CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç:
-"Bölgesel teşviki bırakmak zorundayız, sektörel teşvik getirmek zorundayız. Bunu yıllarca uyguladık, Türkiye üretimine çok büyük bir katkı sağlamadı. İl il değilde, hangi sektörlerde canlanma sağlanabilir onu göz önünde tutmalıyız. Mobilya sektörü bunlardan bir tanesi"

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç,  "Bölgesel teşviki bırakmak zorundayız, sektörel teşvik getirmek zorundayız. Bunu yıllarca uyguladık, Türkiye üretimine çok büyük bir katkı sağlamadı" dedi.

Koç, Altındağ Siteler Mobilyacılar Odası'nı ziyaretinde yaptığı konuşmada, sitelerin, mobilya sektörü alanında Türkiye'de ilk organize olmuş bölge olarak görüldüğünü belirterek, eski gücünü kaybettiğini savundu.

Haluk Koç, 35 yıl önce evlenirken mobilyalarını ve eşinin çeyizlerini sitelerden aldığını ve sitelerin önceki halini de çok iyi bildiğini vurgulayarak, "Bilgi, teknoloji, küresel rekabet çağındayız. Türkiye'nin ihracatında mobilyanın payı yüzde 1. Sitelerin hem eski gücünü tekrar kazanması, hem yurt dışındaki, yurt içindeki alanlarla rekabet edebilmesi için biraz daha akılcı davranmak gerekiyor" diye konuştu. 

Türkiye'deki teşvik politikasını eleştiren ve teşvikin yıllardır bölgesel gelişmişlik üzerine uygulandığını, bu uygulamaya kendilerinin de karşı çıktığını belirten Koç, "Bölgesel teşvikle, güçlüyü daha güçlü, zayıfı daha zayıf hale getirir bir politika izledik. Hiç kimse ayranım ekşi demez, ama yanlıştan dönmek doğruyu bulmak bir erdemdir" ifadesini kullandı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun açıkladığı seçim bildirgesi hakkında bilgi veren Haluk Koç, iktidara laf yetiştirme derdinde olmadıklarını, dört ayaklı bir program açıkladıklarını anlattı.

 Bunlardan ön önemlisinin ise gelir dağılımındaki adaletsizliği dengelemek olduğunu savunan Koç, şunları söyledi:

"Ben ticareti çarka benzetirim, bütün dişliler yerinde olursa çark dönmeye başlar. Bölgesel teşviki bırakmak zorundayız, sektörel teşvik getirmek zorundayız. Bunu yıllarca uyguladık, Türkiye üretimine çok büyük bir katkı sağlamadı. İl il değilde, hangi sektörlerde canlanma sağlanabilir onu göz önünde tutmalıyız. Mobilya sektörü bunlardan bir tanesi. Dünyayla rekabet edecek tecrübemiz var, araştırma geliştirmenin üniversiteyle olması gerekir. Bilgiyi teknoloji Ar-Ge'nin içine katmadıkça, üretimi çeşitlendiremeyiz. Siteler sanayi bölgesi olmak zorundadır, sanayi bölgesine tanınan ayrıcalıklardan mutlaka faydalanmalıdır."

Mobilya sektörünün de ihtiyaçlara göre kendisini yenilemesini isteyerek, "Babadan kalma yöntemlerin" artık bir kenara bırakılması gerektiğini belirten Koç, yeni modellerin keşfedilmesi çağrısında bulundu.

İnsanların futbol takımı tutar gibi siyasi parti tuttuğunu iddia eden Haluk Koç, "Siyaset nedir? Evet bir düşüncen vardır, ama bu düşünce senin beklentilerini karşılayamıyorsa, o zaman sandıkta bir değişiklik yapmak gerekiyor, yenilenmede fayda vardır" diye konuştu.

-"Kılıçdaroğlu, yeni bir proje açıklayacak"

21 Mayıs'ta Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun, çok önemli bir proje açıklayacağının bilgisini veren Koç, bu projenin "Kanal İstanbul" gibi "çılgın" değil, "akılcı bir proje" olduğunu kaydetti.

Koç, "Burada inanın Türkiye'yi 2035'e kadar her alanda, her sektörde, bilhassa yükte hafif pahada ağır ürünlerde bütün Avrasya'nın cazibe merkezi yapacak projeyi Sayın Genel Başkan bütün verileriyle açıklayacak" dedi.

Bir esnafın "sadece seçim zamanı oy istemek için gelmeyin" şeklindeki eleştirisi üzerine Koç, uzun süredir siyasetin içinde yer aldığını, sorumlu bulunduğu seçim bölgesindeki tüm vatandaşların iyi gününde ve kötü gününde yanında olmaya özen gösterdiğini anlattı. 

Oda Başkanı Hüseyin Taklacı da 2010'da göreve geldiklerini belirterek, sitenin çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

2010 yılında sitede yüzde 20 civarında boşluk bulunduğunu ancak şu an tamamının dolduğunu vurgulayan Taklacı, "Mobilya sektörünün yüzde 1 seviyesinde ihracatı var. Çin ve İtalya ilk sıralarda. Türkiye'nin pastadan daha büyük pay almasını istiyoruz. İktidarıyla muhalefetiyle siyasilerden destek bekliyoruz" diye konuştu.