BELMEK kursiyerlerine İŞKUR'dan maddi destek

BELMEK kursiyerlerine İŞKUR'dan maddi destek
BELMEK kursiyerlerine İŞKUR'dan maddi destek
- Ankara Büyükşehir Belediyesi ile İŞKUR arasında imzalanan protokolle BELMEK kursiyerlerine günlük 20 lira destek sağlanacak

ANKARA (AA) - Ankara Büyükşehir Belediyesi ile İŞKUR arasında imzalanan protokolle Belediye Meslek Edindirme Kurslarına (BELMEK) katılanlara günlük 20 lira maddi destek sağlanacak.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İŞKUR Ankara İl Müdürlüğü ile imzalanan işbirliği protokolüyle "İstihdam İçin Mesleki Eğitim Projesi" hayata geçirildi. Bu kapsamda BELMEK'te aşçılık, giyim ve trikotaj branşlarında eğitimlere başlandı. 

Eğitim almaya başlayan BELMEK kursiyerlerine, İŞKUR tarafından günlük 20 lira ödenecek. Ayrıca eğitim süresince kursiyerlerin genel sağlık sigortası primleri de İŞKUR tarafından karşılanacak.

Açıklamada konuyla ilgili açıklamasına yer verilen Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Büşra Aldoğan, projeyle işsizliğin önüne geçilmesi, çeşitli branşlarda uzmanlaşmanın sağlanması ve çeşitli hobilerin bir mesleğe dönüştürülmesinin amaçlandığını ifade etti.

Kurslardan en çok, giyim branşına ilgi olduğunu belirten Aldoğan, 18 farklı noktada açılan giyim kursuna 352 kursiyerin devam ettiğini aktardı. İkinci olarak tercih edilen yemek kursunun 12 farklı noktada 218 kursiyerle hizmet vermeye başladığını bildiren Aldoğan, sadece 1 yerde açılan trikotaj kursunda ise 17 kursiyerin eğitim aldığına işaret etti. 

Projenin, gelecek yıldan itibaren belirlenecek branşlarla Belediye Teknik Eğitim Kurslarında (BELTEK) uygulanacağını belirten Aldoğan, işbirliği protokolü çerçevesinde kurslardan, 18 yaşını dolduran, herhangi bir yerden emekliliği bulunmayan ve aktif olarak sigortalı olmayanların faydalanabileceğini kaydetti.