Başkentte, bedelli askerlikte son gün yoğunluğu yaşandı

Başkentte, bedelli askerlikte son gün yoğunluğu yaşandı
Başkentte, bedelli askerlikte son gün yoğunluğu yaşandı
ANKARA (AA) - Başkentteki askerlik şubeleri önünde, bedelli askerlik başvurularının son gününde yoğunluk yaşandı.Mamak'ta bulunan askerlik şubesine...

ANKARA (AA) - Başkentteki askerlik şubeleri önünde, bedelli askerlik başvurularının son gününde yoğunluk yaşandı.

Mamak'ta bulunan askerlik şubesine gelen yükümlülerden Burak Aytan, yurtdışında olduğu için daha önce başvuramadığını belirterek, "Son güne kaldık ama hayırlı uğurlu olsun. İlk öğrendiğimiz günden beri çok sevindik, ne zamandır bekliyorduk böyle bi rşey olmasını. İnşallah ileri dönemlerde de diğer arkadaşlar için aynısı çıkar. Uygulamadan kesinlikle memnunuz, çünkü çok fazla insan birikmişti" dedi. 

Bedelli başvurusunu tamamlayan Barış Ünlü , uygulamadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bedel karşılığı çok uygun. Terhis belgesini aldık. Aslında birkaç gün gidip kamuflaj giymeyi arzu ederdim" ifadelerini kullandı. 

Fırat Köksal da uygulamayı hayata geçiren yetkililere teşekkürlerini ilettiğini söyledi. 

- Bedelli askerlik başvurularında son gün  

Bedelli askerlik uygulaması, mesai saati sonunda sona eriyor.

Uygulamadan, fiili askerlik hizmetine başlamamış ve 1 Ocak 1988'den (bu tarih dahil) önce doğan yükümlülerden istekli olanlar, askerlik şubelerine ya da yurtdışı temsilciliklerine başvurmaları ve 18 bin lira veya karşılığı kadar yabancı parayı peşin ödemeleri şartıyla faydalanıyor.  

Daha önce herhangi bir nedenle bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlarla bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce, "askerliğe elverişli değildir" raporu alanlardan istekli olanlar da bedelli askerlik hizmetinden yararlanabiliyor.  

Yükümlüler başvurularını şahsen veya vekaletnamesi olan avukatları aracılığıyla yapıyor.