Başkent'te Hatay Günleri

Başkent'te Hatay Günleri
Başkent'te Hatay Günleri
ANKARA (AA) - Hatay, 4 gün boyunca Başkent'te tanıtılacak.Hatay Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, Birlik Vakfı ve Hatay Güç...

ANKARA (AA) - Hatay, 4 gün boyunca Başkent'te tanıtılacak.

Hatay Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, Birlik Vakfı ve Hatay Güç Birliği'nce, Atatürk Kültür Merkezi'nde, Başkent'te Hatay Günleri düzenlendi. 

Etkinliğin açılışında konuşan Hatay Valisi Ercan Topaca, Hatay'ın çok zengin bir kültüre sahip olduğunu vurguladı. Hatay'ın barışın, huzurun, kardeşliğin ve hoşgörünün egemen olduğu bir kent olduğuna işaret eden Topaca, kentin farklı kültür ve mezheplere ev sahipliği yaptığını ifade etti.

Hatay Milletvekili Mehmet Öztürk de Hatay'ın medeniyetler şehri olduğunu belirterek "Hatay, dört büyük dinin temsilcileri ve her türlü etnik yapısı, ekonomisi, tarımı, yaylaları, misafirperverliği ve yemekleriyle Türkiye'nin en nadide şehridir" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise Hatay'ın 8 bin 500 yıllık tarihi geçmişiyle birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını dile getirdi. Şehrin tarihteki 23 medeniyetin 13'ünün yaşadığı Ortadoğu ve Anadolu'nun birleşme noktasında bulunduğuna dikkati çeken Savaş, herkesi kültür ve medeniyet şehri olan Hatay'a beklediklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek "Başkent'te Hatay Günleri''nin açılışı gerçekleştirildi.

8 Kasım'a kadar devam edecek etkinlikte Hatay tanıtılacak ve yörenin ürünler sergilenecek.