Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Camiler ve Din Görevlileri Haftası
Camiler ve Din Görevlileri Haftası
- Çubuk'ta "Hz. Peygamber döneminden bugüne cami" konulu konferans verildi

ANKARA (AA) - Ankara'nın Çubuk ilçesinde Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla "Hz. Peygamber döneminden bugüne cami" konulu konferans düzenlendi.

Çubuk Müftülüğünce özel bir düğün salonunda düzenlenen konferans, Merkez Cami din görevlisi Ali Ayhan'ın Kuran'ı Kerim tilavetiyle başladı. 

İlçe Müftüsü Bilal Kara, konferansta yaptığı konuşmada, ilçede 215 din görevlisinin hizmet verdiğini belirtti.

İlçede 863 Kuran kursu, 75 de hafızlık eğitimi alan öğrenci bulunduğunu aktaran Kara, "Elbette bu sayı yeterli değil, bizim daha çok kadın ve çocukları camilere çekmemiz gerekmektedir. Bunun için de her bir din görevlisi arkadaşımız Peygamber varisi olarak hareket etmelidir" dedi.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Başkanı Doç. Dr. Özkan da kadınların toplumun yarısını oluşturduğunu ve geleceğin teminatı çocukların da ilk rehberleri olduğuna işaret etti.

Hz. Muhammed döneminde kadınların camilere gittiğini ve camilerde sohbetlere katıldığını hatırlatan Özkan, şunları kaydetti:

"Hz. Peygamber döneminde mescitler ne gibi fonksiyonlara bürünmüştür bunları bilmemiz gerekmektedir. Birincisi Mescid'i Nebevi ibadet evi, yani namaz kılma yeri olarak algılanmıştır. Hz. Peygamber bu mescitte toplumsal ve zihinsel dönüşümü sağlamak için toplumun önemli bir kısmını oluşturan çocukların, kadınların özellikle camiye gelmelerini önemsemiştir. Belki tuhaf gelebilir ama Peygamber döneminde toplumun yarısı kadınlar ve çocuklar tüm namazlara gelmişler, vaaz dinlemişler, hutbe dinlemişler, Hz. Peygamber'e soru sormuşlardır. Yetmemiş yine bu kadınlar İslam'ı daha doğru öğrenmek ve öğretmek amacıyla aziz Peygamberden bir gününü tahsis etmelerini istemişlerdir. Hz. Peygamber'den Emeviler dönemine kadar kadınlar tüm namazlara gelebilmişlerdir."

Konferansa, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Aslan, Çubuk Muhtarlar Derneği Başkanı Burhan Şan, vaizler, imamlar ve vatandaşlar katıldı.