her yıl uyguladığımız seviye tespit programıyla, yetenekli çocukları Ankara Tenis Kulübü'nün altyapısına veriyoruz. Kontenjan doluysa kentteki diğer kulüplere yönlendiriyoruz" diye konuştu.

 

-"Her kesimden öğrencimiz var"

Üçer haftalık 4 dönem yaptıkları yaz okuluna, bu yıl  yoğun talep olduğunu anlatan Kaya, şöyle devam etti:

"Yaz okullarında spor ve eğitimi birleştiriyoruz. Yoga, drama, görsel sanatlar, oryantiring ve ilk yardım gibi derslerle desteklenen yaz okulları sonrasında, çocuğun kişisel ve sosyal gelişiminde hızlı bir değişim gözleniyor. Doktor yönlendirmesiyle gelen, iletişim ve odaklanma problemi yaşayan, asosyal çocuklarda çok iyi geri dönüşler alıyoruz. Ailesinin zoruyla gelen çocuklar bile sonradan burayı çok seviyor. Her kesimden öğrencimiz var. Özel şoförle gelen de var, Keçiören, Demetevler'den gelen de."  

Tenisin bireysel bir spor gibi gözükmesine rağmen, antrenmanlarda grup çalışmalarının yoğun olduğunu vurgulayan Kaya, tenisin açık beceri sporu olduğunu söyledi.  

 

-"Bazen aileler endişeli geliyor"

Kaya, okul sisteminin zorladığı çocukların, bunun üstüne bir de bilgisayar başında çok fazla vakit geçirdiğini, bu nedenle hem fiziksel hem de sosyal alanda sıkıntı yaşadığını belirterek, "Çocuklar içine kapanık ve asosyal oluyor. Bize geldiğinde iletişim ve algı problemleri oluyor. Bazen en basit hareketi bile 4-5 kere anlatıyoruz. Bazen aileler endişeli geliyor ama kısa sürede çok olumlu geri dönüş yapıyorlar" diye konuştu.  

 

-Yoga ve drama 

Yaz okulu bünyesinde 4-16 yaş grubuna yoga ve drama dersleri veren Sema Yücel de bu iki dersin özellikle özgüven gelişimi konusunda fayda sağladığını söyledi.

Drama derslerini, eğitici masallar yoluyla işlediklerini anlatan Yücel, "Dostluk, arkadaşlık, dürüstlük, yardımlaşma gibi temaları, masallar yoluyla yaşatıyoruz. Bazen düşsel yolculuklar yapıp orada yaşadıklarımızla hayal gücünü geliştiriyoruz" dedi.

Çocukların eğlenerek öğrendiği drama dersleri sayesinde, grup halinde hareket etme, iletişim kurma, beden dilini kullanma becerilerini kazandıklarını kaydeden Yücel, "Yoga da çocukların vücutlarını tanımasını, doğru kullanmasını ve doğru nefes almalarını sağlıyor. Bu becerilerin erken yaşta doğru bir şekilde öğrenilmesi, gelecek yaşantılarında büyük fayda sağlıyor" ifadelerini kullandı.