Çocuk felci ikinci tur aşı uygulaması

Çocuk felci ikinci tur aşı uygulaması
Çocuk felci ikinci tur aşı uygulaması
- Şırnak, Mardin, Şanlıurfa, Hatay ve Kilis'te yaşayan 5 yaş altı ve misafir çocukları kapsayacak uygulama 29 Mayıs-4 Haziran tarihlerinde yapılacak - Diğer illerde ise çocuk felci açısından riskli ülkelerden gelen kişilerin bulunduğu yerlerdeki 5 yaş altı çocuklar aşılanacak

ANKARA (AA) - Sağlık Bakanlığı, çocuk felci hastalığının ülkeye girişinin engellenmesi amacıyla bazı illerde 29 Mayıs-4 Haziran tarihlerinde çocuk felci ikinci tur aşı uygulaması gerçekleştirecek.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, birinci turu 20-26 Nisan'da yapılan Çocuk Felci Destek Aşılama Çalışmalarının ikinci turunun 29 Mayıs-4 Haziran'da gerçekleştirileceği belirtildi. 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından, sınır komşularda çocuk felci vakaları görülmesinin "Halk sağlığı acili" olarak değerlendirildiği ve "Bölgedeki ülkelerde tedbir alınması gerektiği" uyarısında bulunduğu anımsatılan açıklamada,  Türkiye 'de 1998'den beri çocuk felci vakası görülmediğine dikkat çekildi.

Türkiye'nin 2002'de de Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi ile çocuk felcinden arındırılmış ülke sertifikası aldığı anımsatılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Bilim Kurulumuz çocuk felci hastalığının ülkemize girişinin engellenmesi amacıyla bazı tedbirlerin alınmasını kararlaştırmıştır. Bu kapsamda, 5 ilimizde (Şırnak, Mardin, Şanlıurfa, Hatay, Kilis) yaşayan 5 yaş altı çocuklarımızla, kamplarda ve kamp dışında yaşayan misafir çocuklara çocuk felci aşısı yapılacaktır. Diğer illerimizde ise çocuk felci açısından riskli ülkelerden gelen kişilerin bulunduğu yerlerde 5 yaş altı çocuklar aşılanacaktır. "

Sınır giriş çıkışlarında tüm kişilere çocuk felci aşısı uygulandığı ifade edilen açıklamada, çalışmaların, "kapı kapı dolaşılarak" ve merkezi yerlerde istasyonlar kurularak yapılacağı, ulaşılamayan tek bir çocuk kalmamasına özen gösterileceği belirtildi.