Beypazarı'nda "gelin koçu" geleneği

Beypazarı'nda "gelin koçu" geleneği
Beypazarı'nda "gelin koçu" geleneği
- Kurban Bayramı'nda nişanlı çiftler arasında erkek tarafının, gelin adayına özenle süslenmiş koç gönderme geleneği Ankara'nın Beypazarı ilçesinde halen yaşatılıyor

ANKARA  (AA) - Kurban Bayramı'nda nişanlı çiftler arasında erkek tarafının, gelin adayına özenle süslenmiş koç gönderme geleneği Beypazara ilçesinde yaşatılmaya devam ediliyor. 

Beypazarı'nda Kurban Bayramı öncesi erkek tarafınca satın alınarak özenle süslenen "gelin koçları", davul zurna eşliğinde gelin adaylarının evine teslim edildi. 

"Gelin koçu" geleneğine uygun olarak nişanlısı için gösterişli bir koç satın alarak süsleyen damat adayı Emre Çelebi de nişanlısı Burcu Korkut'a Kurban Bayramı hediyesini geleneklere uygun davul zurna eşliğinde götürdü. 

Damat adayı Emre Çelebi, "gelin koçunun" Anadolu 'da asırları aşan bir gelenek olduğunu ve bu geleneğin Beypazarı'nda halen sürdüğünü belirterek, "Kurban Bayramı'na nişanlı girdiğimiz için nişanlıma bayram öncesinde koçu götürerek hediye ettik. Koç süslendi ve alnına da hediye edeceğimiz bileziği takıldı" dedi.

Gelin adayı Burcu Korkut da hayatında unutamayacağı anılardan birini yaşadığını söyledi.